İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Mimarlık dünyanın her yerinde gözde olan mesleklerden biridir. Tarih boyunca ortaya konulan eserler günümüzde milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmekte, mimarları da ortaya koydukları eserlerle dünya kültür mirasına katkı sunan insanlar olarak anılmaktadır. Mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimi ise dünyanın ikon haline gelmiş mimari eserlerini yerinde görmek, bu mirasın gölgesinde kaliteli bir eğitim almak demektir.

Nasıl İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

Mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimi devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bünyesinde verilmektedir. Devlet üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri 550-2300 Euro arasında değişirken, özel üniversitelerde bu ücretler 10.000 20.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Kabul Şartları

İtalya’da mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için temel şart lisans eğitiminizin mimarlık alanında olmasıdır. Bunun yanında birtakım özel şartlar da bulunmaktadır.

Bunlardan ilki uluslararası geçerliliği olan bir dil belgenizin olmasıdır. İtalyan üniversitelerinin istediği dil seviyesi minimum B2 dir. Bu da TOEFL için 72, IELTS için ise 5,5-6,0 civarına denk gelmektedir. Ancak belirttiğimiz skorlar minimum skorlardır. Skorlarınızın daha yüksek olması değerlendirme sürecinde elinizi güçlendiren bir olgudur.

Bir diğer şart ise portfolyodur. Lisans eğitiminiz boyunca ortaya koyduğunuz projeler değerlendirme sürecinde sizin için önemli bir kriterdir. Bunun yanında yaptığınız stajlar ve çalıştığınız projeler de değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulan kriterlerdendir.

İtalyan üniversiteleri lisans eğitimde diploma notunuzla ilgili bir üniversite haricinde herhangi bir alt sınır koymamıştır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinizde elinizi güçlendiren en önemli unsurlardan biri olacaktır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitim Dili

İtalya’da eğitim dili doğal olarak İtalyancadır. Ancak İngilizce eğitim yüksek lisans eğitimi veren bir çok üniversite de bulunmaktadır. Bu bölümlerde eğitim alabilmeniz için gerekli olan dil seviyesi minimum B2 dir. Bunu da daha önce belirttiğimiz gibi TOEFL, IELTS gibi sınavlarla belgelemelisiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Alanlar

İtalya’da mimarlık bölümü yüksek lisans eğitimi kendi içerisinde birtakım spesifik alanlara ayrılmıştır. Bunlar:

Peyzaj Mimarlığı: Doğal ve kültürel kaynakları ve fiziksel çevreyi insan yararı, mutluluğu, güvenliği, sağlığı ve konforu için estetik ve bilimsel ilkeler çerçevesinde ele alan, mekan ve yaşam ortamı oluşturan bir mimarlık dalıdır. Bunu yaparken çevrenin biyoçeşitliliğini, kültürel ve doğal değerleri koruyan ve sürdürülebilir projeler ortayan koyar. İtalya bunun güzeli bir örneğidir. Milano, Roma, Floransa, Bologna ve birçok İtalyan şehri peyzaj mimarisinin nadide örnekleriyle doludur.

Mimari Tasarım ve Tarih: Mimari eselerin tarihsel arka planını inceleyen mimarlık dalıdır. İtalya, bünyesinde bulunan birçok tarihi eseri korumaya oldukça özen gösteren bir ülkedir. Bu da bir yüksek lisans alanı olarak eğitimine de yansımıştır.

Yapı Koruma Mimarlığı: İtalya her yerinde tarihi eserlerle karşılacağınız Rönesans’ın doğduğu topraklardır. Yapı koruma mimarlığı tarihi yapıların zamanla yıpranmasına karşı korunması ve bu alanlar ilgili bir disiplin ortaya konulması gerekliliği sonucu ortaya çıkmıştır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi Almanın Avantajları

Bazı ülkeler geleceğine sahip oldukları ve verdikler kaliteli eğitimlerle anılırlar. Örneğin Almanya denildiğinde herkesin aklına mühendislik gelir. İtalya denildiğinde ise akla mimarlık gelmektedir. Bu anlamda İtalya’da mimarlık eğitimi alan biri özgeçmişine önemli bir imza atmış olur.

  • İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi aldığınızda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma”ya sahip olursunuz bu da tüm Avrupa’da ve dünyada iş bulabilmeniz ve iş bulduğunuzda bürokratik engellerle uğraşmamanız demektir.  
  • İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi alan biri İngilizceye geniş ölçüde hakim olduğu gibi ikinci bir dil olarak dünyada hatrı sayılır diller arasında olan İtalyancayı da öğrenme fırsatı elde eder. Ayrıca mezuniyetiniz sonrası İtalya’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız İtalyancayı iyi seviyede öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.
  • İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler şirketler ve diğer üniversiteler tam bir işbirliği içerisindedir. Mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası dönemde yapacağınız stajlar ve hazırlayacağınız projelerle iş tecrübesi anlamında çok büyük tecrübe sahibi olacaksınız.
  • İtalya’da eğitim alan öğrenciler haftada 20 saat yasal çalışma iznine sahiptir. Eğitiminiz süresince gerek kendi alanınızla ilgili gerekse farklı alanlarda iş bularak eğitiminizi ve İtalya’da yaşamınızı finanse edebilirsiniz. İtalya’da yaşam maliyetleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak için bu linkten ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’a mimarlık yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail