İtalya’da Gastronomi Eğitimi

2000 yılı aşkın bir sürede gelişen ve mükemmelleşen İtalyan mutfağında ustalaşmak zor olabilmektedir. Italya’da Gastronomi alanında uzman bir aşçı olabilmek ve İtalyan mutfağının teknik ve sırlarını öğrenebilmek icin yeterince bir zaman İtalya’da vakit geçirmeniz gerekmektedir. İtalya’da gastronomi alanında eğitim veren profesyonel bir üniversite size İtalyan mutfağının inceliklerini öğrenmenizde yardımcı olabilir.

İtalya'da Gastronomi Eğitimiİtalya’daki aşçılık okullarında bütün yaş gruplarından öğrenciye uygun program bulunmaktadır. Birçok okul haftalık, aylık veya bir yıl süren profesyonel anlamda mesleki aşçılık  dersi almak isteyen öğrencilere yonelik dersler de  sunmaktadır. İtalya’daki her okulun kendine özgü bileşenleri, stilleri ve zevkleri olduğu için, birçok okul İtalya’da belirli bir bölgenin mutfak prensipleri üzerine kuruludur (Örneğin: Toskana, Parma, Marche). Örneğin, Toskana mutfağı tipik olarak yemeklerde zeytinyağı, fasulye, kırmızı et, taze sebzeler ve rustik ekmek kullanır. Öte yandan, bir Venedik’te yemekler deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünleri içermektedir.

İtalya’da Gastronomi Eğitim’i almak isteyen öğrencilere ve profesyonel kisilere yol göstermek icin İtalya’daki en iyi gastronomi okullarının bir listesini sizler icin derledik. Kısa zamanlı kurslarda dersler genellikle İngilizce olarak verilirken, daha uzun süreli lisans düzeyinde verilen programlarda İtalyanca da konuşma düzeyinde beceri dersleri takip etmeniz açsından muhakkak gereklidir.

1-Gastronomi Bilimleri Üniversitesi 

Gıdanın tarihini ve kökenlerini ve gezegen üzerinde olan etkisini bilmek isteyen, gıdanın nasıl yetiştiğin, taşındığını, aşamalarını ve yemek pişirmeyi öğrenmek isteyen öğrencilerin yeri olan University of Gastronomic Sciences, 2004 yılında İtalya‘da gastronomi eğitimi vermek üzere kurulmuştur. Burada lisans ve yüksek lisans düzeyinde Gastronomi eğitimi verilmektedir.

Üniversite düzeyinde eğitim veren University of Gastronomic öğrencilerin yanısıra birçok profesyonel ve amatörlere yönelik de birçok kurslar mevcuttur.

2-Cordon Bleu Mutfak Akademisi 

Alanında nitelikli şeflerin  eğitim verdigi Cordon Bleu Mutfak Akademisi uygulamalı  mutfak ortamında eğitim verilen bir okuldu. Amatörlere ve profesyonellere yönelik ayrı ayrı  kurslar verilmektedir. Italyan mutfağı  alanında kendini geliştirmek isteyen amatör ve profesyonel asçılar 101-2 hafta suren programlara katılabilirler. 

Cordon Bleu Mutfak Akademisi  lisans ve yüksek lisans düzeyinde de programlar sunmaktadır.

3-Apicius Uluslararası Mutfak Okulu

Floransa Sanat Okulunun mutfak kolu olan Apicius Uluslararası Mutfak Okulu  Floransa’nın merkezinde yer almaktadır. Pişirme ve Pastacılık, Mutfak Sanatları veya Şarap Çalışmaları alanında 1 yıllık sertifika programları sunmaktadır. Ayrıca Mutfak Sanatları ve İtalyan Mutfağı alanında yüksek lisans programları da Apicius Uluslararası Mutfak Okulu tarafından sunulmaktadır. Burada eğitim alan öğrenciler dilerse okulun kendi işlettiğini Ganzo Restoranında staj eğitimi de yapabilirler.

4-Coquis İtalyan Mutfağı Okulu

İtalyan Gastronomi dünyasında yeni bir eğitim kurumu olan Coquis İtalyan Mutfağı Okulu, İtalya’da Gastronomi alanına modern bir yaklaşım getirmesi ile ön plana çıkmaktadır. Coquis Italyan Mutfağı Okulu’nda profesyonel alanda ve lisans düzeyinde eğitimler verilmektedir. Lisans düzeyinde verilen gastronomi eğitimde gıda endüstrisinde şef, danışman ve araştırma veya öğretim elemanı  olarak çalışmak için gereken teknik ve bilimsel beceriler öğretilir. Coquis İtalyan Mutfağı Okulu ayrıca amatörler icin de 27 haftalık özel programlar sunmaktadır

5-Sapori Üniversitesi

Perugia’da yer alan Sapori Üniversitesinde eğitim alarak İtalya’da gastronomi  alanında pizzadan çikolataya birçok alanda kısa veya uzun sureli dersler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sapori Üniversitesi İtalya’da Gastronomi Egitimi alanında öğrencilerine geniş burs olanakları sunan nadir üniversitelerden birisidir. 7 ay süren ve sonrasında zorunlu staj eğitimi bulunan programlar ile restoranlarda, otellerde veya gıda şirketlerinde çalışmak için sahip olunması gereken niteliklere yönelik eğitimler verilmektedir.

6-İtalyan Şef Akademisi

Roma’nın zarif bir bölgesinde sayılabilecek bir bölgesinde  bulunan İtalyan Şef Akademisi, İtalyan mutfağı üzerine yapılandırılmış mutfak kursları sunmaktadır. Profesyonel Ascilik Egitimi ,atölye çalışmaları ve staj ile beraber yemek pişirme teknikleri ve gıda güvenliğini de kapsayan dört farklı alanda temel bir öğreti amaçlamaktadır. İtalyan Şef Akademisi ayrıca İtalyan mutfağı alanında  uluslararası mutfak okullarından akredite olmuş üç ila altı aylık bir suren kurslara da sahiptir. Bu programlar için önceden talep üzerine İngilizce çeviri hizmetleri sunulmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için+90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail