İtalya’da İşletme-Ekonomi Eğitimi

İşletme-ekonomi tarzı bölümler her ülkede oldukça popüler olan ve müfredatta alanlara verilmiş olan ağırlığa göre farklı isimlendirmeleri olan bir bölümdür. (Business Administration, Business and Economics, Economics and Management gibi) Bu bölümlerde eğitim alan öğrenciler gelecek iş hayatlarında büyük bir şirketin gereksinimi olan şirket ve ekonomi yönetimi ile ilgili temel bilgileri edinmiş olurlar.

Ülkemizde neredeyse her üniversitede bulunan ve çok fazla mezunu olan bir bölüm olmasın itibariyle, iş hayatında fark yaratmak isteyen öğrenciler için yurtdışında eğitim oldukça önemli bir alternatiftir. Özellikle uluslararası alanda iş yürüten ve istihdam alanlarında çalışan adaylarından çok iyi seviyelerde dil bilgisi isteyen firmalar yurtdışında eğitim almış çalışan istihdamına daha çok önem vermektedir. Özellikle büyük firmalarda önemli konumlarda bulunan yöneticilerin özgeçmişleri incelendiğinde neredeyse tamamının yurtdışı eğitim tecrübesi edindiği rahatlıkla görülecektir.

İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitimi

İtalya, Türk öğrencilerin de son yıllarda yurtdışı eğitimi için radarına aldığı, her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan önemli bir eğitim ülkesidir. İşletme-ekonomi eğitimiyle ilgili birçok bölümde İngilizce eğitim sunan İtalya, geniş burs, konaklama imkanları ve düşük okul ücretleriyle de dikkat çeken bir ülkedir.

 

İtalya, Avrupanın ve dünyanın en büyük ekonomileri arasındadır. Dünyanın en büyük 9. ekonomisidir. Ayrıca Avrupa’da Almanya’dan sonra en büyük dış ticaret hacmine sahip olduğumuz ülkedir. Bu anlamda işletme ekonomi tarzı bölümler için İtalya önemli bir tercih sebebidir. İtalyan ekonomisi otomotiv sanayii ve ağır makine sanayiinde oldukça iyi durumdadır.

 

İtalya’da işletme-ekonomi eğitimi veren 10 nun üzerinde üniversite bulunmaktadır. Bu okullarda eğitim dili tamamen İngilizcedir. İşletme-ekonomi eğitimi için en çok tercih edilen üniversiteler Bologna Üniversitesi, Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Torino Üniversitesi gibi üniversitelerdir. Bu okulların akademik kadrosu dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almış alanında uzman akademisyenlerden oluşmaktadır. Bir dersinizde oldukça akıcı amerikan aksanıyla konuşan bir akademisyenden, diğer dersinizde ise kulağa şiir gibi gelen İngilizce aksanlı başka bir akademisyenden ders alabilirsiniz.

 

İşletme-ekonomi eğitimi veren okullarda aynı zamanda sundukları staj programları, derslerde bol bol sunum, proje çalışması gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bu da öğrencileri sadece dersi dinleyen ve sınava çalışan bir pozisyonda değil, aktif katılım gösteren ve devamlı olarak sınıfta ve sınıf dışında yaptığı çalışmalarla hayata hazırlanan bireyler haline getirmektedir.

Neden İtalya’da İşletme-Ekonomi Eğitimi?

İtalya, uluslararası öğrencilere sunduğu imkanlarla ön plana çıkan bir ülkedir. İşletme-ekonomi eğitimi için seçiminizi neden İtalya’dan yana yapmanız gerekir sorusuna şu cevaplar verilebilir.

 • İtalya, uluslarası öğrenciler için oldukça düşük eğitim ücretleri ve geniş burs imkanlarına sahiptir.
 • İtalyan üniversitelerinin dünya sıralamaları oldukça iyidir. Dünyada en iyi ilk 500 üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. Ayrıca dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.
 • İtalya dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasındadır.
 • Türkiye’yle dış ticaret hacmi en yüksek 2. Avrupa ülkesidir.
 • 10 dan fazla üniversitede işletme-ekonomi eğitimini tamamen İngilizce almak mümkündür.

 

İtalya’da İşletme-Ekonomi Eğitimine Başvuru

İtalya’da eğitim için işlemler başvuru sürecinden konsolosluk işlemleri ve İtalya’da yapılması gereken işlemlere kadar uzun bir süreçte yürütülmektedir. Öncelikle başvuru için birtakım temel şartlar bulunmaktadır. İtalya’da işletme-ekonomi lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavından her iki sınavda da barajı geçmiş olmak.
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan (TOEFL, IELTS gibi) B2 seviyesinde sertifika sahibi olmak. IELTS için bu seviye 5,5 ve üzeri, TOEFL için ise 78 puan ve üzerine denk gelmektedir.

İtalya’da işletme-ekonomi yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise gereken şartlar şunlardır:

 • Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmak.
 • Genel not ortalaması için herhangi bir alt limit yoktur ancak ortalamanızın yüksek olması kabul için elinizi oldukça güçlendirir.
 • Lisans eğitimi için olduğu gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından B2 seviyesinde dil belgesi gerekmektedir.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail