Floransa Üniversitesi

Floransa Üniversitesi Tarihi

Floransa Üniversitesi’nin kökenleri, 1321’de Florentine Cumhuriyeti tarafından kurulan Studium Generale’ye  dayanmaktadır. Stadium Generale’de verilen dersler arasında hukuk, edebiyat ve tıp bulunmaktaydı. Floransa Üniversitesi İtalya’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

Üniversite, 1924-1938 yılları arasında Ziraat, Mimarlık, Ekonomi, Eczacılık, Hukuk, Beşeri Bilimler, Eğitim, Tıp, Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri ve Siyasal Bilimler Fakülteleri altında organize oldu ve modern bir üniversite hüviyetine büründü. Floransa Üniversitesi eğitim bölümleri arasına 1970 yılında Mühendislik ve 2002 yılında Psikoloji bölümlerine eklenmiştir.

Floransa Üniversitesi Nerede?

Üniversite, ismini bulunduğu Floransa şehrinden almaktadır. Şehir İtalyanca’da Firenze, İngilizce’de ise Florence olarak anılmaktadır. Floransa şehri, İtalya’nın kuzeyinde Bologna ve Pisa’ya yakın oldukça tarihi bir şehirdir. Şehir aynı zamanda Toskana bölgesinin de başkentidir.

Kısa bir dönem de İtalya Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Floransa ayrıca Rönesans’ın da doğum yeri olarak bilinir. Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Botticelli gibi birçok sanatçı bu şehirde eserler vermiş ve kendilerine verilen destekle Rönesans çağının başlamasına ön ayak olmuşlardır.

Floransa Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

İtalya başbakanlarından Matteo Renzi, ünlü İtalyan markası Versace’in kurucusu Donatello Versace, ünlü İtalyan astrofizikçi Margherita Hack, Uluslararası Adalet Divanı dönem başkanı Abdulqavi Ahmed Yusuf gibi ünlü isimler Floransa Üniversitesinden mezun olmuştur.

Ayrıca “Decameron” un yazarı ve Rönesans Hümanizminin en önemli ismi olarak gösterilen Giovanni Boccaccio da Floransa Üniversitesi’nde dersler vermiştir.

Floransa Üniversitesi Yurt İmkanları

Floransa şehrinde barınma ihtiyacını karşılayabilecek farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır: oteller, pansiyonlar, konutlar, bireysel veya ortak apartmanlar, tek / çift kişilik odalar. Maliyetleri ise bulunduğu konuma ve sunulan hizmetlere bağlı olarak son derece değişkendir.

Üniversitenin kendi konaklama tesisleri bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerin uygun konaklama arayışlarını kolaylaştırmak için, kısa ya da orta / uzun süreli konaklamalar için indirimli fiyatlar sunan yurtların listesine üniversitenin web sitesinde yer verilmiştir.

Floransa Üniversitesi Burs İmkanları

Üniversite öğrencileri İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burs imkanlarından faydalanabilirler. İtalyan hükümet bursu yıllık 2000-5200 Euro arasında değişen miktarlarda verilmektedir. İtalya’da alabileceğiniz burslarla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili İtalya’da burslu üniversite eğitimi yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi’nde Lisans Okumak

Floransa Üniversitesinde  57 bölümde lisans eğitimi sunulmaktadır. Bu alanlar arasında mimarlıktan mühendisliğe, hukuktan siyasal bilimlere kadar geniş bir çeşitlilik söz konusudur. Floransa Üniversitesinde lisans eğitimi İtalyanca olarak verilmektedir.

Floransa Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Okumak

Floransa Üniversitesi yüksek lisans alanında, tamamen İngilizce olarak birçok bölümde eğitim seçeneği sunmaktadır. Türk öğrenciler Floransa Üniversitesi’ni genellikle mimarlık, siyasal bilimler, işletme-ekonomi eğitimi için tercih etmektedirler.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Floransa Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail