İtalya’da Siyaset Bilimi Eğitimi

İtalya’da Siyasal Eğitim: Geçmiş ve Günümüzü Birbirine Bağlayan Köprü

İtalya, iki binden fazla yıldır siyasi ve kültürel bir merkez olmuştur. G8’in kurucu üyesi olarak büyük Roma İmparatorluğu’ndan dünya sahnesindeki mevcut önemli rolüne kadar, İtalya’nın büyüleyici siyasi tarihi onu siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okumak için ideal bir yer haline getiriyor.

İtalya’nın Roma kentinde bulunan bir Amerikan üniversitesi olan John Cabot Üniversitesi, öğrencilere benzersiz siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim alma fırsatı sunar. Öğrenciler sadece ders kitaplarında Niccolo Machiavelli’nin politik teorilerini okumakla kalmıyor, aynı zamanda zamanında analiz ettiği eski İtalyan şehir devletlerinin sokaklarında yürüyorlar. Öğrenciler ayrıca İtalyan savaş yerlerini keşfetmek ve toplama kamplarının kalıntılarını ilk elden deneyimlemek için hafta sonu gezileri yaparlar ve II. Dünya Savaşı hakkında bilgi edinirler. İtalya’nın başkentindeki konumumuz, öğrencilere hem İtalya’nın hem de Avrupa Birliği’nin etkileyici siyasi ve ekonomik durumlarına incelemek için ön sıralarda olma fırsatı vermektedir.

Siyasal Eğitim için İdeal Bir Yer

Entelektüel olarak zor olsa da, uluslararası ilişkileri bu kadar politik olarak önemli ve kültürel açıdan farklı bir ortamda okumak gerçekten eşsiz bir deneyimdir. ABD’li uluslararası ilişkiler öğrencisi olan Selina Strawley (15) düşüncelerini şu şekilde aktarmıştır: “John Cabot’taki uluslararası ilişkiler bana dünya hakkında daha geniş bir vizyon verdi. Sınıf arkadaşlarım çeşitli milletleri temsil ediyor, bu şekilde farklı bakış açılarını anlamaktayım ve Fas ve İtalya’daki memleketlerine arkadaşlarımla seyahat ederek kültürlerini ilk elden deneyimleyebiliyorum.’’

John Cabot Üniversitesi, öğrencilere böylesine politik olarak öne çıkan bir şehirdeki konumuyla tamamlanan uluslararası ilişkilerde bütünsel bir temel sağlamaktadır. Öğrenciler ulusal hükümetleri, uluslararası kurumları ve uluslararası ilişkilerin yürütüldüğü süreçleri, özellikle de ulusal ve uluslararası politikaları etkileyen güçlere odaklanırlar.

Profesörler, İtalyan ve Avrupa siyasetinden gerçek hayattan örnekleri sınıf tartışmalarına dahil ediyorlar ve sınıflarda temsil edilen çeşitli uluslar, öğrencileri önceden var olan önyargılarını ve sığ düşünce kalıplarını yıkıp dünyayı çok taraflı bir lens aracılığıyla görebilecekleri şekilde yeniden incelemeye zorlamaktadır.

Lider Bir Siyaset Bilimi Bölümü

John Cabot Üniversitesi’nin siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümündeki öğretim üyeleri hiç şüphesiz programın temel taşlarıdır. Profesör Sensi, Rutgers Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi alanındaki doktorasıyla, Harvard Hukuk Fakültesi’nden hukuk lisansı ve üç dilde akıcılığıyla ABD’de, Orta Doğu’da ve Avrupa’da yaşamasını sağlayan büyüleyici bir kariyere sahiptir. Öğrenciler John Cabot’un küçük sınıfları ve Sensi’nin her sömestr boyunca öğle yemeğindeki siyasi olayları tartışmak için yön verdiği popüler bir grup olan “Pizza ve Siyaset” aracılığıyla onun büyük deneyimlerinden fayda sağlayabiliyorlar.

Profesör Driessen doktora derecesini Notre Dame Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanından aldı ve Georgetown Üniversitesi’nin 2011 – 2012 yılları arasında Katar’da bulunan Doha Uluslararası ve Bölgesel Çalışmalar Merkezi’nde doktora sonrası görev yaptı. Profesör Driessen din,politika, karşılaştırmalı politika, Orta Doğu çalışmaları ve barış çalışmaları üzerine dersler vermektedir ve şu anda Mayıs ayında John Cabot Üniversitesi’nde yapılacak olan Politik Katolikliği Yeniden Düşünmek üzerine bir konferans için çalışmaktadır.

Siyaset Bilimi Stajı İçin Fırsatlar

John Cabot Üniversitesi öğrencileri tarafından tamamlanan siyaset bilimi stajı, iş piyasasına girerken onları gerçekten farklı kılmaktadır. Halen Oxford Üniversitesi’nde Kamu Politikası yüksek lisansı yapmakta olan Leonardo Quattrucci , John Cabot Üniversitesi’nde lisans eğitimi alırken hem İtalyan Parlamentosu’nda hem de ABD Büyükelçiliği’nde ile staj yapmıştır. O siyaset bilimi stajı“hem profesyonel hem de kişisel olarak şimdiki ve gelecekteki gelişimdeki temel faktörler” olarak ele almaktadır.

Öğrenciler ayrıca, bugün dünyanın karşılaştığı zorluklara karşı bilgi ve anlayışı arttırmaya yönelik dersler ve seminerler düzenleyen Guarini Halkla İlişkiler Enstitüsü ile staj yaparak politik olarak etkileşime girebilirler. Max Harden, staj deneyimini “beni daha önce hiç ilgilenmediğim dünya konularına ve çalışma alanlarına maruz bırakan paha biçilemez zamanalar” olarak nitelendirdi. Buna ek olarak, birçok uluslararası kuruluş ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar da Roma’da bulunur ve öğrencilerin Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kalkınma Kanunu Örgütü ve UNICEF kadar prestijli  kuruluşlarda staj yapmalarına imkan tanınmaktadır.

Roma’da siyaset bilimi eğitimi, öğrencilerin sadece uluslararası ilişkilerde kapsamlı bir eğitim almalarını sağlamakla kalmayıp, İtalyan, Avrupa ve uluslararası politikada da ön koltukları tecrübe etmelerine imkan sağlamaktadır. Siyasal bilgiler eğitimlerini ders kitaplarının ötesine taşımak isteyen öğrenciler için John Cabot’taki lisans deneyimi gerçekten özel bir deneyimdir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Siyaset Bilimi Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail