İtalya’da Acil Durumda Ne Yapmalısın?

İtalya’da Acil Durum: Kimi Aramalı ve Ne Söylemeli?

İtalya’da acil bir durum olması durumunda aranacak numaralar ve söylemeniz gerekebilecek bazı ifadeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşlemleri sizi ilgili servislere yönlendirecek olan tek Avrupa acil durum numarası olan 112’ye her şeyi bildirebilirsiniz. Ancak, doğrudan aranacak numarayı bilmek zamanın kritik olduğu bir durumda size zaman kazandıracaktır.

İtalya’daki acil durumları bildirmeniz gereken ana telefon numaraları şunlardır:

İtalya’da 999 veya 911’in eşdeğeri nedir?

İngiltere’de 999 veya ABD’de 911 olan acil durum numarası İtalya’da 113’tür. Bu ülke çapındaki numara sizi yalnızca bir suç bildirirken değil, başka türlü bir acil durum için de size destek olacak sivil polis gücü olan devlet polisine (Polizia di Stato) bağlar.

Numaraya bağlandığınızda muhtemelen size aşağıdaki soruları soracaklardır:

Acil durum nedir? – Qual è la sua emergenza?

Ne oldu? – Cosa è successo?

Bana adresi / koordinatları verir misiniz? – Può darmi l’indirizzo / le coordinate?

Kullanışlı İfadeler

Yardım edin! – Aiuto!

Polisi arayın! – Chiami la polizia

Burada İngilizce konuşabilen var mı? – C’è qualcuno qui che parla inglese?

Bir kaza oldu. – C’è stato un incente

Birisi çantamı / cüzdanımı / telefonumu çaldı. – Mi hanno rubato la borsa / il portafoglio / il telefono

Lütfen acele edin! – Fate presto, per favore!

Yangın Durumunda Kimi Aramalısınız?

İtfaiye’ye (Vigili del Fuoco) ulaşmak için 115’i tuşlamalısınız.

İtalya’daki itfaiyecilerin yalnızca yangınlara müdahale etmediğini unutmayın; aynı zamanda arama-kurtarma ve diğer ilk müdahale işlemleriyle de ilgilenmektedirler, böylece örneğin yürüyüş sırasında veya selde kaybolan birisi gibi acil yardıma ihtiyacı olan herhangi biri için de bu numarayı arayabilirsiniz.

Kullanışlı İfadeler

Ateş! – Al fuoco!

İtfaiyeyi ara! – Chiami i pompieri

Yangın var! – C’è un incendio

Ambulans İçin Kimi Aramalısınız?

Acil bir durumu bildirmek için 118’i aramalısınız.

Numarayı aradığınızda o anki durumu anlatmanızı isteyip, olayın ciddiyetine bağlı olarak bir renk kodu belirleyeceklerdir:

Beyaz (bianco): kritik olmayan

Yeşil (verde): acil değil

Sarı (giallo): kritik / acil

Kırmızı (rosso): acil durum

Daha sonra olay yerinde tedavi sağlamak ve sizi en yakın hastaneye götürmek için uygun yardımı göndereceklerdir.

Kullanışlı ifadeler

Ambulansı arayın! – Chiami un’ambulanza

Bir doktora ihtiyacım var. – Ho bisogno di un dottore

Beni acile götürün.- Portatemi al pronto soccorso

Bazı insanlar ağır şekilde yaralandı. – Ci sono feriti gravi

Başını vurdu. – Ha battuto la testa

O baygındır. – Lui / lei è svenuto / a

Nefes almıyor!- Non respira

Denizde Acil Durumda Kimi Aramalısınız?

İtalya sahil güvenliğe (Guardia Costiera) 1530 numarası ile ulaşılabilir.

Sahil güvenlik denizde arama kurtarma operasyonlarının yanı sıra, zor durumdaki gemilere yardım etmek, limanlarda ve plajlarda güvenliği korumakla görevlidir.

Mali Suçları Nereye İhbar Edeceksiniz?

Şüphelenilen kaçakçılık, sahtecilik, vergi sahtekarlığı, yasadışı istihdam veya diğer ekonomik suçlar hakkında ihbarda bulunmak için, 117 numarasıyla İtalya’nın finans polisine (Guardia di Finanza) ulaşın.

Örneğin, fiyatlarını göstermeyen ve size ödediğiniz ücret karşılığında makbuz vermeyi reddeden bir restoran tarafından dolandırıldığınızı mı düşünüyorsunuz? Onları bu adamlara ihbar etmelisiniz.

Yol Yardımı Destek Hizmetleri İçin Kimi Aramalısınız?

Yolda acil bir durumda yardım istemek için (soccorso stradale), bir İtalyan telefonundan 803 116’yı veya yabancı bir cep telefonundan 800 116 800’ü arayabilirsiniz.

İtalyan otoyolları boyunca her iki kilometrede bir yerleştirilmiş olan acil yardım telefonlarından birini de kullanabilirsiniz (mekanik yardım için bir anahtar ile işaretlenmiş düğmeye, tıbbi yardım için kırmızı çarpıya basınız).

Bu numarayı aradığınızda üyelerine ücretsiz diğer insanlara da ücreti karşılığında yardım sağlayan ulusal sürücü organizasyonu olan İtalya Otomobil Kulübü’ne (Automobile Club d’Italia) bağlanacaksınız.

Otoyolda terkedilmiş bir hayvan gibi diğer acil durumları bildirmek için 112 veya 113’ü arayın ve İtalya’nın yollarını denetlemekten sorumlu birim olan Trafik Polisi’ni (Polizia Stradale) isteyin.

Trafik hakkında daha fazla bilgi edinmek için 1518’i arayın.

Kullanışlı İfadeler

Arabam çalışmıyor. – La mia macchina non parte

Yakıtım bitti. – Sono Rimasto Senza Benzina

Lastiğim patladı. – Ho una gomma a terra

Motordan duman geliyor. – Il fumo sta uscendo dal motore

Tehlikedeki Bir Çocuğu Rapor Etmek İçin Kimi Aramalısınız?

İtalya’nın çocuklar ve ergenler için çok özel bir yardım hattı vardır (emergenza infanzia): Kendiniz veya başka birisi için 114’ü arayabilirsiniz.

Bu servise SMS, WhatsApp, e-posta veya uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz: Daha fazla bilgi için 114.it sitesini ziyaret edin.

Aile İçi Şiddet veya Taciz Olayları Hakkında Kimi Aramalısınız?

Ücretsiz acil yardım hattı 1522 aracılığıyla aile içi şiddet veya tacizi bildirebilirsiniz.

Çevrimiçi sohbet dahil olmak üzere İtalyanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca veya Arapça dillerinde 7/24 yardım alabilirsiniz.

Gaz Kaçağını Bildirmek İçin Kimi Aramalısınız?

Gaz kokusu alıyorsanız veya diğer sızıntı belirtilerini fark ederseniz, gaz şirketi Italgas’ı 7/24 yardım hattı 800 900 999 aracılığıyla uyarın. Sızıntıları kontrol etmek için ücretsiz olarak bir acil durum teknisyeni göndereceklerdir.

Orman Yangını İçin Kimi Aramalısınız?

İtfaiyeyi uyarmanın yanı sıra yangınları doğrudan Carabinieri’nin 1515 servis numarası ile ormancılık ve çevre birimine bildirimde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda kaçak avlanma, yasadışı inşaat, korunan türleri tehlikeye sokma veya İtalya’nın çevresine yönelik diğer suçlar hakkında ihbarda bulunmak için diğer birimler bulunmaktadır.

Kiminle Konuşacağınızdan Şüpheniz Varsa…

Kiminle konuşacağınızdan emin değilseniz, 112’yi arayın. Sizi doğru hatta yönlendirecek olan Avrupa Acil Servislerine bağlanacaksınız. Bu servis İtalya’da nereden aradığınıza bağlı olarak, herhangi bir acil durum için yardımcı olabilecek askeri polis gücü Carabinieri’ye sizi doğrudan yönlendirebilir. Ayrıca Carabinieri’yi cep telefonları da dahil olmak üzere yeterli bakiye veya geçerli bir SIM kart olmadan bile AB’nin her yerinden tüm telefonlardan ücretsiz olarak arayabilirsiniz. Size İngilizce de dahil olmak üzere birçok dilde destek olacaklardır.

Konumunuzu akıllı telefonunuzdan 112 operatörüne otomatik olarak aktaran ilişkili bir uygulama olan Where Are U’yu(Neredesin) da indirebilirsiniz; ancak bu uygulama İtalya’nın belirli bölgelerinde çalışmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Acil Durumda Ne Yapmalısın? hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail