İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da lisans eğitimi denildiğinde ilk akla gelen şey lisans eğitimidir. Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci lisans eğitimi almak için üniversite sınavında ter dökmektedir. İstedikleri bölümü kazanmak isteyen öğrenciler özellikle son yıllarını tamamen ders çalışmaya ayrımakta ve sosyal anlamda tam bir izolasyon dönemi yaşamktadırlar.

Bu izolasyon döneminin ardından girdikleri sınavda ise kısıtlı sürede tüm eğitim hayatlarında öğrendiklerini hesaba katarak eliminasyona tabi tutulmaktadırlar. Sonuçlar ise çoğu öğrenci için istedikleri seviyede olmamaktadır. Çünkü ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerin kontenjanları sınırlıdır. Bu durumda o bölümde eğitim almak isteyen öğrenciler ise özel üniversiteleri tercih etmeye yönelmektedirler. Son yıllarda her şehirde açılan, tabiri caizse apartman üniversitesi diyebileceğimiz üniversitelerin ise bu kaliteli bir eğitim ihtiyacına ne ölçüde cevap verebildikleri tartışmalıdır.

Bu da öğrenciler ve aileleri son yıllarda trend haline gelen İtalya’da lisans eğitimi ‘ne yöneltmektedir. Bu yazımızda yurtdışı üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İtalya’da lisans eğitimini ve avantajlarını ele alacağız.

Neden İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da lisans eğitim almanız için birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan Türkiye’ye göre en avantajlı olanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İtalya’da lisans eğitim süresi 3 yıldır. Mezuniyet sonrası yine İtalya’da kalıp yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. İtalya’da veya başka Avrupa ülkelerinde iş bulup sizinle aynı dönemde üniversite eğitimine başlayanlardan bir yıl önce hayata atılabilirsiniz.
 • İtalya’da üniversite eğitimi için Türkiye’deki gibi merkezi tek bir sınav yoktur. Bazı bölümler için sınavsız kabul alınabilirken, bazı bölümler için senede bir kez veya birden fazla kez girme hakkınız olan sınavlarla kabul alabilirsiniz. Her halükarda Türkiye’deki gibi tek bir sınava mahkum değilsiniz ve seçendiniz çok daha fazla.
 • İtalya’da lisans eğitimi dili çoğu bölümde İtalyancadır. Aynı zamanda 200 den fazla bölümde de İngilizce eğitim verilmektedir. Türkiye’de en çok talep gören bölümleri İngilizce olarak okuma imkanınız bulunmaktadır.
 • Eğitim sürecinizde dünyanın birçok farklı ülkesinden gelmiş uluslararası öğrencilerle eğitim alacaksınız. Bu da size dünya vatandaşı olma bilincini aşılayacaktır. Çok farklı kültürlerden öğrencilerle kaynaşma ve belki de iş hayatınızda size fayda sağlayacak dostluklar kurma imkanı bulacaksınız.
 • İtalya’dan mezun olmak size “mavi diploma” kazandıracaktır. Mavi diploma tüm Avrupa’da geçerli olan bir diploma türüdür. Bu da tüm Avrupa’da çalışma imkanınız olması demektir. Türkiye’den mezun olan bir kişiye göre Avrupa’da çalışmanız çok daha kolaydır. Çünkü diplomanızın Avrupa’da denklik problemi yoktur.
 • Türkiye’de çalışmak istemeniz durumunda ise İtalya’dan aldığınız diploma YÖK tarafından tanınacaktır. Çünkü YÖK ün diploma denkliği için koyduğu şartlardan biri mezun olduğunuz üniversitenin dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında olmasıdır. İtalya ise dünyada ilk 500 de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir. Bu da diploma denklik problemi yaşamayacağınızın en açık göstergesidir.
 • İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda eğitim diliniz olan İngilizceye hakimiyetin yanında dünyada kabul görmüş İtalyancaya da hakim olacaksınız. Bu da size iş hayatınızda çok büyük katkılar sunacak.
 • İtalya dünyanın en eski ve köklü üniversitelerine ev sahipliği yapar. Avrupa’nin en eski üniversitesi olarak kabul edilen Bologna Üniversitesi İtalya’dadır. 8-9 asırlık eğitim geleneğine sahip Padova, Siena, Roma La Sapienza üniversitesi gibi üniversitelere ev sahipliği yapar. Üniversite kelimesinin ortaya çıktığı ülke de İtalya’dır.
 • İtalya lokasyon olarak Türkiye’ye çok yakındır. Akdeniz ülkesi olması sebebiyle kültürel benzerlik de oldukça üst seviyededir. İnsanların davranışlarından yemek kültürüne kadar bu benzerliği birçok alanda görmeniz mümkündür.

İtalya’da Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim veren 200 ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. Türkiye’de de öğrencilerin en çok talep ettikleri bölümleri İtalya’da da tamamen İngilizce okuyabilirsiniz. Eğer İtalyanca eğitim almak isterseniz seçeceğiniz daha geniş olacaktır. İtalya’da eğitim alabileceğiniz bölümlerden bazıları şunlardır:

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya’da Eczacılık Eğitimi

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi

İtalya’da İşletme ve Ekonomi Eğitimi

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

İtalya’da Hukuk Eğitimi

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da Gastronomi Eğitimi

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi

İtalya’da Lisans Eğitimi Okul Ücretleri ve Yaşam Giderleri

İtalya’da devlet üniversitelerinde yıllık okul ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Devlet üniversiteleri yıllık okul ücretleri 900-2300 Euro arasındadır. Başvurusunu yaptığımız öğrenciler yıllık maksimum 1000 Euro okul ücreti ödemektedirler. Özel üniversitelerin yıllık ücretleri ise 5000-25000 Euro arasında değişmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi İtalya’da okul ücretleri yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da aylık yaşam masrafları 700-900 euro arasında değişmektedir. Okul dönemi olan 10 ay üzerinden hesaplandığında İtalya’da 1 yıllık yaşam masrafının 7000-9000 Euro arasında olduğum görülmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için İtalya’da yaşam masrafları yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • İtalya’da lisans eğitimi alabilmeniz için Türkiye’de üniversite sınavına girip her iki oturumda da barajı aşmanız gerekmektedir.
 • Bazı bölümler sınavsız kabul verirken, bazı bölümlerde giriş sınavı veya Skype üzerinden mülakatla öğrenci alımı yapılmaktadır. Sınavların formatları Türkiye’dekinden farklı olduğu için doğru bir hazırlık süreci önemlidir.
 • İtalya’da lisans eğitimi ‘ni Italyanca almak isteyenlerin konsolosluğun ön gördüğü İtalyanca seviyesine gelmesi gerekmektedir. İngilizce eğitim alacak öğrenciler için böyle bir şart söz konusu değildir.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi İtalya’da lisans eğitimi için doğru bir danışmanlık hizmeti almanız sürecin en hızlı ve doğru şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir. Bununla ilgili olarak İtalya’da tecrübe sahibi bir danışmanlık firmasıyla çalışmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.İtalya’da Lisans Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir,   info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail