Bergamo Üniversitesi

Alplerdeki Şirin Şehir: Bergamo

Geçmişin ve bugünün eşsiz bir birleşimi olan, Lonely Planet tarafından Kuzey İtalya’nın en şaşırtıcı şehri seçilen, Alp Dağları’nın eteklerindeki minik şehir: Bergamo. MÖ 49.yüzyıla kadar uzanan şanlı geçmişi ile çift kimlikli bu tarihi şehir Bergamo, Venedik surları ile çevrili tarihi Citta Alta(Yukarı Şehir) ve bir o kadar da modern daracık sokaklarıyla Citta Basta(Aşağı Şehir) yerleşim alanlarından oluşmaktadır. Yukarı ve aşağı şehir olarak ikiye ayrılan bu şehir tarihi bir füniküler ile birbirine bağlanmaktadır. Alplerin doğal eteklerinde yer alan 120.000 nüfuslu şirin ama kozmopolit bu şehrin diğer şehirlere ya da ülkelere ulaşımının zor olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat komşu otobüs ve tren istasyonlarının yanı sıra şu anda İtalya’nın en işlek duraklarından biri olan Caravaggio Havaalanı ile Bergamo seyahat etmek isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bir şehir haline gelmiştir. İçinde bulunduğu bölgede, Lombardiya’da, bilimsel ve teknolojik ilerleme de katkıları olan Bergamo Üniversitesi Avrupa’nın önde gelen üretim bölgelerinden biri olmasının yanı sıra tarım, havacılık, çevre ve inşaat gibi diğer endüstri alanlarında da lider konumdadır.

Bergamo Üniversitesi

Dünya standartlarındaki üniversitelere ev sahipliği yapan Bergamo, Times Higher Education’ın ‘Dünya Genç Üniversiteler 2018 ‘sıralamasında 94.’ü sırada olan dinamik bir üniversiteye ev sahibi olmuştur: Bergamo Üniversitesi. 1968 yılında Dil ve Edebiyat Fakültesi ismiyle kurulan Bergamo Üniversitesi halkın kendi isteği doğrultusunda özerk bir kurum olarak eğitim vermeye başlamıştır. 1992 yılında ise bir devlet üniversitesi haline gelen Bergamo Üniversitesi Erasmus+ tarafından sunulan kaynaklar sayesinde de uluslararası değişime açık, yüksek kalitede eğitim ve öğretim veren bir üniversite olarak günümüze kadar gelmiştir. Devlet destekli Bergamo Üniversitesi ve Bergamo şehri ortak olarak çalışmakta olup üniversitenin uluslararası boyutu gittikçe artmakta ve daha da iyileştirilmektedir. Spor merkezleri ve öğrenci konutları ile kalkınma projelerinde devam eden Bergamo Üniversitesi 7 farklı fakülteden oluşan 3 ana kampüsten oluşmaktadır. Bu 7 fakültesinden dördünün İtalya Eğitim Bakanlığı’nın en iyi araştırma üniversiteleri dalında ödüllendirildiğini unutmamak gerekir. 20.000’den fazla öğrencisi ile küçük ama endüstriyel bağlantıları yüksek olan Bergamo Üniversitesi hukuktan mühendisliğe, işletmeden psikolojiye kadar birçok alanda seçenekler sunmaktadır.

14 lisans ve 18’den fazla yüksek lisans bölümüyle öğrencilerini hayata hazırlayan Bergamo Üniversitesi aynı zamanda çift diplomalı programları, lisans-master bütünleşik programları ve doktora derecesindeki eğitimleri ile akademik kariyerinizde başmakları çıkmanızda yardımcı olmakla beraber lisans döneminde sağladığı stajlar ile öğrencilerini meslek hayatına hazırlamaktadır. 346 akademisyen ve araştırmacının eğitim verdiği Bergamo Üniversitesi’nde birçok Erasmus+ anlaşmaları ile öğrenci değişimi programlarınızdan yararlanabilirsiniz.

Lisans eğitimlerinin İtalyanca verildiği Bergamo Üniversitesi’nde İngilizce öğretim dilinde yüksek lisansınızı yapabilirsiniz. 208 Euro olan ön kayıt ücretlerinin dışında öğrencinin aile durumuna göre değişen 400 ile 2100 Euro arasında bir ücreti bulunan Bergamo Üniversitesi öğrencilerine yemekhane hizmetlerinden konaklama hizmetlerine kadar destek olmaktadır.

Bergamo Üniversitesi Lisans Bölümleri

30 yılık tecrübeleri ile Yabancılara İtalyanca dersleri de veren Bergamo Üniversitesi’nde lisans bölümleri İtalyanca olup öğrencilerine birçok seçenek sunmaktadır:

-Hukuk

-İnşaat Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-Bilgisayar Mühendisliği

-Felsefe

-İletişim Bilimleri

-Dil ve Edebiyat

-Ekonomi

-Psikoloji

Bergamo Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

2000’den fazla uluslararası öğrencinin göz bebeği olan Bergamo Üniversitesi’nde İngilizce dilinde eğitim alabileceğiniz programlar hayallerimize ulaşmada büyük bir rol oynamaktadır:

-Sağlık Yönetimi

-Yönetim Mühendisliği

-Turizm Sistemlerinin Planlanması ve Yönetimi

-İşletme ve Yönetim Muhasebesi

-Ekonomi ve Veri Analizi

-Uluslararası İşletme, Girişimcilik ve Finans

-Klinik Psikoloji

Öğrenci Yaşamı

Diğer İtalya şehirlerine göre yaşam giderlerinin az olduğu, tüm cazibelerine rağmen her an keşfedilmemişlik hissi veren Bergamo’da gün içerisinde Piazza Vecciha ‘da birçok milleten arkadaşınızla buluşup keyifli gününüze başlayabilirsiniz. Meydanın ortasındaki Ragione Sarayı’na göz attıktan sonra Romanesk mimarisi ile ünlü Santa Maria Bazilikasına uğrayarak kubbesinde muhteşem resimlere yorumlar yapabilirsiniz. Buraya yakın olan dışarıdan oldukça sade ama içi büyüleyici olan San’t Allesandro Katedrali de görülmeye değer yapılardan. Günün yorgunluğundan sonra önceden saray olan fakat şimdi kütüphane olan Angel Mai’de espressonuzla kitabınızı okuyarak dinlenebilirsiniz. Eski kentin en popüler caddesi olan via Gombiti’deki restoran ve kafelerde sosyalleşip, Via Settembre de mükemmel markaların olduğu mağazalardan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Kentin kalbi olan Bergamo Üniversitesi 3 büyük kampüsüyle öğrencilerine sosyal ve sportif aktiviteler olarak birçok hizmet vermektedir. Kendi bünyesinde bulunan üniversite yurtları ile öğrenciler konaklama konusunda rahat etmektedirler. Temmuz ile ağustos ayları arasında yurt başvurularını alan Bergamo Üniversitesi’nde aylık ortalama 110 ile 250 Euro arasında değişen bir yurt gideriniz olacaktır. Üniversite kantini ve yemekhanesi sayesinde de yeme içme konusunda rahata kavuşacaksınız.

Her yıl Bergamo Üniversitesi kariyer günleri sayesinde öğretiminin kalitesiyle yoğurulmuş öğrencilerini her zaman yeni profiller arayan hareketli yerel endüstriyel şirketlerle ve iş dünyası ile buluşturmaktadır. Her yıl düzenlenen bu kariyer günleri ile öğrencilerin kendi yetenekleri hakkında farkındalıklarını arttırırken aynı zamanda mesleklerini tanımalarına imkan sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Bergamo Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail