İtalya’da Psikoloji Eğitimi Size Neler Kazandırır?

Psikoloji, beynin stres altında nasıl çalıştığı, dili nasıl öğrendiği, gerçekleri nasıl hatırladığı ya da mental hastalığın beyni nasıl etkileyebileceği gibi cevapsız soruları keşfetme şansı sunan insan zihni ve davranışlarını inceleyen bir alandır. Psikoloji eğitiminiz boyunca, sağlık, klinik, eğitim, araştırma, mesleki danışmanlık, rehberlik, spor ve adli tıp gibi belirli psikoloji alanlarında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz.

Peki, Bu Diplomayla Neler yapabilirsiniz?

Uzmanlık ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak, psikoloji diploması sahiplerine sunulan birçok farklı seçenek vardır:

  • Psikolog
  • Psikoterapist
  • Sosyal hizmet Uzmanı
  • Psikolojik Danışman
  • Eğitim Psikoloğu
  • İnsan Kaynakları Müdürü
  • Öğretmen
  • Araştırma Görevlisi
  • Medya

Bir lisans diploması ile size birçok kapının açılmasına rağmen, biraz daha uzmanlık gerektiren alanlar için daha fazla çalışmak gerekmektedir. Daha fazla derece gerektirmeyen psikoloji kariyerlerinde ilerlemeye devam etmenizi sağlamak için genellikle işle ilgili eğitimler verilmektedir.

Yaygın Olan Psikoloji Kariyer Fırsatları

Bir psikoloji diploması ile kişisel ilgi alanınıza bağlı olarak hem sanat hem de bilimsel alanlarda kariyerinizin izinden gitmek için iyi bir konumda olacaksınız.

Kamuda ve özel sektörde sağlık, eğitim, ruh sağlığı desteği, sosyal hizmet, terapi ve danışmanlık gibi birçok alanda farklı seçenekleriniz olacaktır. Bu alanlar danışmanlık, terapist ve tedavi kısmında öncülük eden araştırmacılar olabilir.

Ayrıca medya ve diğer endüstrilerdeki işler de dahil olmak üzere psikoloji mezunları için daha az yaygın olan meslekler de vardır.

Bu alanlar hakkındaki genel değerlendirmeler aşağıda belirtilmiştir.

Sağlık ve Terapi Alanında Psikoloji Kariyeri

Psikolog

Daha fazla çalışma ve eğitim ile yetkili bir psikolog olarak yeterlilik elde edebileceksiniz. Bu uzmanlık gerektiren alan dahilinde hastalarınızın tüm geçmişiyle ilgileneceksiniz. Psikolojik sorunları daha iyi anlamak ve tavsiyelerde bulunmak için belirli davranışları, duyguları ve düşünceleri analiz edeceksiniz.

Yetkili bir psikolog olarak, meslek psikolojisi, eğitim psikolojisi, spor ve akıl sağlığı gibi birçok alanda uzmanlaşma seçeneğiniz olacaktır.

(Not: Psikiyatrist olmak istiyorsanız -ruh sağlığı bozukluklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor- tıbbi bir derece kazanmanız gerekecektir.)

Psikoterapist

Bir psikoterapist, hastalarının duygusal ve ilişki ile ilgili sorunları, stres ve hatta bağımlılığı içeren psikolojik sorunları aşmalarına yardımcı olmak için bireyler, çiftler, gruplar veya ailelerle birlikte çalışacaktır.

Eğitiminiz boyunca uzmanlaşmayı seçtiğiniz şeye ve kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak, çeşitli yaklaşımlar kullanarak bir psikoterapist olarak hareket etmeyi seçebilirsiniz. Bu yaklaşımlar arasında bilişsel-davranışsal yöntemler, psikanalitik ve psikodinamik tedavilerin yanı sıra sanat terapisi, drama terapisi, insancıl ve bütünleştirici psikoterapi, hipno-psikoterapi ve deneysel terapi bulunmaktadır.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Bir sosyal hizmet uzmanı, çocuklar, yaşlılar, engelli insanlar, suç ve istismar mağdurları gibi gruplar dahil olmak üzere yaşamlarında zor zamanlar geçiren insanlarla çalışan bir kişidir. Bir sosyal hizmet uzmanının rolü, bu insanları zarar görmekten korumak ve insanların durumlarını iyileştirebilmeleri için destek sağlamaktır. Sosyal hizmet uzmanları okullarda, evlerde, hastanelerde veya diğer kamu kurumlarında çalışabilir ve çocuklar, aileler veya hassas yetişkinlerle çalışma konusunda uzmanlaşma eğilimindedir.

Psikolojik Danışman Rehber

Bir danışman olarak, insanların duygularını keşfederek yaşamları ve deneyimleriyle daha iyi bir yaşam standartlarına ulaşmaları için yardımcı olacaksınız. Gizli ve güvenli bir ortamda çalışacak ve danışanlarınızı dikkatlice dinlemeniz beklenecektir. Bir danışmanın temel özellikleri, danışanının durumuyla daha iyi başa çıkabilmesi ve seçim yapmada onlara destek olmalarını sağlamak için sorunları analiz etme, empati kurma, saygı ve sabır sunma becerisini içerir. Psikoterapi gibi, danışmanlık da genellikle bir konuşma terapisi şeklidir ve evlilik ve aile, sağlık, rehabilitasyon, eğitim, keder, zihinsel sağlık, kariyer rehberliği ve pediatri gibi alanları kapsayabilir.

Eğitim Alanında Psikoloji Kariyeri

Eğitim sektörüyle ilgilenen psikoloji mezunları çeşitli seçeneklere sahiptir. Eğitim terapisi, eğitim psikolojisi ve eğitim içindeki sosyal hizmetlerin yanı sıra ilk, orta veya üniversite eğitiminde görev alabilirler. Bunların dışında, her yaştaki toplulukta veya cezaevinde bulunan genç suçlulara destek sağlama adına öğrenmeyi desteklemeye yardımcı olmak için sosyal hizmetler içinde çalışabilirler. Eğitim psikoloğu olmak için, herhangi bir psikolog ile aynı niteliklere ihtiyacınız olacak (bir yüksek lisans derecesi ve diğer eğitimler).

Bu öğrenmeyi geliştirmek, sosyal ve duygusal konularla uğraşmak veya öğrenme güçlüğü ile mücadele etmek amacıyla gençlerin eğitim ortamlarındaki gelişimi ile ilgili bir roldür.

Siz psikoloji alanında bir eğitmen olmak istiyorsanız, seçtiğiniz seviyeye bağlı olarak, ek bir öğretim yeterliliğine ihtiyacınız olacak.

Yükseköğretimdeki mesleklere girmek için (üniversiteler) yüksek lisans ve doktora gibi ileri bir yeterlilik kazanmanız gerekecektir. Yüksek öğrenimdeki rollerin hem öğretimi hem de araştırmayı kapsaması muhtemeldir.

Psikoloji Araştırmalarında Kariyer Fırsatları

Bilimsel araştırmalardaki psikoloji kariyerleri araştırma ajanslarına, kamu ve özel kuruluşlara veya üniversitelere dayanabilir. Üniversiteye dayalı meslek hayatı çeşitlilik gösterir, ancak araştırma ve öğretmeyi birleştirme eğilimindedir. Diğer sektörlerdeki araştırma kariyerleri daha geniş kapsamlıdır, ancak bu hükümet politikalarının geliştirilmesine veya sektör için önem taşıyan konulara katkıda bulunmak anlamına gelmektedir. Ayrıca bir yardım kuruluşu veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışabilir, belki de konuşma engelleri, beyin hasarı, çocuk gelişimi veya yasal ve yasadışı ilaçların psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini gidermeye yardımcı olacak araştırmalar yapabilirsiniz.

Psikolojideki Diğer Kariyer Fırsatları

Bir psikoloji lisansından mezun olarak, nereye bakacağınızı biliyorsanız, sağlık ve eğitim rolleri dışında sizin için binlerce fırsat bulunmaktadır. Bunun nedeni eğitiminizden edindiğiniz çeşitli aktarılabilir becerilerin yanı sıra psikolojik ve analitik uzmanlığa sahip olmanın avantajlarını kullanıyor olmasıdır. Psikoloji diplomasıyla sahip olabileceğiniz diğer kariyerler aşağıda özetlenmiştir.

Medya ve Reklamcılık Kariyeri

Psikoloji mezunları için bu alan çok açık bir seçim olmayabilir, ancak medya kariyerleri çeşitlidir ve bir psikoloji eğitiminin kazanacağı becerileri uygulamak için yeterli fırsat sunar. Psikoloji mezunları, problemleri analiz etme, dikkatle dinleme, dikkate alınan tepkiler verme, empati ve mantıkla hareket etme becerisi sunmanın yanı sıra insan davranışına ilişkin değerli bilgiler verebilir. Bu nedenle, yönetim, üretim, zamanlama ve yazma dahil tüm bölümlerdeki medya rolleri psikoloji mezunları için elverişlidir.

İnsan Kaynakları ve İletişim

Psikoloji, insanları anlamak ve nasıl düşündüklerini çözmek olduğu için insan kaynaklarını ve iletişimi bu alanla eşleştirmek doğru olacaktır. Hem kamu hem de özel sektörde mevcut olan bu roller, çalışan memnuniyeti, mesleki gelişim, eğitim, işe alım ve halkla ilişkiler gibi alanları içerir.

İşletme ve Yönetim Kariyerleri

Hem bilgiyi hem de insanları nasıl ele alacağını iyi bilen bir alan olduğu için, işletme ve yönetim kariyerleri psikoloji mezunları için diğer iyi seçenekler arasındadır. Yönetimsel rollere girmeden önce daha fazla eğitim ve iş deneyimi gerekli olmasına rağmen, merdiven basamaklarını tırmanmadan önce iş danışmanlığı, pazarlama, satış, reklam veya iş geliştirme alanındaki kariyerleri sürdürerek işe başlayabilirsiniz.

Bir psikoloji derecesi aynı zamanda IT, finans, hukuk sektörü, devlet idaresi ve pazar araştırması alanlarında kariyer için iyi bir temel sağlayabilir.

Neden Padova Üniversitesi’ nde Psikoloji Eğitimi Almalısınız?

Psikoloji eğitimi denilince ilk akla gelen üniversitelerden biri İtalya’da ki Padova Üniversitesidir. 1222 yılında kurulan Padova Üniversitesi, İtalya’daki en eski ve prestij sahibi olan üniversitelerden biridir. Köklü geçmişe sahip olması nedeniyle Padova Üniversitesinde verilen eğitimlerde bir o kadar da kalitelidir. İtalya’nın dünyaya kazandırmış olduğu bilim adamlarının ve sanatçıların bir çoğu Padova Üniversitesinde eğitim almıştır. Padova Üniversitesi özellikle uluslararası öğrenciler için lisans alanında İngilizce Psikoloji eğitimi ve geniş bir yüksek lisans program seçenekleri sunmaktadır. Üniversite bu özelliğiyle Türk öğrenciler tarafından da oldukça tercih edilmektedir. 

Padova Üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler Skype üzerinden yapılan bir mülakata tabi tutulmaktadır. Bu mülakatta başarı gösteren öğrenciler Padova üniversitesinde eğitim almaya hak kazanırlar. Ayrıca öğrencilerin SAT puanları varsa kabül sürecinde diğer öğrencilere nazaran öncelikleri olmaktadır. İtalya’da lisans eğitimleri 3 yıl sürdüğü gibi, Padova Üniversitesinde de Psikoloji lisans eğitiminizi 3 yılda tamamlarsınız. Bu durumda da Türkiye’de 4 yıl bir üniversite eğitimi alan öğrenciden 1 yıl gibi bir sürede mezun olmuş ve belkide iş hayatınızda ilk senenizi tamamlamış olabilirsiniz.

Times Higher Education 2020 verilerine göre Padova Üniversitesi, Psikoloji alanında Dünya’nın en iyi 67. Üniversitesi seçilmiştir. Ayrıca Padova Üniversitesi, 60.000 öğrencisi ve 32 departmanıyla bugün tam anlamıyla eğitim ve araştırma merkezi haline gelmiştir.

İtalya’da Psikoloji eğitimizini Padova Üniversitesinde tamamladığınızda Avrupa’da geçerli olan bir ‘’mavi diploma’’ ya sahip olursunuz. Bunun yanı sıra, üniversite birçok uluslararası firmalarla iş birliği içerisinde olduğu için öğrencilerine geniş bir alanda staj yapma ve iş imkanı sağlamaktadır.

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’daki birçok üniversitenin olduğu gibi Padova üniversitesininde Türkiye’deki resmi temsilciliğini yapmaktadır. Uzman kadrosu, İtalya’daki tüm şehirleri ziyaret etmiş, üniversitedeki ilgililerle iletişim halinde ve üniversiteyi her anlamda bilen alanında yetkin kişilerden oluşmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Psikoloji Diploması Size Neler Kazandırır? hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail