Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi Tarihi

Dünyanın en eski üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi, 1088 yılında kurulmuştur. Ortaçağ döneminde Avrupa’nın geri kalanının tersine özgür ve bilimsel düşüncenin İtalya’daki merkezlerinden biri olmuştur. İtalya’da eğitim denince akla gelen ilk üniversitelerden olan Bologna Üniversitesi, lisans, yüksek lisans, doktora ve Erasmus eğitimi için her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda kendi adıyla anılan Bologna sürecine ev sahipliği yapmıştır. 19 Haziran 1999’da, Bolonya Üniversitesi Aula Magna’da, 29 Avrupa Yüksek Eğitim Bakanı, bir Avrupa Yüksek Eğitim Alanı kuran Bologna Deklarasyonu’nu imzaladı. Bu deklarasyon, 2010 yılında nihai şeklini alacak olan üniversite sistemlerini yeniden yapılandıracak bir proje olarak gösterilen Bologna Süreci de başlangıcıydı.

Bologna Üniversitesi Nerede?

Üniversite’nin merkezi İtalya’nın kuzeyindeki Bologna şehrinde bulunmaktadır. Ayrıca çevre şehirler olan Ravenna, Forli, Cesena ve Rimini’de, ayrıca Arjantin Buenos Aires’te kampüsleri bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde eğitim alan öğrenciler Buenos Aires’te bulunan kampüste dünyanın kadim medeniyetlerinin kurulduğu topraklarda eğitim alma şansına sahip olmaktadırlar.   

Bologna Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Bologna Üniversitesi’nde eğitim demek, dünya bilim ve kültür mirasına imza atmış kişilerle aynı sıralarda eğitim almak demektir. Bologna Üniversitesi mezunları arasında ünlü astronom Kopernik, modern fiziğin babası, hatta bilimin babası sıfatlarıyla anılan Galileo Galilei, dünyaca ünlü Armani markasının sahibi Giorgio Armani, ünlü İtalyan ozanı ve İlahi Komedya yazarı Dante ve dünya tarihine geçmiş birçok bilim adamı ve sanatçı bulunmaktadır.   

Bologna Üniversitesi Yurt İmkanları

Üniversite öğrencilerine yurt imkanları sağlamaktadır. Genellikle öğrenciler de konaklama için yurtları tercih etmektedirler. Ancak bir öğrenci şehri olan Bologna’da tüm öğrenciler için yurt seçeceği mümkün olamayabilmektedir. Bu durumda öğrenciler için oda veya daire kiralama yöntemine gidilmektedir.

Bologna Üniversitesi’nde Burs İmkanları

Üniversite bünyesinde eğitim gören öğrenciler için birçok başarı bursu bulunmaktadır. Bunun yanında İtalyan hükümetinin sağladığı burslardan da yararlanabilirsiniz. İtalya’da burslu üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bologna Üniversitesi’nde Lisans Okumak

Üniversite, işletme ekonomi, siyaset bilimi, biyoteknoloji gibi alanlarda tamamen İngilizce eğitim sunan programlara sahiptir. Lisans eğitimi için temel şartlardan biri B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlayan belgedir. Bunun yanında lise diploma notunuz gibi somut göstergeler de kabul sürecinde önem arz etmektedir.

Bologna Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Okumak

Üniversitenin tamamen İngilizce olarak sunduğu yüksek lisans programları arasında daha çok siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve işletme-ekonomi gibi bölümler tercih edilmektedir. Yine lisans eğitimi gibi B2 seviyesinde dil belgesi şartı bulunmaktadır. Ayrıca lisans diploma notunuz ve ilgili bölüme mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili bir alanda başvuru yapmanız kabul alma ihtimalinizi artıracaktır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Bologna Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail