İtalya’da İş Bulmak

İtalya’da İş Aramadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İtalya’da İş bulmak; İster İtalya’da ister Türkiye’de bir okuldan mezun olun, İtalya’da çalışmak mümkün. Bu yazımızda iş bulabileceğiniz bazı siteleri ve İtalya’da çalışmak için gerekli prosedürleri sizlerle paylaşacağız.

Dil

Öncelikle İtalya’da çalışmak için en önemli kriter dil bilginiz. Mezun olduğunuz bölümde ne kadar yetkin olursanız olun şirketler İngilizceyi ana diliniz gibi bildiğinizi farz ederek başvuruda bulunduğunuzu düşüneceklerdir. İtalyanca bilmek gibi bir zorunluluğunuz olmasa da, oraya gittiğinizde iş ortamında İtalyanca diline ihtiyaç duyacaksınızdır ve bu sebeple de oradayken öğrenebileceksinizdir. Yine de İngilizce harici bir dil sizin avantajınıza olacaktır.

Eğitim

İtalya’nın çalışma ortamını anlamak, işverenlerin nelere dikkat ettiğini öğrenmek için okul hayatınızda yaptığınız stajlar oldukça önemli. İtalya’da çoğu yüksek lisans bölümünde staj zorunluluğu bulunmaktadır. Bu stajları değerlendirmek hem bağlantı kurmanıza hem de çalışma hayatını görmenize yardımcı olacaktır.

Eğer Türkiye’de okuyorsanız, yurt dışı deneyimi için erasmus, erasmus staj ve Avrupa Birliğinin hazırladığı staj programlarından yararlanabilirsiniz. Akademik yurt dışı deneyimleriniz, mezun olduktan sonra İtalya’da bir işten kabul alma oranınızı arttıracaktır.
Erasmus için kendi okulunuzun uluslararası ofisi ile iletişime geçmelisiniz.
Avrupa Birliği staj programları kapsamında European Commission’ın kendi sayfasından traineeship ve European Youth Portal’ından European Solidarity Corps (ESC) programlarını inceleyebilirsiniz.

Çalışma İzni

Diyelim ki Avrupa Birliği vatandaşı değilsiniz, İtalya’da bir yüksek lisans programından mezun olacaksınız ve orada kalmayı planlıyorsunuz, İtalya talep ettiğiniz takdirde size 1 sene boyunca çalışma izni veriyor ve bu senede iş arayabilirsiniz, lakin 1 sene sonunda bir işe girememişseniz oturum izniniz ve vizeniz bitiyor. Bu durum Avrupa Birliği vatandaşları için de hemen hemen aynıdır. Mezun olduktan sonra İtalya 1 senelik çalışma ve oturum izni veriyor ancak iş bulamadığınız takdirde 12 ayın sonunda oturumunuz bitiyor.

Eğer Türkiye’den mezun olduysanız, İtalya’da iş bulmak için kabul aldığınız şirket ya da Türkiye’den sizi gönderen kuruluş vizenizde, çalışma ve oturum izninizde size yardımcı olacaktır.

Meslek Grupları ve Ortalama Maaşlar

İtalya’da hemen hemen her meslek grubunda bir iş bulabilirsiniz. Özellikle ingilizce olarak mühendislik, işletme, yönetim, bilgisayar bilimleri ve teknoloji alanlarında iş bulma olasılığınız yüksek olacaktır.
Aylık ortalama maaşlar (2022) şu şekilde görünmekte:

● Doktor – 3.400 €
● Mühendis – 1.950 €
● Çiftçi – 1.250 €
● Eczacı – 1.450 €
● Mimar – 1.750 €
● Üniversite Profesörü – 2.600 €
● Psikolog – 1.650 €

Daha fazlası için yukarıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

CV Hazırlama

Başvuracağınız sektöre göre gereklilikler değişiklik gösterse de CV genellikle istenmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus CV’nizi başvurmayı düşündüğünüz pozisyona göre hazırlamanız. Sayfalar boyu bir CV hazırlamanız gerekmiyor, başvurduğunuz pozisyon ile özgeçmişinizin uygunluğu önemli olacaktır. Hobilerinizi eklerken de bu kısma dikkat etmelisiniz, her türlü hobinizi eklemenize gerek yok, sadece başvuracağınız iş ile ilgiliyse hobilerinizi eklemenizi öneririz. CV’nizi ingilizce veya italyanca olarak hazırlayabilirsiniz.

İş Arayabileceğiniz Siteler

Aşağıya eklenen tüm siteler en çok bilinen ve kullanımı en kolay olanlardır. Bazı siteler sadece İtalya’daki değil, başka ülkelerdeki iş ilanlarını da içerdiği için konum kısmına Italy yazmanız gerekmektedir.

Monster Website: Monster
Indeed Website: Indeed
The Local Website: TheLocal
Career Jet Website: CareerJet

Son olarak bir LinkedIn hesabı oluşturarak profesyonel özgeçmişinizi hazırlayabilir, burada bağlantılar kurabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail