Bolonya’da Üniversite Eğitimi

Bir Bakışta Bolonya’da Üniversite

Bolonya’da Üniversite, uzun soluklu akademik seçkinlik geleneğiyle, meşhur üniversite şehri, Bolonya, Avrupa’da en çok rağbet gören eğitim güzergahlarından biridir. Üniversitelerini ima eden “the learned one”(bilgili olan), mutfağını ithaf eden “the fat one”(tombul olan),  sayısız açık hava konserlerinden dolayı UNESCO tarafından ifade edilen ”müziğin şehri” gibi birçok takma ismiyle Bolonya, zengin ve hayran edici bir kültürel mirasa sahiptir. İddialara göre Leonardo da Vinci Mona Lisa isimli tablosunu burada resmetmiştir ve yine burada Michelangelo’nun sanat eserlerinden birini(Santa Domeniko bazilikasının içindeki arkın üstünde bulunan melek heykeli) görebilirsiniz. Batı dünyasının en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Bolonya’da, en gözde alanınızın eğitimini görebilir, bazı yenilikçi ve en iyi öğretim tarzlarından faydalanabilirsiniz. Bolonya, Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehridir(ve başkentidir). Po ovasının kıyısında konumlanan şehir aynı zamanda Apenin dağlarına da yakındır.

Bolonya’da Üniversite Eğitimi

Bologna ÜniversitesiBolonya’da Üniversite Eğitimi kurumları İtalyanca ve hatta İngilizce eğitim veren çokça diploma programı sunmaktadır. Lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına başvurabilirsiniz. Üniversitelerde aynı zamanda lisansüstü mesleki dersler, yaz ve kış okulları, birleşik ve çift diploma programlarına katılabilirsiniz. 

Bolonya Üniversitesinde eğitim için herhangi bir dil gerekliliği yoktur. Ama Bolonya’da Üniversite Eğitimi almaya gelmeden önce eğitim alabilmek ve derslerin birçoğunu daha rahat yapabilmek için en azından temel İtalyanca A2 bilgisine sahip olmanız şiddetli tavsiye edilir. İtalyanca bir programa kaydolmak isterseniz, temel A2 İtalyanca bilgisi dışında herhangi bir dil gerekliliğine ihtiyaç duymayacak ve dil sınavını başvuru sürecinden sonra alacaksınız. Bolonya’da Üniversite ‘sine kabul edilen uluslararası öğrenciler dilerse İtalyanca dil derslerine kayıt olabilecekler. 

Bolonya’da Üniversite ‘sinde Eğitimizi İngilizce kullanarak sürdürebilmeniz için dil yetkinliğinizin kanıtı, yüksek TOEFL veya IELTS puanı, gerekmektedir.

Bolonya’da Üniversite ‘sinde lisans ve lisansüstü derecelerinizi şu alanlarda alabilirsiniz: ziraat, güzel sanatlar, ekonomi, işletme, mühendislik, dil, siyasi bilimler, hukuk, tıp, bilgisayar, astrofizik ve daha nicesi.

Bolonya’da Üniversite ‘si uzaktan eğitim dersleri genellikle şu alanlarda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler içindir: işletme yüksek lisansı (MBA), yenilik  yönetimi veya pazarlama.

Bolonya’da Kariyer Fırsatları

Çok fazla ve çeşitli alanlarda ekonomik faaliyetlere sahip Bolonya’daki ana endüstriler şunlardır: imalat(makine, otomobil, ayakkabı, tekstil, kimyasal ürünler), mühendislik yanı sıra finans, sigortacılık ve perakende satış.

Bolonya’daki en önemli işverenlerden bazıları: Unipol, Ducati, Segafredo Zanetti, KMPG, Philip Morris, Alstom Transportation, Sysdata, Nike, Lionbridge.

Yerel şirketler uluslararası öğrenciler için de geçerli çeşitli stajlar sunmaktadır. Bu stajların birçoğu orta seviyede İtalyanca gerektirir. 

Bolonya’da Şehir Hayatı

En büyük tarihi merkezlerden birine sahiplik yapmasının yanı sıra, Bolonya büyük bir kültür ve sanat merkezidir. Burada iken devamlı bazıları Orta Çağ’dan beri korunan güzel yapılara, kulelere, kiliselere ve anıtlara şaşıracaksınız.

Bolonya’daki ana yerler ve mekanlar:

-Piazza Maggjiore (San Petronio Bazilikasını ve Belediye Binasını kapsar)

-Portico di San Luca(Orta Çağlarda inşa edilen antik duvarlar üzerinde bulunan 12 kapıdan biri olan Porta Saragozza ile Madonna di San Luca tapınağı arasında bağlantı kurar)

-Due Torri

-Arkoloji Müzesi

-Bolonya Modern Sanatlar Galerisi

-Üniversite Müzeleri(birçok küçük müze içerir)

-Neptun Çeşmesi

Ne zaman bir oyun izleme ihtiyacınız olduğunu hissedersiniz, şehir tiyatrolarına gidin ve rahatlamak istiyorsanız, şehrin sevimli parklarını gözden geçirin: Giardini Margherita, Parco Montagnola ve diğerleri.

Otomobil ve motosiklet tutkunları kesinlikle yıllık otomobil fuarını ziyaret etmek  isteyecekler ve Lamborghini Müzesi ve Ducati Müzesiinde İtalya’nın en önemli firmalarına hayran olacaklar.

Bolonya’dan bir sürü güzel İtalyan şehrini ziyaret edebilirsiniz. Floransa trenle sadece 30 dakika uzakta ve Roma, Milano, Venedik ve Genova 1.5-2 saat uzaklıktadırlar.

Bolonya’da Uluslararası Atmosfer

Sahip olduğu saygın üniversitelerden dolayı yüzlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Bolonya sadece Avrupa’dan gelen öğrencilerin rotası değil, aynı zamanda Amerika ve Asya’dan da birçok öğrencinin rotası olmuştur.

Aralarında Romenler, Arnavutlar ve Asyalıların(özellikle Filipinliler ve Bangladeşliler) da bulunduğu yurtdışında doğan insanlar Bolonya’da oturmaktadır. 

Aynı zamanda Bolonya’da çokuluslu şirketler de görebileceksiniz. 

Bolonya’da Hava Durumu

Bolonya kışları soğuk, yazları sıcak ve bunaltıcıdır. Kar yağışı ve şiddetli kar yağışı -10’a varan düşük hava sıcaklıkları kışları yaygındır. Yazları ortalama yüksek sıcaklık 29-30 C civarındadır. Yağmurların büyük bir kısmı ilkbahar ve sonbaharda düşer.

Bolonya’da Konaklama Masrafı

Bologna’da konaklama giderleri aylık 400 ila 1.000 Euro arasındadır. Bologna’da Üniversite Eğitimi alırken uygun bir  fiyat bulmak için, ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Bologna’da Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail