İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi

İtalya son yıllarda Türkiye’den öğrenciler için oldukça popüler hale gelmiş bir ülkedir. İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi almak isteyen öğrenciler son derece doğru bir karar vermiştir. Çünkü İtalya tasarım, mimarlık, mühendislik gibi alanlarda dünyada ilk akla gelen ülkelerden biridir. Gerek mimarisi gerek yaşam şartlarıyla İtalya Türk öğrenciler için cazibe merkezi olma özelliğini yıldan yılda artırmaktadır. İtalya’da bu bölümde eğitim veren birçok üniversite bulunmaktadır. Ayrıca bu üniversiteler dünyada mühendislik eğitimi alanında prestijli üniversitelerdir.

İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Makina Mühendisliği Eğitimi veren üniversiteler dünya sıralamasında ilk 100 içerisindeler ve ayrıca mühendislik alanında dünyaca meşhurlarıdır. Bu üniversiteler öğrenci kabullerini kendi düzenledikleri sınavlarla yapmaktadırlar. Rekabetin üst düzey olduğu bu sınavlarda başarılı  olmak için öğrencilerin doğru bir danışmanlık hizmeti alması şarttır.

İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi Giriş Sınavı

İtalya’da bu bölümde eğitim veren üniversitelere giriş için ayrıca Politecnico di Torino Universitesi kendi bünyesinde  42 soruluk bir giriş sınavı uygulanmaktadır.  Bu sınavdan en az 20 puan almış olmak gerekmektedir. Sınav içeriğinde matematik, mantık, fizik, genel kültür soruları bulunmaktadır. Bizler bu sınava yönelik grup çalışmaları yaparak, kaynak kitap ve denemelerle öğrencilerimizi sınava hazırlıyoruz.

Makina Mühendisliği Eğitimi‘nin kalitesini dünya üniversiteler sıralamalarını baz alarak göstermemiz gerekirse de karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır. İtalya’nın en iyi iki teknik okulu olan Politecnico di Milano mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın en iyi 16. Avrupa’nın ise en iyi 6. üniversitesidir. İtalya’nın Politecnico di Milano’dan sonra en iyi ikinci teknik okulu olan Politecnico di Torino ise dünyada 41. Avrupa’da ise 10. sırada kendine yer bulmuştur. İtalya’nın bu alanda dünyada ill 100’de 5 üniversitesi, ilk 500’de ise 17 üniversitesi bulunmaktadır.

İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi Sonrası İstihdam

Örneğin, İtalya’nın en iyi Avrupa’nın ise en iyi 10 mühendislik okulundan biri olan Politecnico di Torino’nun mezun istihdam verilerine göz atmak eğitim kalitesini anlamak açısından bize daha iyi bir çerçeve çizecektir. Politecnico di Torino kariyer servisi 2018 verilerine göre mezunlarının %98,1’i iş sahibi olmuştur. Bu mezunların %87,5’i mezun olduktan sonra 6 ay içinde iş bulurken; %12,5’i ise mezuniyetten sonra 12 ay içerisinde bir iş sahibi olmuştur. Yine mezunlarının çalıştığı şirketlerin çalışan büyüklüğüne göre oranlamasını içeren bir tablo sunulmuştur. Bu tabloya göre mezunlarının %58,8’i 50 kişiye kadar istihdam sağlayan firmalarda, &27,5’i 500 kişiye kadar istihdam sağlayan firmalarda ve %13,7’si ise 500’den daha fazla kişiye istihdam sağlayan firmalarda iş bulmuşlardır.

Neden İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi

  • Avrupa’da oldukça kaliteli ve cazip imkanlarla eğitim alabilceğiniz en iyi ülke İtalya’dır. Bunda düşük üniversite eğitim ücretleri, geniş burs imkanları, harika yaşam olanakları gibi etmenler etkilidir.
  • İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi İngilizce olarak alabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. İtalya’da bu bölümde eğitim alarak hem İngilizcenizi geliştirebilir hem de yanına size önemli bir değer katacak olan İtalyancayı da ekleyebilirsiniz.
  • İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi teorik ve pratik eğitim bir arada verilmektedir ve gelişmiş laboratuvarlar ve çalışma stüdyolarıyla araştırma ruhunu ön plana çıkarmak ve yaratıcılığı kuvvetlendirmek amaçlanmaktadır.
  • İtalyan üniversiteleri İtalya’nın ve dünyanın önde gelen firmalarıyla işbirliğine oldukça önem vermektedir. Makina Mühendisliği Eğitimi sürecinizde yapacağınız çalışmaları sergileme ve mezuniyet sonrası çalışma hayatınız için çok önemli adımlar atma fırsatınız bulunmaktadır.
  • İtalya, dünyanın en iyi 8 ekonomisinden biridir. Özellikle otomotiv ve üretim makinaları gibi alanlarda dünyada söz sahibi bir sahibi bir sanayisi bulunmaktadır.

Nasıl İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi Alabilirsiniz?

Makina Mühendisliği Eğitimi veren üniversitelere kabul alabilmek için Türkiye’de bir liseden mezun olmak ve YKS sınavından barajı geçmek gerekmektedir. Ayrıca üniversiteler kendi sınavlarını yapmaktadırlar. Bu sınavda da yeterli puanı almak gerekmektedir. Bunun için ise doğru bir danışmanlık hizmeti alınması, hem öğrencilerin doğru bilgilendirilmesi hem de hassas bir hazırlık ve başvuru süreci gerektirdiği için olmazsa olmazdır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Makina Mühendisliği Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail