İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Milano Üniversitesi

Pisa Eğitim Danışmanlık firması olarak İtalya’da eğitim alan öğrencilerimizle yapmış olduğumuz röportajlarımıza devam ediyoruz. İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Milano Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

1- Öncelikle biraz kendini tanıtabilir misin ? Hangi lise mezunusun?

Ben Ece, 19 yaşındayım ve Robert Koleji mezunuyum.

2- Neden Yurtdışında üniversite okumak gibi hedefin veya idealin vardı ?

Ben hep tıp okumak istiyordum ama dürüst olmak gerekirse YKS gözümü korkutuyordu. Bir arkadaşım sayesinde İtalya’da da tıp okuyabileceğimi öğrendim, en çok hoşuma giden kısım ise Amerika veya İngiltere gibi ülkelerde tıp okumaya hak kazanmanın çok zor olması ve İtalya’da tıp kazanmanın bu ülkelere nazaran daha kolay olması oldu. Ailem ve doğrusu biraz ben de birçok nedenden dolayı yurtdışında okumaya çok sıcak bakmıyorduk ama şu an rahatlıkla söyleyebilirim ki verdiğimiz en iyi kararlardan biriydi. Onlar da ben de İtalya’da okuduğum için çok mutluyuz. Aileme bağlı olmadan kendi kendime yaşamayı öğrendim, öğreniyorum.

3- İtalya’da daha önce bulunmuş muydun?

Hayır. İlk gidişim okulumun başlamasından bir gün önce oldu. Şehri ve dili bilmediğimden dolayı Pisa Edu’dan Kazım abinin beni karşılaması benim için çok iyi oldu. Önce bana bir sim kart aldık sonra evime yerleşmemde bana yardımcı oldu.

4- İtalya’da hangi üniversitede ve ne üzerine lisans eğitimi alıyorsun? Okul ve bulunduğun şehirle alakalı bize izlenimlerini iletebilir misin ?

Milano Devlet Üniversitesi’nde (Universita degli studi di Milano) tıp eğitimi alıyorum. Milano harika bir şehir. Çok büyük olmadığı için bir yerden bir yere gitmek toplu taşıma ile çok hızlı ve kolay. Başka şehirlere nazaran daha güvenli olduğunu düşünüyorum. İnsanları çok sıcakkanlı ve yardımsever, yemekleri şahane (ve bence Türklerin damak tadına oldukça uygun), sokakları ve binaları tarihi ve göz alıcı.

Okulumdan da çok memnunum. 50 kişilik bir sınıfız. Sınıf arkadaşlarımın yarısına yakını İtalyan, gerisi ise farklı ülkelerden. Derslerden ve profesörlerden çok memnun kaldım. Eğitim açısından çok kaliteli ve dolu dolu bir okul. Sınavları zor ama aldığımız eğitimin kalitesini gösterdiğini düşünüyorum. Zaten okul ve bölüm sıralamalarında da yüksek sıralarda bir okul ki bence bunu fazlasıyla hak ediyor.

5- Lisans eğitimi sonrası ne yapmayı planlıyorsun ? Hedeflerinden biraz bize bahsedebilir misin ?

Şu an için kesin bir planım yok ama izleyebileceğim üç tane ayrı yol var. İlk olarak 6 yıllık tıp eğitimimi tamamladıktan sonra uzmanlığıma İtalya’da devam edip orada çalışabilirim, hem böylece İtalyan vatandaşlığına hak kazanmış olur, rahat bir şekilde yaşayabilirim. İkinci seçeneğim uzmanlık için Türkiye’ye geri dönmek. Üçüncüsü ise USMLE sınavlarına girip uzmanlığıma Amerika’da devam etmek. Hangisini yapacağım ileriki yıllarda şekillenir diye düşünüyorum. Beni en çok rahatlatan nokta ise, bu okuldan alacağım diploma ile neredeyse Avrupa’da her yerde rahatlıkla eğitimime devam edebilecek olmam. Şu anlık uzmanlık için hedefim pediatri ya da onkoloji.

6- Eğitim aldığın program tamamem İngilizce olarak sürdürülmekte ama İtalyanca’da sanırım öğreniyorsun? İtalya’da italyanca öğrenmek bir yabancı öğrenci için kolay mıdır?

Okulumdaki dersler ve sınavlar tamamen İngilizce. İlk iki yıl boyunca eğitim hayatı için İtalyanca bilmek hiçbir şekilde gerekli değil, tabii ki şehirde yaşam için bu çok iyi bir avantaj olur. Fakat okuduğum bölüm gereği, klinik yıllarıma geçtiğimde İtalyanca biliyor olmam gerekecek çünkü hastaların hepsi doğal olarak İtalyanca konuşuyor olacaklar. Bu nedenle üçüncü yıla geçiş yapmanın bir koşulu da İtalyanca’da B2 seviyesine sahip olmak. Benim okulum her salı ve perşembe olmak üzere haftada 4 saat İtalyanca dersi veriyor. Sınavları da okul düzenliyor ve dışardan eğitim almaya gerek duymadan rahatça B2 seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Bence İtalyanca diğer Avrupa dillerine kıyasla öğrenmesi, telaffuz etmesi, anlaması ve konuşması çok daha kolay bir dil. Şu ana kadar bir zorluk hissetmedim. İkinci dönemimi Türkiye’de geçirmiş olmama rağmen şu an A2 seviyesinde İtalyanca bilgisine sahibim.

7- Sence İtalyanın eğitim için avantajlı yönlenleri nelerdir?

Kalitesi, okulu kazanmadaki zorluğu, ücreti, şehrin güvenliği ve öğrenci dostu olması açısından bence okumak için çok avantajlı bir ülke. Devlet okulunda okuyorsanız, zaten okula eğitim için neredeyse hiçbir ücret vermiyorsunuz (ben sadece kayıt için 156 euro vermiştim). Bir de üstüne bursa başvurursanız, ki bunun için sadece vatandaşı olduğunuz ülkeye bakıyorlar, her yıl bir miktar para veriliyor (bana verilen burs 4500 euro). Okulun yurtlarında kalmak mümkün ki gördüğüm kadarıyla çok güzeller ve kalması çok ucuz. Her şey bir kenara, bence özellikle üniversiteyi yurtdışında okumak hele ki İtalya gibi çok güzel bir ülkede okumak her zaman bir avantaj çünkü kendi başına yaşamayı ve dolayısıyla hayatı öğrenmek zorunda kalıyorsun ki bence bu yaşta bunu öğrenmek gelecek için çok önemli.

8- Türkiye’den aday öğrencilere eğitim için İtalya’yı tavsiye eder misin?

Kesinlikle evet. Özellikle tıp okumak isteyen öğrencilere çok tavsiye ederim. Sadece Milano için konuşuyorum, bence öğrenci dostu ve yaşamak/okumak için güzel bir şehir. Çok bir masrafınız olmuyor kira ve yiyecek dışında. Oturup çalışmak için bir sürü güzel kafe var. Ve tabii ki okulların çoğu sıralamalarda çok yüksek ve kaliteli eğitim sunuyor.

9- Son olarak Pisa Edu danışmanlık hizmetlerinden memnun kaldınız mı?

Fazlasıyla memnun kaldım. Başvuracağım okulu seçmemde, sınava hazırlanmamda, okula ve bursa başvurmamda, okulu kazandığımda yapılması gereken işlemlerde çok yardımcı oldular. Orada yaşayacağım ilk evimi ve ev arkadaşlarımı bulup kontratın yapılmasında yardımcı oldular. Konsolosluğa gitmem gerektiğinde Abdullah abi evraklarımı kontrol etmek için yanımdaydı, okula başvurma sürecinde aklıma takılan her türlü soruyu Süleyman abiye gece gündüz sorup cevap alabiliyordum. Tek başıma yapsaydım zorlu ve büyük ihtimalle pek çok hatayla geçireceğim bu süreci kolay ve eğlenceli bir hale getirdikleri için hepsine ayrıca teşekkür ederim. Milano’ya gittiğimde, ki ilk gidişim olduğu için özellikle ailem ve tabii ben oldukça tedirgindik, Kazım abi beni karşıladığı ve evime yerleştirip orada yapılması gereken her işlemi yapmama yardım etti. Orada ne zaman bir sorunla karşılaşsam bir mesaj atmam yeterliydi. Hatta coronavirus yüzünden ülkeye geri gidemediğimden dolayı eşyalarım oradaki evimde kaldığı için kira ödemeye devam etmem gerekiyordu, Kazım abi evi boşaltıp eşyalarımı depoya götürdü. Orada tanıyıp güvendiğim tek insan olduğu için çok teşekkür ederim.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Milano Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail