İtalya’da Psikoloji Eğitimi

Psikoloji sözlük anlamı itibariyle bireylerin zihin ve davranışlarının sistematik olarak inceleyen bilim dalıdır. Günümüz modern dünyasında her geçen gün önemi artan bir bilim dalı haline gelen psikoloji, İtalya’da Psikoloji Eğitimi  de en çok talep gören bölümlerden biridir.

 

Her geçen gün farklı dalları ortaya çıkan psikoloji bilimi, aynı zamanda uluslararası literatürü takip edilmesi ve bu sayede güncel bilgilerle donanılması gereken bir bilim dalıdır. Bu anlamda İngilizce olarak alınan psikoloji eğitimi hem güncel bilgilerle donanmayı hem de çalışma alanlarını ve bölgelerini genişletmeyi sağlar.

 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi

Yurtdışında İngilizce psikoloji eğitimi yıllar geçtikçe popüler hale gelmektedir. Ancak bu popülariteye ayak uydururken hangi ülkede psikoloji eğitimi alınması gerektiği ve ülkeden ülkeye değişen programların neler vaat ettiğinin iyi takip edilmesi gerekir. İtalya bu anlamda Avrupa’da psikoloji eğitimi alınabilecek önemli bir ülkedir.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimini hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak almak mümkündür. Lisans eğitimi için bir üniversitede eğitim verilirken yüksek lisans için seçenek daha fazladır. Bu anlamda çalışılmak uzmanlaşılmak istenen alan olarak da yüksek lisans eğitim daha geniş seçenekler sunmaktadır.

 

İtalya’da psikoloji lisans eğitimi Padova Üniversitesi’nde verilmektedir. Değerlendirme aşamasında herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Ancak SAT belgenizin olması sizin için önemli bir avantaj olacaktır. SAT belgesi olmayan öğrenciler için Skype üzerinden mülakat yapılsa da belgeye sahip öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

 

İtalya’da psikoloji yüksek lisans eğitiminde seçenek daha fazladır. Yüksek lisans programları olarak  bilişsel nörobilim denilen cognitive sciences, klinik psikolojisi, iş, örgüt psikolojisi gibi alanlar bulunmaktadır. Bu bölümlere başvuru için ise yine uluslararası geçerliliği olan dil belgesi ve üniversite ortalamanızın iyi olması beklenmektedir.

Neden İtalya’da Psikoloji Eğitimi?

İtalya, uluslararası öğrencilere sunduğu imkanlarla öne çıkan bir eğitim ülkesidir. Her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan İtalya, sunduğu geniş burs imkanları ve düşük okul ücretleriyle de öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir ülkedir. Türkiye’den de her yıl binlerce öğrenci lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim için İtalya’yı tercih etmektedirler.

 

İtalya aynı zamanda dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada ilk 500 de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın üçüncü ülkesidir. Psikoloji lisans eğitimi veren Padova Üniversitesi QS Ranking 2019 verilerine dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasındadır. Psikoloji alanında ise dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır.

 

İtalya’da alacağınız psikoloji eğitimiyle eğitim süreniz boyunca hem İtalyanca öğrenmiş hem de İngilizcenizi ciddi anlamda geliştirmiş olacaksınız. Bu da size İtalya’da veya dünyanın farklı bir ülkesinde çok rahat çalışma imkanı sağlayacaktır. Özellikle Türkiye’den mezun olmuş birine göre Avrupa’da veya dünyanın farklı ülkelerinde iş bulma konusunda hem dil hem de bürokratik süreçle ilgili olarak çok daha avantajlı bir konumda olacaksınız.

İtalya’da Nasıl Psikoloji Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da psikoloji lisans eğitimi alabilmeniz için gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Türkiye’de 12 yıllık ortaöğretimi tamamlamış olmanız temel şarttır.
  • Her ne kadar zorunlu olmasa da tüm öğrencilerimize SAT belgesi sahibi olmalarını öneriyoruz. İtalya’ya her geçen yıl artan sayıda başvuru sebebiyle rekabet de artmaktadır ve SAT belgesi sahibi olmanız sizin için önemli bir avantajdır.
  • Türkiye’de üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmanız gerekmektedir.

 

İtalya’da psikoloji yüksek lisans eğitimi için ise başvuracağınız alanla ilgili olarak mezun olduğunuz lisans bölümünde aldığınız derslere bakılır. Bunun yanında yine uluslararası geçerliliği olan İngilizce dil belgesi gerekmektedir.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail