İtalya’da Hukuk Eğitimi

İtalya’da Hukuk Eğitim 3 sene lisans eğitimi  ve 2 sene master olmak üzere toplam 5 yıl sürmekte ve ve 300 krediden oluşmaktadır. Yani ciclo unico-bütünleşik program; 3(lisans)+2(master) birlikte yapılır- program türüne dahil bir bölüm olup genellikle eğitim dili İtalyancadır. Akademik donem iki sömestrden oluşup şubat ayında 2 haftalık tatil olmaktadır. Ancak Uluslararası Hukuk bölümünü alanını İngilizce olarak okumak mümkündür ve bu lisans eğitim süresinin  3 yıldır.

İtalya’da Hukuk Eğitimi veren diğer üniversiteler ise şunlardır:

  • Milano Devlet Üniversitesi
  • Bocconi Üniversitesi
  • Torino Üniversitesi
  • Roma La Sapienza Üniversitesi
  • Bicocca Üniversitesi

Yukarıda listelemiş oldugumuz üniversiteler İtalya’da Hukuk Eğitimi alanında en iyi  üniversitelerdir. Hukuk bölümünde eğitim alabilmeniz icin en az B2 ya da C1 düzeyinde  İtalyanca yeterlilik istenmektedir. Bazı üniversiteler genel kültür tarzı  giriş sınavları da yapabilmektedir.

İtalya’da Hukuk alanında yüksek lisans yapmaya düşünüyorsanız Işletme Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku gibi alanlarda yüksek lisans programlarını değerlendirebilirsiniz.

Kariyer İmkanları

İtalya’da Hukuk programından mezun olduktan sonra İtalyan devletinin yapmış olduğu avukatlığa kabul sınavından başarılı oldugunuz takdirde İtalya’da avukatlık yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkede hukuk eğitimi aldıysanız ve İtalya’da avukatlık yapmak istiyorsanız yine İtalyan barosunun yapmış olduğu sınavlara girip başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun yanında İtalya’da uluslararası hukuk şirketlerinde  danışmanlık yaparak çalışabilir ya da hukuk alanında akademik kariyer planlıyorsanız bu bölümün doktora programlarına devam etmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer Hukuk Eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de avukatlık yapmak istiyorsanız Yuksek Ögretim Kurumunun belirlemiş olduğu fark derslerini Türkiye’deki Barolar Birliğinin  anlaşmalı olduğu üniversitelerde vererek çalışabilirsiniz. Yine fark dersleri icin almanız gereken bu eğitim de minimum 1 veya maksimum 2 yıl sürmektedir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Hukuk Eğitimi bölümü hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail