Avrupa’nın En Eski 10 Üniversitesi

Üniversiteler uygarlığımızın o kadar temel bir parçası haline geldi ki, var olmalarından önce bir zaman olduğunu unutmaya eğilimliyiz. Yüksek öğrenim merkezi olarak bir üniversite kavramı yaklaşık 1.000 yıl önce bir Avrupa buluşuydu. Yüzyıllar boyunca, bu kurumları şekillendiren orijinal fikirler önemli evrim ve devrimler geçirdi.

Birçok eski kurum bugün hala faaliyette ve tarihin modern araştırma yöntemleriyle buluştuğu yerler olarak bilinmektedir. Bu üniversiteler gelenek her şey olmasa da en prestijli ve etkili üniversiteler arasındaki sıralarını korumayı başardılar ve uluslararası öğrenciler arasında son derece popüler konumda oldular.

Bu makalede Avrupanın En Eski 10 Üniversitesi ‘ne birlikte göz atacağız.

İtalya: Bologna Üniversitesi (1088)

İtalya’daki Bologna Üniversitesi Avrupa’nın ve aynı zamanda dünyanın en eski üniversitesidir. Aslında “üniversite” terimi Bologna Üniversitesiyle (Latince’de “universitas”) ortaya çıkmıştır. Çünkü bu kelime daha önce yoktu. Başlangıçta hukuk çalışmalarını teşvik etmek için kurulmuş olup sonrasında diğer bölümlerde de eğitim vermiştir. Yüzyıllar boyunca, Bologna Üniversitesi birçok Papa, Copernicus, Dante ve hatta araba üreticisi Enzo Ferrari gibi ünlü kişileri mezun etmiştir.

İngiltere: Oxford Üniversitesi (1096) ve Cambridge Üniversitesi (1209)

Oxford Üniversitesi İngiltere’de dolayısıyla Birleşik Krallıktaki en eski üniversitedir. Ezeli rakibi Cambridge Üniversitesi yaklaşık 100 yıl sonra kasaba halkı ile anlaşmazlık yaşayıp buradan zorla ayrılan ve Cambridge’e yerleşen bilim adamları tarafından kuruldu. Her iki kurum da bugün dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır.

İskoçya: St. Andrews Üniversitesi (1410-1413)

İskoçya’nın en eski üniversitesi St. Andrews Üniversitesi, ikinci İskoç Bağımsızlık Savaşı’ndan yarım yüzyıl sonra 1410 ve 1413 yılları arasında kuruldu. Başlangıçta teoloji ve felsefe alanında eğitim veren St. Andrews Üniversitesi bugün geniş bir akademik yelpazede dersler sunmaktadır.

Fransa: Paris Üniversitesi (1150 yıllarında)

Paris Üniversitesi‘nin bir deyişle ünlü “Sorbonne” un ilk kuruluş tarihi hakkında tartışmalar bulunmaktadır. Burası 1150’li yıllarda özel bir kuruluş olarak ortaya çıkıp daha sonra üniversite olarak ayrıcalık kazanmıştır. Üniversite artık orijinal halini muhafaza etmemektedir. Bunun yerine 1960’ların sonundaki isyanları takiben fakülteler 13 yeni kısma ayrılmıştır.

Portekiz: Coimbra Üniversitesi (1290)

Portekiz’in en eski üniversitesi Coimbra Üniversitesi 1290 yılında Lizbon’da kurulmuştur ve şu anda bulunduğu konumuna kalıcı olarak yerleşmeden önce birkaç kez yer değiştirmiştir. Coimbra Üniversitesi birçok üyesi aslında bu makalede tasvir edilen Avrupa’daki geleneksel araştırma üniversitelerinin bir derneği olan “Coimbra Group” ile aynı ada sahiptir.

Avusturya: Viyana Üniversitesi (1365)

Viyana Üniversitesi sadece Almanca konuşulan ülkelerdeki en eski üniversite olmasıyla değil aynı zamanda 90.000’den fazla öğrencisiyle en büyük üniversite olmasıyla birden fazla alanda rekorlara sahiptir. Ve çoğu sıralamada Viyana Üniversitesi genellikle Avusturya içinde en iyi puanı almaktadır.

Almanya: Heidelberg Üniversitesi (1386)

Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi, Frankfurt ve Stuttgart arasındaki küçük Heidelberg kasabasında yer almaktadır. Kasaba nüfusunun yaklaşık beşte birini temsil eden 30.000 öğrencisi bulunmaktadır. Fakat etkisi sadece bölgesiyle sınırlı değildir; ileri teknoloji araştırmalarıyla Heidelberg Üniversitesi 30’dan fazla Nobel ödülünün sahibi olmuştur.

İsveç: Uppsala Üniversitesi (1477)

Akdeniz akım belirleyicilerinin uzak Kuzey’e üniversite kavramının yüksek öğrenim merkezleri olarak başarılı bir şekilde ihraç etmeleri birkaç yüzyıl sürdü. İskandinav ülkelerinde, 1477 yılında Uppsala Üniversitesi‘nin kurulmasıyla İsveç burada ilk olmuştur.  Stockholm’ün kuzeyinde küçük bir şehir olan Uppsala, genellikle İsveç’teki öğrenci yaşamını en çok barındıran şehir olarak kabul edilir.

Danimarka: Kopenhag Üniversitesi (1479)

Danimarka bu seriye uymakta gecikmedi ve iki yıl sonra Kopenhag Üniversitesi‘ni kurdu. Filozof Søren Kierkegaard ve Nobel fizik ödülü sahibi Niels Bohr buranın dikkate değer mezunları arasında yer almaktadır. Kurum Danimarka’nın en prestijli ve en büyük üniversitelerinden biri olmaya devam etmektedir.

Litvanya: Vilnius Üniversitesi (1579)

Listemizdeki en genç üniversite hala saygın bir yaştadır. Vilnius Üniversitesi 500 yıla yaklaşan geçmişiyle Litvanya ve aslında 3 Baltık devletinin en eski üniversitesidir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Avrupanın En Eski 10 Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail