İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya’da Tıp Eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için neden bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Tıp, insanoğlunun daha kaliteli bir yaşam için ortaya koyduğu neredeyse insanlıkla yaşıt bir bilim dalıdır. Aynı zamanda dünya üzerinden her ülkede muhakkak eğitimi verilen bir alandır. Hipokrat yemini gibi kendi etik değerleri olan tıp, Dünya Ekonomik Forumu’nun anket araştırmalarına göre de dünyanın en prestijli mesleği olarak görülmektedir.

Büyük sorumlulukları ve prestiji olan bir bilim dalı olarak tıp, aynı zamanda dünyanın en zor olarak görülen eğitimidir. Eğitiminin zorluğu tabii ki yüklenmiş olduğu sorumlulukla doğru orantılıdır. Kendi evrensel değer sistemi bulunan ve ihtiyacı hiçbir zaman eksilmeyecek bir meslek olarak araştırma ve geliştirmeye de en açık meslek dallarından biridir.

Doktorluk mesleğinde ilerlemek isteyen öğrencilerin hedefi bu mesleği araştırmacı ruha sahip, dünyadaki gelişmeleri takip eden ve geleceğin doktorlarının gelişimi için onlara her türlü imkanı sağlayan bir ülkede almaktır.

Tıp Eğitimini Hangi Ülkede Almalısınız?

Dünyada tıp eğitimi denildiğinde akla bir çok ülke gelmektedir. Bu ülkelerin başında Amerika, Kanada gibi uzak ülkeler ve İngiltere, Almanya, İtalya, Macaristan, Polonya gibi Avrupa ülkeleri akla gelmektedir.

Ülkeler arasında tıp eğitiminde eğitim almaya hak kazanma, eğitimi sürdürme, mezun olma gibi akademik kriterler ülke seçiminde önem arz etmektedir. Bunun yanında daha çok ailelerin perspektifinden yıllık okul ücretleri, burs imkanları, ülkelerin yaşam şartları gibi sosyo-ekonomik kriterler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Örneğin Amerika’da tıp eğitimi öncesi almanız gereken belli eğitimler bulunmaktadır ve doktorluk mesleğine başlayabilmeniz için uzun ve zorlu bir süreç bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerinden İngiltere’de yine oldukça zorlu bir eğitim bulunmaktadır ve Türkiye’den giden öğrencilerin eğitime başlamadan önce almaları gereken temel eğitimler de yine bu süreyi uzatmaktadır. Almanya’da yıllık okul ücretleri düşüktür ancak eğitim dili genel olarak Almancadır. Diğer akla gelen ülkeler olan Polonya ve Macaristan’da yıllık okul ücretleri diğer ülkelere nazaran yüksektir ve belli bir eliminasyon süreci bulunmadığı veya yeterli olmadığı için öğrenci ve eğitim profili istenilen düzeyde olmayabilmektedir. Saydığımız ülkelerden tüm bu etmenler göz önünde bulundurulduğunda İtalya öne çıkmaktadır.

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

İtalya, uluslararası öğrencilere sağladığı imkanlarla son yıllarda binlerce öğrenciyi eğitim için misafir etmektedir. Bu imkanların bilinirliği de ülkemizde yıllar geçtikçe artmış ve İtalya’nın turistik cazibesi yanında eğitim alanında da bir cazibe merkezi olduğu algısını güçlendirmiştir.

İtalya’nın tıp eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için neden bir cazibe merkezi olduğunu şöyle açıklayabiliriz.

 • İtalya’da devlet üniversitelerinde yıllık okul ücretleri 550-2300 Euro arasındadır. Bizim aracılığımızla İtalya’da eğitime giden Türk öğrenciler maksimum 1000 Euro yıllık okul ücreti ödemektedirler.
 • Düşük eğitim ücretleri yanında geniş burs imkanları da bulunmaktadır. İtalya’da uluslararası öğrenciler yıllık 2000 ila 5200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanına sahiptir.
 • İtalya’da tıp eğitimi alabilmeniz için IMAT denilen ve İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı ve Cambridge’in ortaklaşa düzenlediği sınavda başvuru yaptığınız okulda puan sıralamasına göre belirlenen kontenjana girmeniz gerekmektedir. Bu da öğrenci seçiminde belli bir eliminasyon süreci olması gerektiği inancını taşır. Burada amaç belirli bir kalitenin üzerindeki öğrenci kitlesini kazanmaktır.
 • İtalya’da Tıp eğitimi alabilmeniz için ülkemizde üniversite sınavına girip barajı aşmanız veya Türkiye’de herhangi bir fakültenin ilk yılını başarıyla tamamlamanız yeterlidir.
 • Bu da İtalyan üniversitelerinin ve öğrencilerinin rekabetinin artmasına, dünyada söz sahibi bir tıp eğitimine sahip olmalarında önemli bir etmendir.
 • İngilizce tıp eğitimi veren İtalyan Üniversitelerinin dünya sıralamaları oldukça yüksektir. Bu okullardan hemen hemen hepsi dünyada ilk 500’de yer almaktadır. Tıp eğitimi veren 12 devlet üniversitesi, 4 tane de özel üniversite bulunmaktadır. 1 devlet üniversitesi ise IMAT sınavıyla örenci kabul edip İngilizce diş hekimliği eğitimi vermektedir.
 • İtalya’dan mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz ve bu da size neredeyse tüm dünyada doktorluk yapmanın kapısını açar.
 • İtalya’dan alacağınız diplomanız YÖK tarafından tanınır. Bu da Türkiye’de çalışmak isterseniz denklik prosedürleri gibi süreçlerle uğraşmanıza gerek kalmadan mesleğinizi yapabilmenizi sağlar.
 • İtalya’da tıp eğitiminizi tamamladığınızda eğitim aldığınız dil olan İngilizce ve günlük yaşamınızda ve stajlarınızda kullanacağınız dil olan İtalyancaya oldukça hakim olma imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede isterseniz İtalya’da kalıp mesleğinizi icra edebilir veya Avrupa’nın veya dünyanın farklı bir ülkesinde de doktorluk yapabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar?

 • İtalya’da Tıp Eğitimi için temel şart Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmaktır. 4 yıllık bir liseden mezun olmanız veya herhangi bir üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • İtalya’da Tıp Eğitimi alabilmeniz için ülkemizde üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmanız gerekmektedir.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun ön gördüğü İtalyanca seviyesine gelinmesi gerekmektedir.
 • IMAT sınavından puan sıralamasına göre başvuru yapmış olduğunuz üniversitenin kontenjanına girebilmeniz gerekmektedir.
 • TOEFL ve IELTS gibi uluslarası geçerliliği olan sınavlar birçok okul için gerekli bir şart olmasa da alınmasını tavsiye etmekteyiz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Tıp Eğitimi veren devlet üniversitelerinde ortalama öğrenim ücretleri yıllık 156-2,500 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Tıp Eğitimi veren özel üniversitelerdeki ortalama öğrenim ücretleri devlet üniversitelerine nazaran çok daha yüksek ve yıllık 15.000 ile 20.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Burslu Tıp Eğitimi

Düşük eğitim ücretleri yanında geniş burs imkanları da bulunmaktadır. İtalya’da uluslararası öğrenciler yıllık 2000 ila 5200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanına sahiptir. İtalya’da Okuyoruz olarak burs işlemleri konusunda da öğrencilerimize danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

 • Bari Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi
 • Napoli Campania ‘Luigi Vanvitelli’ Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Milano-Bicocca Üniversitesi
 • Napoli Federico II Üniversitesi
 • Pavia Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi
 • Parma Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Messina Üniversitesi
 • Siena Üniversitesi (bkz:Diş Hekimliği)

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

 • Humanitas Üniversitesi (Özel Üniversite)
 • Cattolica Üniversitesi (Özel Üniversite)
 • Milano San-Rafaele Üniversitesi (Özel Üniversite)
 • Roma Unicamilius Üniversitesi (Özel Üniversite)
 • Campus Bio Medico Üniversitesi (Özel Üniversite)

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı (International Medical Admission Test) İtalya’da Tıp ve Diş Hekimliği Eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı ve Cambridge  düzenlemektedir.

IMAT Sınav İçeriği

IMAT Sınavı 5 şıklı 60 sorudan oluşur ve öğrencilere bu soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre tanınır. Mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 sorudan oluşmaktadır.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursları

IMAT Sınavı spesifik bir sınavdır ve sınava özel kaynaklar bulunmaktadır. Hazırlık sürecinde bu kaynaklardan faydalanılması gerekmektedir. Ayrıca deneme sınavları ve destekleyici nitelikte hazırlık kursları da sınava hazırlık sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

IMAT Sınavı Tarihi

 IMAT 2022,  Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir. 

IMAT Sorular & Cevaplar

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı (International Medical Admission Test) İtalya’da Tıp ve Diş Hekimliği Eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.

İtalya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

İtalya’da Tıp Eğitimi bütünleşik programa dahil toplam 6 yıl sürmektedir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri Nelerdir?

İtalya’da Tıp Eğitimi veren devlet üniversitesinde ortalama öğrenim ücretleri yıllık 156-2,500 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Burslu Tıp Eğitimi Almak Mümkün Müdür?

Düşük eğitim ücretleri yanında geniş burs imkanları da bulunmaktadır.

IMAT Sınav İçeriği Nedir?

IMAT Sınavı mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 sorudan oluşmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Tıp Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

 

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail