İtalya’da Sağlık Sistemi

Bir Bakışta İtalya Sağlık Hizmetleri 

İtalya Avrupa ülkeleri içerisinde ortalama yaşam beklentisi açısından erkeklerde 79.4 ve kadınlarda 84.5’e varan değerlerle en yüksek ikinci ülkedir (2011). İtalya’da Sağlık Sistemi Servizio Sanitario Nazionale (SSN) olarak bilinen bölgesel olarak çalışan ulusal sağlık sistemidir. Bu sistem sağlık hizmeti noktalarında ücretsiz hizmeti ile yaygın kapsama sağlar. İtalya’da bölgeden bölgeye sağlık hizmetinin kalitesi imkanlar açısından değişiklikler gösterir. 

İtalya, Avrupa’nın en büyük 6. ülkesidir. Halkın büyük bir çoğunluğu iyi kurulmuş sağlık politikalarından ve refah seviyesi sayesinde yüksek yaşam standartlarına ve hayat kaliesine sahiptir.

İtalya’da Hastane Bakımının Standartları 

İtalya’da Sağlık Sistemi hizmeti olan Ulusal Sağlık Servisi(Servizio Sanitario Nazionale, SSN) hizmet noktalarında çoğunlukla ücretsiz olur ve yaygın kapsam sağlar, bölgesel olarak organize edilmiştir. Ulusal düzeyde Sağlık Bakanlığı toplum sağlından sorumlu ana kurumdur. Bölgeler kurumlar sağlık hizmetini organize etmek ve ulaştırmaktan sorumludur. 

Yerel sağlık yetkilileri kamusal sağlık hizmetlerini, toplumsal sağlık hizmetlerini ve özel sağlık hizmetlerini ulaştırır. İkincil ve özelleştirilmiş sağlık hizmetleri ise ya özel hastaneler ya da bu konuda yetkilendirilmiş özel hizmet verenlerce ulaştırılır. Ulusal sağlık planına göre, birincil bakım hizmetleri SSN ile ilk iletişimin kurulabildiği noktayı temsil eder. Temel bakım hizmetleri sağlığın sürdürülmesini, sağlık eğitimi ve hastalıkların teşhisini ve tedavisini çeşitli düzenlemelerle sağlar. Pratisyen doktorlar ve çocuk doktorları bilgi akışı rolünü üstenirler ve hastaların uzman hekimlere veya daha ileri tedavi hizmetleri alıp almayacaklarını belirleme sorumluluğuna sahiptirler. Pratisyen hekimler kendi işinde çalışan bağımsız doktorlardır.

Hastanede yatarak bakımı sağlanan hastaların sağlık hizmetleri özel veya devlet kurumların ağınca ulaştırılır. Bu kurumlar hem ayakta hem de yatakta hasta bakımı sağlamaktadırlar. Özel hastaneler dünyanın çeşitli yerlerindeki özel hastaneler ile kıyaslanabilir ve benzerdirler. Ancak, İtalya’daki bazı devlet hastaneleri düşük standartlar sahiptirler, birçok Kuzey Avrupa ve Amerikalıların umduğu seviyenin altındadırlar. Bu bilgiler doğrultusunda, göçmenler ve İtalyanlar pahalı hastane ve ameliyat masraflarını karşılamak ve birçok devlet sisteminde olan uzun bekleme listeleri ile mücadele edebilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünürler.

İtalya’da Sağlık Sistemi Nasıldır?

Ulusal sağlık sistemi bütün Avrupalılar için ucuz sağlık hizmetleri sağlamaktadır. Hastanede yatan hasta tedavileri yapılan testleri, ilaç tedavisini, yatarken yapılan ameliyatları, çocuk doktorları ve diğer uzmanlarca sağlanan aile hekimi ziyaretlerini ve tıbbi yardımları kapsar. Sağlık sistemi aynı zamanda ilaçlardan, ayakta hasta bakımından ve diş tedavilerinde de sorumludur. Nerden geldiğinize bakılmaksızın, İtalya’ya geldiğiniz anda sağlık sigortasına sahip olmanız zorunludur. Bu belgesiz, oturum izni almanız mümkün değildir. 

İtalya’da Sağlık Sistemi ‘nde Doğru Sağlık Sigortasını Almak 

Eğer İtalya’da istihdamınız var ise, işvereniniz sağlık sigortanızı ödemekle yükümlüdür. Size en yakın yerel sağlıktan sorumlu yetkili kuruma, Azienda SanitELocale(ASL) uğrayarak ödeyebilirsiniz, ve sonrasında doktorunuzla kaydınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra sağlık kartınız ve sağlık numaranız belirlenecektir. Bu size ücretsiz olarak doktora gidebilmeniz için bir bilet olarak hizmet edecektir. Bunun karşılığında doktorunuz size gereken uygun reçeteyi herhangi gerekli yönlendirmeleri ile verecektir.

Bir diğer taraftan, eğer İtalya’yı ziyaret eden bir Avrupa Birliği vatandaşı iseniz karşılıklı sağlık anlaşmalarından faydalanabilirsiniz. Gelmeden önce, E111(tedaviye hak belgesi) formunu seyahatinizden en az 3 hafta önce doldurmanız gereklidir. Ancak, İtalya’yı ziyaret ediyor ve Avrupa Birliği vatandaşı değil iseniz, özel sağlık sigortasına sahip olmanız zorunludur. Varışınızın üstüne, yerel polis istasyonunu ziyaret edip kalacağınız süre boyunca geçerli sağlık poliçenizi belirtmeniz için 8 gününüz vardır.

İlaçlar ve Medikal Ürünler 

Eğer bir ilaç, medikal ürünler ve reçeteye ihtiyaç duyarsanız, eczanenize göstereceğiniz reçeteyi aile doktorunuz sizin için hazırlar. İtalya’daki birçok eczane aile ve küçük işletmelerdir ve sadece medikal ürünler ile ilgilenirler. Ancak, eğer devlet sağlık sigortanız varsa, ilaçlarınız daha uygun fiyatlarda tedarik etmeye hak kazanacaksınız, diğer türlü tam fiyatlarını ödemeniz gerekmektedir. Eğer düzenli olarak reçeteli ilaç alıyorsanız, ilaçların isimleri ülkeden ülkeye markaları değişiklik gösterdiğinden dolayı ilacınızın jenerik ismini öğrenmeniz işe yarayacaktır. 

İtalya’da Sağlık Sistemi ve Özel veya Devlet Sigortası

İtalyanlar ve göçmenler devlet sigortasından ziyade daha çok özel sağlık sigortalarını tercih ediyorlar. Özel sağlık sigortanız ile kendi doktorunuzu ve uzmanınızı seçebilir, özel hastanelerde muayene olabilir ve böylelikle randevu almak için beklemeniz gereken uzun sıralardan kaçınabilirsiniz. İtalya’daki özel hastaneler mükemmel konfora sahiptir ve bazıları beş yıldızlı otellerle kıyaslanabilirler. Her ne kadar konfor ve kalite açısından özel hastaneler üstün olsa da, tıbbı bakım açısından devlet hastaneleri ile benzerlik göstermektedir. İtalya’da özel hastanelerde tedavi olmanın çok pahalı olduğunu da belirtmek de fayda var.

İtalya’daki Diğer Sağlık Hizmetleri

Tıbbı pratisyenlerden gelen yönlendirmeler ışığında, yaşadığınız yere bağlı olarak, hemşireler, fizyoterapistler ve podiastristlerin yardımcı sağlık hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Bazı bölgelerde hemşire ev ziyaretlerine karşılık olarak ücret talep edebilir. Ek olarak, ilişki ve aile problemleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti çeşitli sağlık merkezlerinden oluşan ağ aracılığı ile sağlanmaktadır ve buralar için alınması gereken randevular doktor tavsiyesine gerek olmadan alınabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Sağlık Sistemi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail