İtalya’da Üniversite Ücretleri

İtalya, Avrupa’da hem kaliteli hem de cazip koşullarda eğitim veren çok önemli bir lokasyondur. Bu  cazibenin en önemli sebepleri arasında şüphesiz ki yıllık üniversite ücretlerinin düşük olması ilk sıralardadır.  Önceki yazılarımızda İtalya’nın sosyal devlet anlayışı yerleşmiş bir ülke olduğundan bahsetmiştik. Bu anlamda eşit bir eğitim hakkı için yıllık üniversite ücretleri de düşüktür. Ayrıca ülkemizdeki gibi yıllık ücretleri oldukça yüksek olan ve eğitim kalitesi buna nazaran düşük olan özel üniversiteler İtalya’da çok yaygın değildir.

Özel üniversiteler daha çok moda-tasarım, gastronomi, işletme gibi spesifik alanlarda eğitim verir ve bu alanlarda Avrupa’da ve dünyada söz sahibidirler. Diğer bölümlerde eğitim ise devlet üniversitelerinde verilir ve bu üniversitelerin dünya sıralamaları oldukça iyi seviyededir.

İtalyan Üniversiteleri Dünya Sıralamaları

QS, Shanghai Ranking, Times Higher Education gibi dünya genelinde kabul gören üniversite kalite araştırma enstitülerine göre ilk 500’de 30 civarı İtalyan üniversitesi kendine yer bulabilmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri şüphesiz geçmişi yüzyıllara dayanan eğitim geleneğidir. Dünya bilim tarihine önemli katkılarda bulunmuş birçok isim bu üniversitelerden geçmiştir. Ayrıca dünyanın ilk üniversitesi, ilk kadın bilim insanı gibi bilim tarihinin kırılma noktaları da İtalya toprakları içerisinde gerçeklemiştir. Bunun yanında üniversitelerin araştırmacı ruhu ve uluslararası birçok öğrencilere ve çalışmalara bünyelerinde yer vermeleri de bu sebeplerden biridir. Bu araştırmacı ruh dünyadan her yıl binlerce öğrenci ve bilim insanını bünyesine katmaktadır.

İtalya’da Yıllık Üniversite Ücretleri

İtalya’da yıllık üniversite ücretleri aile gelirine göre belirlenir. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genel olarak 550-2300 euro civarındadır. Türk öğrenciler için bu tutar değişmekle birlikte maksimum 1000 euro civarındadır. Aynı zamanda burs alma imkanı da bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkeleri ve ülkemizde her yıl artan özel üniversite ücretleriyle karşılaştırıldığında İtalya’nın vaat ettiği eğitimin ne kadar cazip olduğu açıkça görülmektedir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Üniversite Ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail