Genova Üniversitesi

La Superba (Gururlu Şehir) : Genova

Fransız yazar Gustave Flaubert’in ‘ruhu parçalayan güzellik’ olarak tanımladığı, İtalyan mutfağının meşhur pesto sosunun doğduğu yer: Genova. Akdeniz’in en büyük kentlerinden ve de İtalya’nın da en büyük 6. şehri olan Genova, İtalya’nın Ligurya bölgesinin başkentidir. 16. ve 17. yüzyılda şehre akan zenginliklerle La Superba adını alan Genova İtalya’nın en büyük limanına sahiptir. Zengin tarihi üzerine inşa edilen yapıları, geleceğe göz kırpan çağdaş mimarisi ile yenilenmiş bir kültür merkezidir Genova. Kristof Kolomb’un da memleketi olan bu şehir gelişmiş sanatı, gastronomisi ve mimarisiyle 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Akdeniz’in çarpıcı bir konumunda olan bu şehirden hafta sonu gezileri yapmak oldukça kolay. Şehir merkezinden 20 dakika uzaklıktaki havalimanına rahatça ulaşabilir ve uygun bütçeli uçuşlarla seyahatler yapabilirsiniz.

Genova Üniversitesi

Modern, Rönesans ve Barok mimarinin iç içe olduğu bu güzel şehir Genova Akdeniz ve Kuzeybatı İtalya’sının en değerli kültürel ve bilimsel miraslarından olan Genova Üniversite’sine sahiptir. Genova şehri ve ekonomik çerçevesi ile derinden bağlantılı olan Genova Üniversitesi 1471 yılında Papa Sixtux IV’ün sayesinde diploma verme yetkisine sahip olmuştur. Fransız İmparatorluğu döneminde Paris Kraliyet Üniversitesi’ne bağlanan Genova Üniversitesi; Napolyon’dan sonra yeniden geçmişte Kuzeybatı İtalya’ya hakim süren Sardunya Krallığı’nın hakimiyetinde eğitimine devam etmiştir. Günümüzde Üniversite Sarayı’nın giriş salonunda Cesare Cabella ve Cesare Parodi gibi Genovalı profesörlerle birlikte İtalya’nın krallık haline gelmesinde cesurca yer almış Mazzini, Garibaldi, Mameli ve Bixio’nun büstleri bulunan Genova Üniversitesi, 29 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe koyduğu yeni tüzüğü ile o dönemde mevcut üniversite sisteminin yeniden biçimlendirilmesinde öncü olmuştur.

Uzaya seyahat eden ilk İtalyan Franco Malerba, İtalya’nın em müzisyen ve şairlerinden olan Fabrizio de Andre ve İtalya’nın 7. Cumhurbaşkanlığını yapmış olan politikacı Alessandro Pertilini’nde eğitim aldığı Genova Üniversitesi Savona, Imperia, Pietra Ligure ve La Spezia’da dahil olmak üzere 5 farklı şehirde 300 farklı lisans ve yüksek lisans bölümleriyle eğitimine hız kesmeden devam etmektedir. İtalya’daki üniversiteler arasında 7.sırada bulunan Genova Üniversitesi, orada bulunan şirketlerle beraber çalışıp teknoloji ve bilim araştırmalarında ulusal ve uluslararası düzeyde öncü rol almaktadır. 

Genova Üniversitesi, toplumun ilerlemesini ve değerlerini destekleme konusunda güçlü bir şekilde çalışmaktadır. Büyük bir kütüphane mirasına sahip olan Genova Üniversitesi öğretmenlerin ve öğrencilerin akademik anlamda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla teknoloji ile donanımlı çalışma merkezlerine ve bilgisayar laboratuvarlarına sahiptir.

Genova Üniversitesi rehberlik toplantıları, iş görüşmeleri, stajlar, kariyer günleri düzenleyerek öğrencilere ve mezunlara kariyer hizmetleri ve istihdam olanakları sunarak öğrencisinin geleceğe adım atmasında destek olmaktadır.

Öğretim ücretlerinde ya da konaklama alanında çok sayıda burs seçeneklerine sahip olan Genova Üniversitesi’nde öğretim ücretleri ortalama 450 ile 3000 Euro arası değişmektedir. UniGe, AliSEO gibi burs seçeneklerinden faydalanmanızı sağlayan Genova Üniversitesi, verdiği araştırma bursları sayesinde gençlere akademik yolda önlerini açmaktadır.

Genova Üniveristesi Lisans Bölümleri

Avrupada’daki işgücü piyasasının gereklerine dayalı olarak eğitim planlarını gözden geçiren Genova Üniversitesi’nde lisans eğitimi (İtalyanca) almak için birçok farklı seçenekleriniz olacaktır:

-Mimarlık

-Gemi Üretimi ve Tasarımı

-İşletme Ekonomisi

-Denizcilik ve Denizcilik İşletmesi

-Ekonomi ve Ticaret

-Turizm Bilimleri

– Eğitim ve Öğretim Bilimleri

-İletişim Bilimleri

-Psikoloji

-Mühendislik Fakültesi Bölümleri (Elektrik, Bilgisayar, Makine…)

-Tıp

-Hemşirelik

-Siyasal Bilimler Fakültesi

-Yabancı Diller Fakültesi

(Diğer bölümler için iletişime geçebilirsiniz.)

Genova Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Ulusal ve uluslararası düzeyde giderek daha rekabetçi bir ortamda araştırma, yenilik ve teknoloji alanlarında öncü bir rol oynayan Genova Üniversitesi farklı birçok uluslararası kuruluşlarda da çalışan akademisyenleri ile yüksek lisans düzeyinde (İtalyanca-İngilizce) de öğrencilere hizmetler sunmaktadır:

-Mühendislik ve Teknoloji Programı 

-Bilişim Teknolojisi Programları

-Sosyal Bilimler

-Dil ve Edebiyat

-Hukuk

-Tıp

– Siyasal Bilimler

-Eğitim Bilimleri

-İşletme ve Ekonomi

-Çevre Çalışmaları

-Mimarlık ve Tasarım

-Felsefe Metodolojisi

(Diğer bölümler için iletişime geçebilirsiniz.)

Genova’da Öğrenci Yaşamı

Öğrencilerine büyük değer Genova Üniversitesi uluslararası öğrencilere İtalyan kültürüne ve yaşamına daha iyi adapte olmalarını sağlamak için İtalyan dili, edebiyatı ve kültürü hakkında dersler düzenlemektedir. 

Genova Üniversitesi öğrencilerine konaklama konusunda da yardımcı olmaktadır. Önceden iletişime geçildiği takdirde öğrenci apartmanlarında konaklama konusunda destek olmaktadır. Tek oda kiralamak istediğinizde ortalama 300 ile 350 Euro arasında bir ücretle karşılaşacaksınız. Eğer ki iki kişilik odalarda kalmak isterseniz bu fiyat 250-300 Euro arasında olacaktır. Zengin bir mutfağa sahip olan Genova’da Genova Üniversitesi yemek konusunda öğrencilerine yemekhaneleri ile hizmet vermektedir. Muhteşem soslara ve deniz ürünlerine sahip olan bu şehirde öğrenci yemekhanelerinde 6 Euro’ya bu lezzetlere ulaşabilmektesiniz. 

Genova içinde toplu taşımayı 46 Euro ödeyerek alacağınız aylık biletler ile kolayca istediğiniz yere ulaşabilmektesiniz. Aylık ödemek yerine bir seferde 255 Euro’ya yıllık bilet alarak da şehir içinde seyahat edebilirsiniz.

Genova’da boş zamanlarınızda XX Settembre caddesine uğrayıp ünlü markalara ev sahipliği yapan mağazalara uğrayabilirsiniz. Rönesans mimarisinin mihenk taşlarından olan San Loreno Katedraline uğrayıp Donatello heykelini ziyaret edebilirsiniz. Sabah kahvaltılarınızda her köşe başındaki pastanelerde karşınıza çıkacak kekikli, zeytinli bir ekmek çeşidi olan focaccia’lardan alıp saraylar caddesi olan Garibaldi’de tur atarak keyif yapabilirsiniz. Ayrıca Genova’yı keşfetmek için yapılan  Rolli günlerinde, Genova Üniversitesi öğrencilerine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan birçok tarihi yapıyı ziyaret etme imkanı da sunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Genova Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail