IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı (International Medical Admission Test) İtalya’da tıp ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) ve Cambridge Assessment’s Admission Testing ortaklığında hazırlanan sınav her yıl Eylül ayında düzenlemektedir. İtalya’da tıp eğitimi veren özel üniversiteler ise IMAT sınavına benzer kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

IMAT Sınav İçeriği

IMAT sınavı 5 şıklı 60 sorudan oluşur ve öğrencilere bu soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre tanınır. IMAT sınavı mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 sorudan oluşmaktadır.

IMAT Sınavında soru dağılımı ise şu şekildedir:

 • Mantıksal Akıl Yürütme 10 Soru
 • Biyoloji 18 Soru
 • Kimya 12 Soru
 • Fizik 4 Soru
 • Matematik 4 Soru                                
 • Genel Kültür 12 Soru

IMAT Sınav Kuralları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

IMAT sınavı temel olarak sayısal bilimler alanlarından gelen sorulardan oluşsa da öğrencinin analitik düşünme ve problem çözme becerisini ve genel kültürünü ölçmek için sorular da bulunmaktadır. Bunun yanında puanlama ve kurallar genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • 60 soru için 100 dakika süre tanınmaktadır. Genel hatlarıyla zor bi sınav olmasa da İngilizce ve soru başına kısıtla süresinden dolayı süre yönetiminin iyi yapılması gereken bir sınavdır.
 • Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir.
 • Cevaplanmayan soruların herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
 • IMAT sınavı her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.
 • Sınava İstanbul’da girebilirsiniz. IMAT sınavı İtalya’da ve İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır. 2018 yılından itibaren İstanbul da sınav merkezlerinden biri olarak belirlenmiştir.
 • Sınavda hesap makinesi, periyodik tablo gibi araçların kullanılması yasaktır. Adaylar yanlarında sadece siyah tükenmez kalem
 • Sınav 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Yani alabileceğiniz maksimum puan 90’dır.
 • Sınavda aşılması gereken belli bir baraj puanı yoktur. Başvurulan üniversitenin kontenjanı sayısınca en yüksek puandan başlayarak sıralama yapılır. Aynı zamanda yedek liste bulunmaktadır ve kayıt yaptırmayan öğrenciler yerine yedeklerden öğrenci kabulü yapılmaktadır.

IMAT sınavına girebilmeniz için 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmanız, sınav kaydınızı yapmış ve sınav ücretini (130 Euro) yatırmış olmanız gerekmektedir.

IMAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

IMAT sınavı genel hatlarıyla Türkiye’deki öğrencilerin aşina olduğu alanlardan oluşsa da “mantık” soruları Türk öğrenciler için farklı bir konseptte ve zorlayıcı olabilmektedir. Sınavın 3’te 1’inin de mantık sorularından oluştuğunu düşündüğümüzde oldukça belirletici olduğunu görebiliriz. Ayrıca biyoloji ve kimya alanlarından da Türk öğrencilerin aşina olmadığı sorular gelebilmektedir. Bu yüzden özel hazırlık gerektiren bir sınavdır. Lise son sınıfta hem üniversite sınavı hem de IMAT sınavına hazırlık yapılması öğrenciler için ciddi bir stres yük oluşturabilmektedir. O yüzden bir yıl öncesinden hazırlık kursları ve denemelerle sınav çalışmalarına başlanmasını tavsiye etmekteyiz.

IMAT sınavı spesifik bir sınavdır ve sınava özel kaynaklar bulunmaktadır. Hazırlık sürecinde bu kaynaklardan faydalanılması gerekmektedir. Ayrıca deneme sınavları ve destekleyici nitelikte hazırlık kursları da sınava hazırlık sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

IMAT Sınav Tarihi

 IMAT 2019, 12 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. 

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. IMAT Sınavı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 212 544 24 15 ve +90 532 544 24 15  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail