İtalya’da Konaklama Seçenekleri

İtalya’da eğitimin en çetrefilli aşaması İtalya’ya gittikten sonra başlar. İtalya’ya ulaştığınızda belirli süre içerisinde yapmanız, daha sonra ise takip gerektiren birkaç işlemlerden birisi İtalya’da Konaklama bulmaktır. Temel ihtiyaçlardan biri de İtalya’da Konaklama’ dir  ve bu konu kısa süre içerisinde çözülmezse zaman ve maliyet olarak size oldukça pahalıya mal olabilir. Gittiğiniz şehre veya bölgeye göre farklı İtalya’da Konaklama Seçenekleri karşınıza çıkmaktadır. Ancak İtalya’da Konaklama işlemlerinizin en kısa sürede hallolabilmesi için özellikle kiralık oda veya daire için yüz yüze görüşmeler yapmanız, daha sağlıklı bir iletişim, izlenmesi gereken prosedürler gibi konularda destek almanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

İtalya’da Konaklama Türleri

İtalya’da konaklama seçenekleri olarak yurtlar, kiralık odalar veya kiralık stüdyo daireler bulunmaktadır. Öğrenciler genel olarak yurtları tercih etmektedirler. Ancak burada önemli olan öğrencinin tercihidir. Kimi öğrenciler yurt ortamında rahat ederken kimi öğrenciler de ev ortamında kendilerini daha rahat hissetmektedirler.

Yurtlar

İtalya’da yurtlar genellikle tek kişilik veya iki kişiliktir. Ancak üç kişilik daha büyük oda da bulunabilmektedir. Şehrin belirli yerlerinde stüdyo daire veya sadece yurt öğrencilerinin bulunduğu ve ortak mutfak, çalışma odası, konferans salonu, spor salonu gibi farklı kullanım alanlarının olduğu rezidanslar gibi farklı seçenekler de mevcuttur. Aylık ücretleri şehirden şehre değişmekle birlikte 250-400 euro arasındadır. Bu anlamda konaklama seçeneklerinden en hesaplısıdır diyebiliriz.

Paylaşımlı Oda

Paylaşımlı oda seçenekleri de 400-650 euro civarındadır. Fiyatları dairenin konumu, dairenin büyüklüğü, veya odada bulunan kişi sayısına göre değişmektedir. Genellikle tek veya iki kişilik odalar bulunur ve mutfak banyo gibi alanlar ortak kullanımdadır.

Paylaşımlı, Stüdyo veya Kiralık Daire

İtalya’da ev kiralarken diğer bir seçenek olan stüdyo daire ise genellikle tek kişi için uygundur. Stüdyo daire kiraları 500-800 euro civarında değişmektedir. Aynı zamanda 1+1, 2+1, 3+1 gibi farklı seçeneklerde de kiralama yöntemine gidilebilir. Bu tarz bir kiralamanın maliyeti doğal olarak diğerlerine göre daha fazla olacaktır. Yine burada konum, büyüklük, kişi sayısı gibi etkenlerden dolayı fiyatlar değişebilmektedir.

Ek Masraflar

İtalya’da Konaklama seçeneklerinden kimilerinde faturalar kiraya dahildir. Bu şekilde olmayanlarda konaklama için kira dışında şu masraflarınız bulunur:

  • Elektrik
  • Su
  • Isıtma
  • Mutfak Alışverişi

İtalya’da Konaklama için maliyet hesaplamasında bu kalemleri de dikkate alarak bütçe ayarlamanız gerekir. İtalya’da kiralık evler genel olarak eşyalıdır. Temel eşyalar dışında çok fazla araç-gereç almanıza gerek kalmayabilir.

İtalya’da Ev Kiralarken  Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Öncelikle maliyet iyi hesaplanmalıdır. Okula uzaklık, konumu, çevresi gibi etmenler fiyat konusunda farklı alternatifleri değerlendirmenizi gerektirebilir.
  • Özellikle kira sözleşmesi yapılacağı zaman sözleşme maddeleri dikkatle okunmalı ve diğer prosedürler iyi takip edilmelidir. Kiraya nelerin dahil olduğu, varsa ekstra ücretlendirmelerin neler olduğu iyi öğrenilmelidir.
  • Farklı bir ülkede sözleşme yapmak, konut kiralamak kolay şeyler değildir. Bu konuda uzman kişilerden destek almanız sürpriz yaşamamanız ve önemli ve dikkat gerektiren bir süreci daha rahat atlatmanız için ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

İtalya’da Konaklama Maliyet hesaplamaları bizzat İtalya’da tecrübesi olan arkadaslarimizin gözlemleri dikkate alınarak hazirlanmistir. Yukarıda ifade ettigimiz rakamlar ortalamadır.  İtalya’nın kuzey bölgesi güney bölgesine göre daha fazla yaşam maliyetine sahiptir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Konaklama Seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail