İtalya Üniversite Şehirleri ve Yerel Mutfakları

İtalya Üniversite Şehirleri ve Yerel Mutfakları yazımızda sizlere sehirlerin mutfak kültürlerini tanıyacaksınız.

İtalya: Üniversite Şehirleri ve Yerel Mutfakları

İtalya’da eğitim aldığınızda çabucak öğreneceğiniz gibi, İtalyan yemekleri kelimenin tam anlamıyla atasözüdür: Birçok İtalyan deyimleri yemek etrafında döner. Örneğin: “Makarnadan kötü bahsetmek için aptal olmak gerekir” ve: “Ekmekle konuştuğumuzda ekmek, şarapla konuştuğumuzda şarap demek istiyoruz.” Ve ne ekmek- ne şarap! İtalyan mutfağını birbirinden ayıran, malzemelerin mükemmelliği ve sade bir samimiyetidir.

İtalya’nın üniversitelerinden birinde uluslararası bir öğrenci olarak neler yaşayacağınızı öğrenmek için Kuzey’den Güney’e olan mutfak gezimizi takip edin:

Milano

Lombardiya bölgesinde yemekler İtalya’nın kuzey komşuları Fransa ve İsviçre’den etkilenmektedir. Milano mutfağı safran aromalı özel risotto alla milano’da yer alan Po nehri vadisinden gelen pirinç gibi yerel ürünlere dayanan rahatlatıcı yiyeceklerdir. Başka bir yerel lezzet ise sıcak ve soğuk yenen mısır unu ile yapılan bir tür yulaf lapası olan polenta’dır.

SDA Bocconi, Milan Politeknik ve diğer yerel üniversitelerin uluslararası öğrencilerinin de onayladığı gibi mutfak kültürünü öğrenmek, İtalyanca kelime dağarcığınızı geliştirmek ve İtalyan halkıyla güvenle iletişim kurmak için harika bir yoldur.

Torino

Geleneksel Torino Üniversitesi’ne ve ünlü Torino Politeknik Üniversitesi’ne ev sahipliği eden Torino, seçkin peynirleri, kekleri ve çikolatası ile ünlüdür. Şehir yumurtalı yapılan lezzetli zabaione (zabaglioni) tatlısının yaratıcısı olduğunu iddia ediyor ama bu Sicilyalılar tarafından tartışılmaktadır. Bir İtalyan klasiği olan piedmont fritto misto genellikle et, balık ya da patlıcan ve enginar gibi sebzelerin bol yağda kızartılmış hallerinin bir karışımıdır.

Veneto Bölgesi (Venedik, Verona, Padova)

İtalya’yı kahve veya gelatosuz (dondurma) hayal etmek oldukça zordur. Kahve ilk olarak 17. yüzyılda Venedik limanından ithal edildi ve bu orayı orijinal kahve dükkanlarının evi yaptı. Günümüzde Veneto bölgesi kahve festivallerine ve üniversite kenti Verona’daki Vinitaly şarap fuarına ev sahipliği yapmaktadır. Balık yerel yemekler arasında popülerdir. Bölge yerel mutfak kültürünü ve sorumluluklarını ciddiye almaktadır. Venedik’ten yaklaşık 30 kilometre içeride bulunan Padua Üniversitesi “geleneklere ve doğduğu yere derinden bağlı” miras ürünlerini anlamak ve yönetmek amacıyla İtalyan Yiyecek ve Şarap alanında eşsiz bir yüksek lisans programı sunmaktadır.

Bolonya (Bologna)

Kutsal Bologna şehri İtalya’nın (ve dünyanın en eski) üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır ve bugün yaklaşık 80.000 öğrenciyi ağırlamaktadır. Aynı zamanda dünyaya, İngilizce konuşanlar tarafından “spag bol” olarak bilinen ana diyeti de vermiştir: Spagetti Bolognese Parmesan peyniri ile servis edilir. Ancak, Emilia-Romagna bölgesinin yerlilerin hemen söyleyeceği gibi, spagetti bolonez’in uluslararası popüler soslu çeşitleri et sosları (ragù) ile servis edilen gerçek yerel makarnadan çok farklıdır.

Otantik ragù alla bolognese kereviz ve pancetta (domuzun karın bölgesi) pastırması içermelidir ve tercihen taze yumurta ile yapılan yerel düz şerit tarzı makarna tagliatelle ile servis edilmelidir. Bölgenin ünlü aceto balsamico’suyla (balsamik (üzüm bazlı) sirke) birlikte balık güveçleri ve domatesli yemekler burada popülerdir. İtalya’da Bologna sadece La Dotta – bilgin- (ünlü üniversitesi sayesinde) değil, aynı zamanda şişman La Grassa olarak da bilinir. Entelektüel düşünceyi mutfak uzmanlığıyla birleştirmek, gayet harika değil mi?

Roma

Ülkenin merkezinde, İtalya’nın başkenti Roma’da hem Kuzey hem de Güney mutfağının birleşimi yer almaktadır. Roma’daki uluslararası öğrenci hayatını sevmenizin tek nedeni yemek olmasa da oldukça ikna edici bir sebeptir. İtalya genelinde olduğu gibi burada da inanılmaz derecede iyi yiyecekler öğrenci dostu fiyatlarla en küçük osteria’da (bar/meyhane) bulunabilir.

Parmesan peyniri için yerel bir alternatif olan Pecorino romano, Lazio bölgesinin mükemmel çorbalarını ve makarna yemeklerine lezzet katmaktadır. Soğan, sarımsak ve birçok farklı bitki Roma yemeklerine zengin ruhlarını verir. Un veya irmikten yapılmış Roma gnocchi (mantı) yerel bir uzmanlık alanıdır ve sadece Roma’nın Tor Vergata Üniversitesi’ndeki öğrencilerin favorisi değildir. Onlar büyük bir açlık giderici ve aynı zamanda yoğun çalışmalardan ve sınav hazırlıklarından sonra dinlenmek için öğleden sonra şekerlemeye bir davettir.

Napoli

Napoli, İtalyan pizzasının ve popüler pizza margherita’nın anavatanı olarak bilinir: Malzemeleri fesleğen, mozzarella ve domates İtalyan bayrağının (yeşil, beyaz, kırmızı) renklerini temsil etmektedir. Napoliten pizza, dünya yemek kültüründe öyle bir etki yarattı ki UNESCO tarafından “somut olmayan(manevi) dünya mirası” olarak tanınmıştır. Ve Napoli’de ünlü Da Michele gibi geleneksel pizzacılara akın eden sadece yerel Napoli Üniversitesi Federico II’nin öğrencileri değildir.

Sicilya

Sicilya ve Güney İtalyan mutfağı et yerine balıklara daha fazla odaklanmıştır. Sadece vejetaryenler için olmayan patlıcan ve zeytinlerden yapılmış, en iyi makarna ile giden tatlı ve ekşi bir sebze yemeği olan caponata popüler bir seçimdir. Sicilya tatlı ricotto peyniri ile doldurulan çıtır çıtır kızarmış hamur tatlısı lezzetli cannoli ile de bilinir. Dersler arasında iyi bir atıştırmalık olduğu aşikardır!

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya Üniversite Şehirleri ve Yerel Mutfakları hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail