İtalya’da Siyaset Bilimi Eğitimi

Siyaset bilimi alanındaki tüm lisans derslerinin temel konuları arasında sosyoloji, modern ve çağdaş tarih, politik ekonomi, istatistik, siyasi iletişim, siyaset tarihi, kamu ve özel hukuk kurumları ile ilgili tüm alanlar bulunmaktadır.

Siyaset bilimi alanındaki üç yıllık lisans programı, hem teknik disiplinlere (ekonomi, hukuk ve diller gibi) hem de beşeri bilimlere (tarih, felsefe ve sosyoloji gibi) geniş alan sağladığı için kendi türünde benzersizdir.

Bu program, mezunun profesyonel profilini iş piyasası için çekici kılan sağlam bir akademik temel elde etmesini sağlar. Sosyal bilimler programı ayrıca, kritik beceriler, müzakere, bağlam analizi ve problem çözme geliştirerek, mezunların çeşitli eğitim ve çalışma bağlamlarına uyum sağlamaları için koşullar yaratır. Hem metodolojik, hem kültürel hem de mesleki bilgi, günümüzün kamusal ve özel sorunlarının yanı sıra eşit fırsatlar ve uluslararası politikaları değerlendirmek ve yönetmek için uygun olan disiplinler arası bir eğitim ile karakterize edilir.

Ulusal ve karşılaştırmalı tarihsel-politik bağlamlara, politik ve ekonomik düşüncenin analizine, ekonomik ve sosyal bağlamların okunmasına ve uluslararası ilişkilerin incelenmesine ilişkin bilgi üretmeyi amaçlamaktadır.

Bu nedenle bu bölüm, mezunları multidisipliner becerilere sahip, toplumumuzun karmaşık mekanizmaları ve dinamikleri ile etkileşime girebilen, analizler, projeler, tartışmalar ve profesyonel nitelikteki çeşitli etkinliklerle yüzleşebilme yeteneğine sahip yetiştirir.

Siyaset bilimi diploması, kamu yönetiminden özel sektöre kadar çeşitli alanlarda geniş bir fırsat yelpazesi açar. Gazetecilik mesleği, bu disiplindeki genç mezunlar için arzu edilen bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Avrupa Birliği kurumlarında veya uluslararası organizasyonlarda uluslararası bir kariyer yapma olasılığı da aynı derecede arzulanan bir seçenektir. Son olarak, siyaset bilimi mezunu birisi şu alanlarda çalışabilir.

 • Sigorta acentesi olabilir
 • Bankacılık sektöründe çalışabilir
 • Etkinliklerin organizasyonunda çalışabilir
 • İstatistik teknisyeni olabilir

Son olarak, siyaset bilimi derecesi, girişimcilik kariyeri peşinde koşmak isteyenler için de yararlı olabilir.

Neden İtalya’da Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Eğitimi?

 • Dünyanın önde gelen okullarında, en iyi siyaset bilimi programlarından birine katılırsınız.
 • Mezuniyette alınan Mavi Diploma ile birlikte bütün dünyada ve Türkiye’de siyaset bilimi diplomanız geçerli sayılır.
 • İtalya’da siyaset bilimi lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir.
 • Mezun olduktan itibaren 1 sene daha kalabilirsiniz. Bu süreçte iş bulabilir veya yeni bir iş kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam etme hakkınız olur.

İtalya’da Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Eğitimi Ücretleri

 İtalya’da siyaset bilimi eğitimi için yıllık okul ücreti devlet üniversiteleri için 500-3.000 euro arasındadır. Aile geliri veya ihtiyaca göre burs seçenekleri bulunmaktadır.

İtalya’da Siyaset Bilimi Eğitimi İçin Gerekli Koşullar

 • Lisans eğitimi için Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • Lisans eğitimi için ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • Yüksek lisans eğitimi için siyaset bilimi bölümünden ya da ilgili bir alanda lisans diploması.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Siyaset Bilimi Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, kaynak kitap, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail