Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi

Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi yazımızda 2014 yılında İtalya’daki ‘En İyi Yaşam Kalitesine Sahip Şehir’ unvanını alan Bolzano şehrinde eğitim alma hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Bir Bakışta Bolzano – Bozen

İtalya’daki Bozen-Bolzano şehri popüler bir turizm merkezi olmakla beraber özellikle son yıllarda birçok uluslararası öğrencinin ilgisini çekmektedir. İtalyanca ve Almanca’nın eşit derecede konuşulduğu ve kullanıldığı ilginç bir yer olan Bozen-Bolzano’da alınan bir eğitim sizler için unutulmaz bir deneyim olacak. Şehirdeki tek üniversite uluslararası bir atmosferle birinci sınıf öğretim ve disiplinlerarası araştırma projelerini teşvik etmektedir. Burada İtalyanca, İngilizce veya Almanca dillerinde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına girebilirsiniz. Isarco / Eisack ve Adige nehirlerinin ve Dolomites’in birleştiği yerde bulunan Bozen-Bolzano kuzey İtalya’daki Güney Tirol eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir.

Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi

Burada uluslararası öğrenci olmak demek farklı bir dilde derslerinizi alıp makale ödevlerinizi yaparken veya sınavlara girerken başka bir dili kullanma olanağına sahip olmak demektir. Bu 3 dilden birini seçerken yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Bu süreci tamamlarken farklı seçenekleriniz olacaktır. Bunlar ise üniversitenin dil merkezi tarafından düzenlenen bilgisayar tabanlı sınavları geçmek, üç öğretim dilinden birinde eğitim veren bir liseden mezun olduğunuzu gösteren bir diploma sunmak ya da uluslararası bir dil sertifikası sunmak olabilir.

Aşağıdaki sınavlar Free Bozen-Bolzano Üniversitesi tarafından tanınır ve kabul edilir:

 • Almanca için: Goethe-Institut, TestDaF, DSH, TELC
 • İtalyanca için: CELI, CILS
 • İngilizce için: Cambridge, TOEFL ve IELTS

Aşağıda listeleyeceğimiz alanlarda Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi almak isteyenler icin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına başvurabilirsiniz:

 • Sosyal Hizmet
 • İletişim
 • Ekonomi
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Eğitim
 • İşletme
 • Moda Tasarım
 • Fen Bilimleri
 • Dil Bölümleri

Sadece sosyal hizmet ve eğitim alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yönelik uzaktan eğitim dersleri bulunmaktadır.

Bolzano-Bozen’de Kariyer Fırsatları

Gayrisafi yurt içi hasıla olarak ulusal ortalamanın üzerinde bir değere sahip olan Bozen-Bolzano küçük ama güçlü bir ekonomiye sahiptir.

En zengin yerel endüstrileri arasında ise yüksek kaliteli tarım (şarap, meyve ve süt ürünleri dahil), turizm, geleneksel el sanatları (ahşap, seramik), modern hizmetler, kamu sektörü, yenilenebilir enerji ve ticaret bulunmaktadır.

Bozen-Bolzano’daki en büyük işverenlerden bazıları şunlardır: Eurac, Skidata, Health Robotics, Raiffeisen, Red Commerce, Directa Media, SEL, Bautechnik, Banca di Trento e Bolzano.

Uluslararası öğrenciler oldukça takdir edilen İtalyanca ve İngilizce bilgileri ile yerel şirketlerde mevcut çeşitli staj fırsatlarından yararlanmaktadırlar.

Bolzano-Bozen Şehir Hayatı

Bolzano İtalya’da Avusturya ruhunu hissedebileceğiniz eşsiz bir şehirdir. Şehir bir zamanlar Bavyera yönetimi altında olduğundan, Gotik tarzı kiliseleri ve binaları görebileceğiniz gibi, Avusturya ve Alman ruhu ve kültürünün kalıntılarını keşfedeceksiniz. Kültürel yolculuğunuza mimari tarzların özel bir karışımını koruyan orta çağ şehir merkezini ziyaret ederek başlayabilirsiniz.

Bozen-Bolzano’da görülmeye değer yerlere bir göz atalım:

 • Duomo di Bolzano
 • Walther Meydanı
 • Via dei Portici (ortaçağ çarşısı ve çok sayıda mağazası olan bir cadde)
 • Güney Tirol Arkeoloji Müzesi
 • Meryem’in Göğe Kabulü’ne adanmış Gotik Katedral
 • Gries Eski Bölge Kilisesi
 • Maretsch Kalesi, Runkelstein Kalesi ve Firmian / Sigmundskron Kalesi
 • Zafer Anıtı- Benito Mussolini’nin emri üzerine inşa edilmiş bir zafer takı-

Gezmek ve doğaya hayran olmak istediğinizde, Guncina gezi yeri olarak da bilinen Henry’nin gezinti yoluna (Heinrichspromenade) gidebilirsiniz.

Birçok restorandan birinde gece geç saatlere kadar muhteşem İtalyan mutfağının tadını çıkarıp, barlarda, publarda ve kulüplerde arkdaşlarınızla partileyip eğlenebilirsiniz.

Trento’dan yarım saat, Treviso’dan bir saat ve Verona’dan bir buçuk saat uzakta olmanızdan faydalanıp geziler düzenleyip İtalya’nın ruhunu daha fazla hissedebilirsiniz. Avusturya sınırına yakın olmanız Innsbruck’a iki saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşmak demektir ve ayrıca yaklaşık iki saatte İsviçre’deki St. Moritz kayak merkezine de kolayca ulaşabilirsiniz.

Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi ve Uluslararası Atmosfer

Bozen-Bolzano’da çok sayıda Alman vatandaşı bulunmaktadır ve burası ülkede Almanca konuşan azınlık haklarını İtalya’da koruyan tek şehir unvanına sahiptir.

Bozen-Bolzano o kadar etnik çeşitliğe sahip bir şehirdir ki Romanya, Fas, Arnavutluk, Ukrayna ve Çin’den insanlar bulunmaktadır.

Bolzano – Bozen İklimi

Bozen-Bolzano’da sıcak yazlar ve çok serin kışlar yaşayacaksınız. Haziran- Ağustos aylarında ortalama yüksek sıcaklık 26 – 29 ° C iken kışın bunlar 6 ° C’ye kadar düşmektedir ve ocak ayı yılın en soğuk zamanıdır. Sıcak yazlar olmasına rağmen, yıl boyunca yağan yağmur ile kuru mevsim yoktur.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Bolzano-Bozen’de Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail