İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya’da Mühendislik Eğitimi daha çok politecnico denilen teknik okullarda verilmektedir. Politecnicolar birçok laboratuvar ve çalışma stüdyosuna sahip, teori ve pratiğin bir arada verildiği alanında uzman okullardır. Bu okullar pratiğe dayalı dersler, stajlar, stüdyo çalışmaları, seminerler ve daha birçok çalışmalarla öğrencileri mezuniyet sonrası çalışma hayatına hazırlarlar. Teknik alanda uzmanlaşmış politecnicoların yanında diğer üniversiteler bünyesinde de İtalya’da Mühendislik Eğitimi verilmektedir.

Mühendislik eğitimini İngilizce olarak veren birkaç üniversite bulunmaktadır. İtalya’da Mühendislik Eğitimi yüksek lisans düzeyinde ise birçok okulda İngilizce olarak verilmektedir ve lisansa göre seçenek çok daha fazladır. İtalya’da Mühendislik Eğitimi dalları olarak makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, elektrik ve telekomünikasyon mühendisliği, inşaat mühendisliği, uzay mühendisliği gibi aşina olduğumuz alanların yanında biyomedikal mühendisliği, çevre mühendisliği, yönetim mühendisliği gibi spesifik alanlar da bulunmaktadır.

İtalya, sanayisi gelişmiş bir ülkedir. Özellikle otomotiv sanayiinde dünyada adından söz ettiren bir yere sahiptir. İtalya’da Mühendislik Eğitimi alan öğrencilerin sadece İtalya’da değil Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinde iş bulması mümkündür.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Sonrası İstihdam

Örneğin, İtalya’nın en iyi Avrupa’nın ise en iyi 10 mühendislik okulundan biri olan Politecnico di Milano’nun mezun istihdam verilerine göz atmak eğitim kalitesini anlamak açısından bize daha iyi bir çerçeve çizecektir. Politecnico di Milano kariyer servisi 2018 verilerine göre mezunlarının %98,1’i iş sahibi olmuştur. Bu mezunların %87,5’i mezun olduktan sonra 6 ay içinde iş bulurken; %12,5’i ise mezuniyetten sonra 12 ay içerisinde bir iş sahibi olmuştur. Yine mezunlarının çalıştığı şirketlerin çalışan büyüklüğüne göre oranlamasını içeren bir tablo sunulmuştur. Bu tabloya göre mezunlarının %58,8’i 50 kişiye kadar istihdam sağlayan firmalarda, &27,5’i 500 kişiye kadar istihdam sağlayan firmalarda ve %13,7’si ise 500’den daha fazla kişiye istihdam sağlayan firmalarda iş bulmuşlardır.

İtalyan Üniversiteleri Mühendislik Sıralamaları

Mühendislik eğitimi ‘nin kalitesini dünya üniversiteler sıralamalarını baz alarak göstermemiz gerekirse de karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır. İtalya’nın en iyi iki teknik okulu olan Politecnico di Milano mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın en iyi 16. Avrupa’nın ise en iyi 6. üniversitesidir. İtalya’nın Politecnico di Milano’dan sonra en iyi ikinci teknik okulu olan Politecnico di Torino ise dünyada 41. Avrupa’da ise 10. sırada kendine yer bulmuştur. İtalya’nın bu alanda dünyada ilk 100’de 5 üniversitesi, ilk 500’de ise 17 üniversitesi bulunmaktadır.

Neden İtalya’da Mühendislik Eğitimi?

  • Avrupa’da oldukça kaliteli ve cazip imkanlarla eğitim alabilceğiniz en iyi ülke İtalya’dır. Bunda düşük üniversite eğitim ücretleri, geniş burs imkanları, harika yaşam olanakları gibi etmenler etkilidir.
  • İtalya’da mühendislik eğitimini İngilizce olarak alabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. Mühendislik eğitimiyle hem İngilizcenizi geliştirebilir hem de yanına size önemli bir değer katacak olan İtalyancayı da ekleyebilirsiniz.
  • İtalya’da mühendislik eğitimi teorik ve pratik eğitim bir arada verilmektedir ve gelişmiş laboratuvarlar ve çalışma stüdyolarıyla araştırma ruhunu ön plana çıkarmak ve yaratıcılığı kuvvetlendirmek amaçlanmaktadır.
  • İtalyan üniversiteleri İtalya’nın ve dünyanın önde gelen firmalarıyla işbirliğine oldukça önem vermektedir. Mühendislik Eğitimi sürecinizde yapacağınız çalışmaları sergileme ve mezuniyet sonrası çalışma hayatınız için çok önemli adımlar atma fırsatınız bulunmaktadır.
  • İtalya, dünyanın en iyi 8 ekonomisinden biridir. Özellikle otomotiv ve üretim makinaları gibi alanlarda dünyada söz sahibi bir sahibi bir sanayisi bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Mühendislik Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, İletişim Formunu Doldurabilir veya info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilirsiniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail