Dünya’nın En Eski 10 Üniversitesi

Yüksek öğretim merkezleri yüzlerce yıldır ve hatta bazı durumlarda bin yıldan beri var olmuştur, ancak hepsi yılların geçmesine dayanamamaktadır. Yüzyıllar boyunca, dünyanın en eski üniversitelerinin çoğu dağıldı, özerk farklı üniversitelere ayrıldı veya tanınamayacak şekilde modernleştirildi.

Etrafta sıkışıp kalmış eski kurumlar yoğun rekabetlere rağmen  yalnızca tarihi mirasları için değil aynı zamanda modern şartlara uyum sağlama ve küreselleşmiş bir dünyada başarılı olma yeteneklerini kanıtlamak için de önemlidir. Dünyanın en eski üniversitelerinin birçoğu, tarihi miras ve çağdaş görünümün zengin bir karışımını sunan en prestijli ve popüler olanlar arasındadır.

Burada, hepsi QS sıralamasında yer alan, dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarını inceleyeceğiz. Çoğu bu bölgede özellikle uzun süredir devam eden ve halen faaliyet gösteren üniversitelerin etkileyici sayısından dolayı Avrupa’da bulunmaktadır, ancak Afrika’da da dikkate alınması gereken bir üniversite de bulunmaktadır.

Not :‘’Bu sıralama üniversitelere göre en eski 10 üniversitenin listesi olması için amaçlanmamıştır; bunun yerine, uluslararası sıralamada da yüksek olan en eski üniversitelerin 10’unu almaktadır.’’

Sizler için hazırladığımız Dünya’nın en eski 10 üniversitesi;

1. Bologna Üniversitesi

Bologna

Ülke: İtalya

Kuruluş yılı: 1088

Yüzlerce yıldır eğitim veren ve bilimsel araştırmaların filizlendiği Bologna Üniversitesi Alma Mater (besleyici anne) unvanını almıştır. Latince sloganına göre, ‘Araştırmaların Besleyici Annesi’ olan Bologna Üniversitesi, 1088’de kuruldu ve o yıldan beri var olduğu için dünyanın en eski üniversitesi unvanını taşıyor. Modern zamanlara kadar üniversite sadece doktora alanında eğitim verdi, ancak bugün her seviyede çeşitli programlarda eğitim vermektedir.

İtalya’nın Bologna kentinde bulunan Bologna Üniversitesi 30.000’i lisansüstü olmak üzere 85.500 civarında öğrenciye sahiptir. Ünlü mezunları arasında üç papa, çok sayıda iş adamı ve birkaç İtalyan politikacı olan Bologna Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler Sıralaması® 2020’de 177. sırada yer almaktadır.

2. Oxford Üniversitesi

Oxford

Ülke: İngiltere

Kuruluş yılı: 1096-1167

27 İngiltere Başbakanı, 20 Canterbury Başpiskoposu, 12 dini lider, 77 Nobel Ödülü kazanan ve bir Stephen Hawking içeren mezunlar listesiyle, Oxford Üniversitesi eski olduğu kadar saygın bir kurumdur.

Üniversitenin kesin kuruluş tarihi biraz belirsiz kalsada, eğitime başladığının kanıtı 1096 yılına kadar uzanıyor ve bazıları daha erken bir tarihte kurulduğunu iddia ediyor.

Şu anda dünya sıralamasında dördüncü olan Oxford Üniversitesi, yaklaşık 24.000 öğrencisiyle dünyadaki en yüksek sıraya sahip en büyük üniversite basınını işleten en eski üniversitelerden biridir.

3. Salamanca Üniversitesi

Salamanca

Ülke: İspanya

Kuruluş yılı: 1134

Salamanca Üniversitesi 1134 yılında kurulmuş ve şu an eğitim vermeyen Palencia Üniversitesi’nden sonra 1218’de Kraliyet İmtiyaznamesi ile İspanya’nın en eski kurumlarından birisi olmuştur.

Madrid’in batısında yer alan Salamanca, Christopher Columbus’ın 15. yüzyılın sonlarında Hint seferine kraliyet desteği almak için dava açtığı kurumdu.

Salamanca Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2020’nin 601-650 aralığında yer alır ve dokuz kampüste 30.000’den fazla öğrenciye hizmet verir.

4. Paris Üniversitesi

Paris üniversitesi

Ülke: Fransa

Kuruluş yılı: 1160-1250

Fransa’nın başkentinde 1160 ile 1250 arasında kurulan ve genellikle ‘la Sorbonne’ olarak bilinen Paris Üniversitesi, Fransız Devrimi’ni izleyen 1793-1896 yılları arasında faaliyet göstermediği halde, Avrupa’da ilk kurulan üniversitelerden biri olduğu biliniyor.

Bugün Paris Üniversitesi, 1970 yılında ayrılan 13 özerk ayrı kurumla kentin her yerine dağılmış durumdadır. Bu 13 kurum arasında en yüksek sırada yer alan Sorbonne Üniversitesi (Dünyada 77. Sırada olan Paris-Sorbonne Üniversitesi ile Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nin yeni bir birleşmesi,) ve Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi bulunmaktadır.

5. Cambridge Üniversitesi

Cambridge

Ülke: Birleşik Krallık

Kuruluş yılı: 1209

1209 yılında siyasi ihtilaflar nedeniyle Oxford Üniversitesi’nden ayrılan bir grup bilim adamı tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi şu anda dünyada yedinci sıradadır.

Birçok ortak geleneği paylaşan Oxford ve Cambridge, ünlü yıllık Tekne Yarışı’yla zirveye ulaşan rekabet duygusunu devam ettirmektedir. Cambridge 4.450’si AB dışından olmak üzere yaklaşık 19.147 öğrenciye sahiptir.

6. Padova Üniversitesi

Padova

Ülke: İtalya

Kuruluş yılı: 1222

1222’de kurulan Padova Üniversitesi (UNIPD) (Bazı kaynaklar 1222’den önce kurulduğuna dair kanıtlar ortaya koymaktadır.) halen İtalya’da faaliyet gösteren birkaç orta çağ üniversitesinden biridir.

Şu anda dünya sıralamasında 234. sırada yer alan Padova Üniversitesi astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanındaki öncü araştırmalarıyla dikkat çekmektedir.

Günümüzde William Shakespeare’nin ünlü oyunu The Shrew’in Taming’inin sahnesinin kurulduğu Padua kentinde yaklaşık 62.000 öğrenciye ev sahipliği yapan Padua Üniversitesi 1545 yılında kurulan Padova Botanik Bahçesi ile dünyanın en eski akademik bahçelerinden birine sahiptir. Aynı zamanda bünyesinde dokuz müze bulundurmaktadır. Üniversite yapısı itibariyle köklü bir üniversite olmasından dolayı Dünya’nın en eski 10 üniversitesi arasıma girmektedir. 

7. Napoli Federico Üniversitesi

Napoli Federico

Ülke: İtalya

Kuruluş yılı: 1224 (1258)

1224 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu’nun imparatoru Frederick II tarafından kurulan Napoli – Federico II Üniversitesi İtalya’nın üçüncü büyük kenti ve dünyanın en eski dinamik kentlerinden biri olan Napoli’dedir.

Napoli Federico II Üniversitesi, dünya sıralamasında (2020’de 48 sıra kadar yükselmiştir) 424. sırada yer almakta ve yaklaşık 100.000 öğrenci topluluğuna farklı derecelerde çeşitli programlarla eğitim vermektedir. En ünlü tarihi mezunları arasında filozof ve ilahiyatçı Thomas Aquinas vardır.

8. Siena Üniversitesi

Siena

Ülke: İtalya

Kuruluş Yılı: 1240

İtalya’nın Toskana bölgesindeki küçük Siena şehrinde bulunan Siena Üniversitesi, dünyadaki en güçlü üniversitelerden biridir ve şu anda dünya sıralamasında 701 ile 750 arasında bulunmaktadır.

20.000’den fazla öğrencisi olan Siena Üniversitesi şehir nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Tarihi öneme sahip şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası alanı arasında ilan edildi ve yemek, sanat, müze ve ortaçağ mirası için gelen 163.000’den fazla turist tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

9. Coimbra Üniversitesi

Coimbra

Ülke: Portekiz

Kuruluş yılı: 1290

Aslen 1290’da Portekiz’in başkentinde kurulmuş olmasına rağmen Coimbra Üniversitesi (dünya sıralamasında 406.sırada), talepkar kralların isteği üzerine birkaç kez yer değiştirerek, son olarak ülkenin üçüncü en büyük kent merkezi olan ve eski Roma kültürüne ev sahipliği yapan Coimbra’da merkezini kurmuştur. 24.000’den fazla öğrenci topluluğuyla, Coimbra Üniversitesi birçok radikal değişiklikten geçti ve 18. yüzyıldan beri Portekiz’deki tek eğitime devam eden üniversite oldu.

10. Al-Azhar Üniversitesi

Al-Azhar

Ülke: Mısır

Kuruluş yılı: MS 970

1961 yılına kadar üniversite statüsü kazanmamasına rağmen,  aslında MS 970’de Mısır’ın Kahire kentinde kurulan Al-Azhar Üniversitesi bu kadar erken bir tarihe sahip olduğu için bu listede bahsedilmeyi hak ediyor. Başlangıçta birinci sınıftan üçüncü sınıfa kadar eğitim veren bir “medrese” olan Al-Azhar Üniversitesi İslami öğrenmenin merkezi olarak biliniyordu ancak o zamandan beri hayatta kalmasını sağlayan modern bir müfredatta geliştirmiştir.

Okul, zaman içinde, özellikle de 12. yüzyılda, yeni bir hanedanın iktidara geldiği ve 100.000’den fazla metni yok ettiği zaman çok fazla siyasi istikrarsızlık gördü. Bugün, Al-Azhar Üniversitesi, 2018 QS Arap Bölgesi Üniversite Sıralaması’nda 50. sıradadır. Geleneksel çalışmalara ek olarak, okul aynı zamanda işletme, ekonomi, bilim, tıp, mühendislik ve tarım alanlarında da programlar sunmaktadır.

Bunların dışında Asya’daki en eski üniversitenin 1611’de (Santo Santo Üniversitesi, Filipinler), ABD’deki en eski üniversitenin 1636’da (Harvard Üniversitesi, Massachusetts), Avustralya’daki en eski üniversitenin ise 1850’de (University of University) kurulduğunu biliyor muydunuz?

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’nın En Eski Üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir, İletişim Formunu Doldurabilir ’ veya sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail