İtalya’da Mimarlık Eğitimi

İtalya mimarlık denince dünyada akla gelen ilk ülkelerden biridir. Dünya kültür mirasının başlıca yapıtları olan Roma’daki Kolezyum ve Pisa kulesi İtalyan mimarisi denince akla gelen ilk eserlerdir.  Ancak İtalya bu eserlerden çok daha fazlasına sahiptir. Her İtalyan şehrinin merkezinde “Duomo” (katedral) bulunur. Her şehrin kendine özgü, harika bir mimariye sahip bu katedralleri şehirlerin ikonu gibidir. Bunun yanında Rönesans dönemi ve daha öncesine dayanan her bir sanat akımının onlarca örneğini görmek mümkündür.İtalya’da Mimarlık Eğitimi birikimi bu denli geniş olan bir ülkenin doğal olarak mimarlık eğitimi de tarihsel birikimle moderniteyi birleştirebilmiş kapsamlı bir eğitim modelidir.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da Mimarlık Giriş Sınavı

İtalya’da mimarlık fakültelerine giriş sınavı her yıl eylül ayında İtalya’da ortak olarak düzenlenmektedir. Öğrenciler sınava başvuru yaptıkları üniversitede girmektedirler. Sınav sonuçları kontenjana göre puan sıralaması yapılarak belirlenir. Sınav 60 sorudan oluşur ve öğrencilere tüm soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre tanınır.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi ve İçeriği

İtalya’da mimarlık eğitimi, çeşitli ölçeklerde mimarlık tasarımı için gerekli olan teorik temelleri ve dizayn için gereken işletme araçlarını ustalıkla kullanmayı amaçlamaktadır.

Mimarlık eğitim programı beşeri bilimlere ve sanata dayanan geniş bir disiplin çerçevesi içermekte ve bu da bir mimarın çevrenin dönüşüm sürecinin karmaşıklığına karşı ihtiyaç duyduğu geniş bilgi ve beceri yelpazesini yansıtmaktadır. Mimarlık yapı ve inşaat, fizik, yapı ve tasarım, mimari yapı malzemeleri gibi alanların tümü, tasarım aktivitesi için gerekli olan teknik ustalığın yanı sıra eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunur.

Eğitim programı çok disiplinli çalışmalar ve dersler çerçevesinde bir eğitim sunmaktadır. Bunun program içeriğinde özel dizayn edilmiş stüdyolarda tasarım çalışmaları, kurslar, uluslararası seminerler, konferanslar, çalıştaylar, sergiler ve çalışma gezileriyle çevrilidir. İnşaatın etkileri göz önünde bulundurarak bir mimari projeyi tasarlamak için kurulan stüdyolar bu projeleri geliştirmek için gerekli metodolojik ve operasyonel becerileri sağlar. Kurslar tasarım pratiğini destekleyen temel bilgileri sağlar. Stüdyolar ve kurslar, hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli profesyonellerin tecrübelerini paylaştığı seminerler, konferans ve çalıştaylarla desteklenir.

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi ?

 • İtalya uzun bir mimari geçmişe sahiptir. Bu geçmişi moderniteyle harmanlayan İtalyan mimarisi dünyada önemli bir yere sahiptir.
 • İtalya’da eğitim alacağınız okullar mimari alanında dünya sıralamaları oldukça yüksek prestijli okullardır. Bu da CV’nizde önemli bir imzadır ve iş hayatınızda sizi daha prestijli bir konuma yükseltecektir.
 • İtalya’dan mezun olduğunuda tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan “mavi diploma”ya sahip olursunuz. Böylece iş sahanız sadece İtalya’yla sınırlı kalmaz, tüm Avrupa’da rahat bir şekilde çalışabilmenizin yolunu açmış olursunuz.
 • İtalya’da devlet üniversiteleri eğitim ücretleri oldukça düşüktür.
 • Diplomalarınız YÖK tarafından da tanınır. İtalya’dan mezun olduğunuzda Türkiye’de rahatlıkla çalışabilirsiniz.
 • Türkiye’yle İtalya özellikle mimari, inşaat-yapı malzemeleri, tekstil ve sanayi gibi alanlarda önemli bir ticari ilişki içerisindedir. Dolayısıyla İngilizce, İtalyanca ve Türkçe bilen bir mimar olarak bu potansiyelden yararlanma imkanınız bulunmaktadır.

Nasıl İtalya’da Mimarlık Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da mimarlık eğitimi için gerekli şartlar şunlardır:

 • İtalya’da mimarlık eğitimi için 12 yıllık temel lise eğitimini tamamlamış olmak
 • Üniversite giriş sınavından iki oturumda da barajı aşmak
 • İtalya’da düzenlenen mimarlık giriş sınavında üniversite bazında belirlenen kontenjana girmek
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için: konsolosluk tarafından belirlenen İtalyanca seviyesine gelmek
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için: TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce seviye tespit sınavlarından B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Mimarlık Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail