İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Pavia Üniversitesi

Pisa Eğitim Danışmanlık firması olarak İtalya’da eğitim alan öğrencilerimizle yapmış olduğumuz röportajlarımıza devam ediyoruz. İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Pavia Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi okulda/ bölümde okuyorsun ve kaçıncı senen? (Lisans veya Yüksek Lisans)

Pavia Üniversitesinde Psychology and Neuroscience bölümünde yüksek lisans yapıyorum. 1.yılımı bitirdim.

İtalya’da okumaya nasıl karar verdin? Okuluna başvurmadan önce görme şansın olmuş muydu?

İtalya’da okumaya hem daha önce Torino Üniversitesinde staj yaptığımda şartlarını, eğitim sistemini beğendiğim hem de erkek arkadaşım İtalya’da olduğu için karar verdim. Okulu başvurmadan önce görmemiştim. Ama okul başlamadan önce Ağustos ayında gidip bakmıştım hem şehre hem de tutacağım eve.

Okul başvuru süreci seni için nasıl geçti?

Başvuru süreci stresliydi, bilgiler aslında tam ve açık olarak yazmasına rağmen her şeyi çok dikkatle takip etmem gerekiyordu sürekli. Kendim başvurdum hiçbir yardım almadan ve bu biraz beni zorlamıştı bazı şeyleri takip etmekte.

Okulun veya devletin sağladığı burs imkanları var mı?

Edisu Pavia’nın sağladığı burslar var, yurt kazanabiliyorsunuz ve ya direk nakit burs alma imkanı var. Bunun dışında aile gelir belgelerimi verdikten sonra okulun yıllık eğitim ücreti 1,500 euro yerine 200 euroya düştü.

Okul ile ilgili ilk izlenimlerin nasıldı? Öğrenci kitlesi ve profesörler hakkında ilk düşüncelerin neydi?

İlk izlenimim iyiydi, profesörlerin çok hazırlıklı kendilerinden emin ve çok yardımcı olduğunu gördüm. Öğrenciler hırslı ve gayretliydi. Özellikle İtalyan sınıf arkadaşlarım gerçekten ders takip etme, not alma, soru sorma ve sınavlarla ilgili fazlasıyla çalışkanlar. Okulla ilgili ilk olumsuz izlenimim öğrenci kulüplerinin olmadığı varsa da ulaşmanın çok zor olduğuydu.

İtalya’daki ya da okulunun kendi ders ve sınav sistemine alışmakta zorlandın mı?

Ders saatleri çok uzun geldi ilk başlarda. Ama sonrasında alıştım. Sınavlarda da çalışılması gereken şeyler uzun ve zor olsa da sınav sistemini çok beğendim. Kendinizi hazır hissettiğinizde girebilme özgürlüğü gerçekten güzel.

Derslerini hangi dilde alıyorsun? Profesörlerin ders anlatımlarını eş zamanlı anlamakta sorunlar yaşadın mı?

Derslerimin tamamı İngilizce. Profesörlerimi anlamakta güçlük yaşamadım fakat onların da anadili olmadığı için İngilizce, dikkatimin dağıldığı oldu takip etmeye çalışırken dersi.

Okulunda kaynaşma etkinlikleri, öğrenci grupları veya ders içinde grup çalışmaları var mı? Katılım tecrüben oldu mu?

Evet grup ödevlerimiz oldu. Kaynaşma etkinlikleri de oldu başlarda hepsine katılmaya çalıştım.

Konaklama konusunda; ilk senende nerede kalmayı tercih ettin ve sonrasında nasıl bir yol izledin?

Paylaşımlı evde kalıyorum. Kendi odam var ve diğer 2 odada da ev arkadaşlarım var. Evde kalmayı tercih ettim ve devam edeceğim bu şekilde de.

Okulunda yurt imkanı var mı varsa ücret ve konfor konusunda nasıl bir değerlendirme yaparsın?

Okulumda yurt var. Kalan arkadaşım var, Edisu bursu olduğu için yıllık 700 euro veriyor. Konfor olarak kendi banyosunun olmaması dışında bir sıkıntı görmedim.

Okulun tatil süreçleri yıl içerisinde nasıl? Türkiye’ye ne sıklıkla dönüyorsun?

Aralık sonu Ocak başı ve Temmuz, Ağustos, Eylül zamanlarında tatillerim oluyor. Türkiye’ye 3 ayda bir döndüm sayılır.

İtalya’da eğitim döneminde İtalya ve Avrupa içinde gezme imkanın oldu mu? Ulaşım, konaklama gibi planlamalarda öncelikle neleri göz önünde bulundurdun?

İtalya’da okumaya başladığımdan beri sadece İtalya içinde gezdim. Torino’ya sık sık gidiyorum. Ulaşımda genelde ucuz olduğu için tren kullanıyorum.

Aylık (kira dahil ve hariç) market alışverişi, ulaşım eğlence için ortalama ne kadar harcıyorsun?

Kira dahil: 270+ 300 euro

Kira hariç: 300 euro

Şehir içi ulaşım için neler kullanıyorsun? (Aylık abonman, bisiklet, motosiklet, scooter, paylaşımlı araçlar, özel araç vs)

Şehir içinde aylık abonman kullanıyorum.

İtalyancan var mı? Günlük yaşamda iletişimde zorlandın mı/ zorlanıyor musun?

Evet İtalyanca biliyorum. Günlük iletişimimde hiç zorlanmıyorum. İtalyanca bilmeseydim özellikle ev sahibimle iletişim kurmak çok zor olurdu.

İtalya’da okuma tercihinden memnun musun? Master veya iş imkânı için İtalya’yı düşünür müsün?

Memnunum. Şuan yüksek lisans yapıyorum fakat doktora programına başvurarak İtalya’da iş için de kalmayı planlıyorum.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Okuyan Öğrencimiz Anlatıyor: Pavia Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail