İtalya’da İklim Değişikliği

Her sınıftaki İtalyan öğrenciler, gezegenimizin karşı karşıya olduğu acil durum ikliminde okula gitmektedirler. Eğitim bakanı Lorenzo Fioramonti yaptığı açıklamada, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik hakkında bilgi edinmek için ülkedeki tüm öğrenciler için bu eğitimin zorunlu olacağını belirtti.

Buna ek olarak “İtalyan eğitim sistemini, çevreyi ve toplumu okulda öğrendiğimiz her şeyin özüne yerleştiren ilk eğitim sistemi yapmak istiyorum” dedi. Gelecek yıldan itibaren, İtalyan okulundaki öğrencilerin, ülkeyi, çevre eğitiminde bir dünya lideri olarak konumlandırmaya çalışmak için iklim değişikliği ve sürdürülebilirliği incelemeleri beklenecektir.

Müfredat;

Fioramonti’ye göre, İtalya, devlet okullarında iklim değişikliği müfredatını benimseyen ilk ülke olacak. Reuters’in raporuna göre, yeni bir yasa uyarınca, tüm devlet okullarının, haftada bir saat boyunca sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularına bir sonraki akademik yılın başından itibaren kendini adayacağını söyledi. Bu, yılda yaklaşık 33 saat, okul haftası başına neredeyse bir saat ayırmaları gerekecektir.

İtalya, gelecek yıldan itibaren iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak müfredata alan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Bu nedenle, İtalya’da iklim değişikliği çalışmaları sürdürülebilirliği arttırmak için ilk olarak, coğrafya, matematik ve fizik gibi birçok derslerde verileceği planlanmaktadır.

Yıl boyunca İtalya’da iklim değişikliği müfredat konuları, BM’nin daha sürdürülebilir bir şekilde nasıl yaşayacağı, okyanus kirliliği ile nasıl başa çıkılacağı, yoksulluk ve sosyal adaletsizliğin nasıl çözüleceği gibi sürdürülebilir kalkınma hedeflerine dayanacaktır.

Fioramonti The Times gazetesine verdiği demeçte, farklı sınıflarda yeni müfredata farklı yaklaşımlar geleceğini söyledi. Örneğin; İlkokul çağındaki çocuklar, çevreyi farklı kültürlerden hikayelere bağlayan “masal modeli” ni kullanmayı öğreneceklerdir. Ortaokul öğrencileri, daha fazla teknik bilgi öğreneceklerdir. Lise çağındaki öğrenciler ise, Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ne katılacaklardır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail