İtalya’da Toplu Taşıma

İtalya’da Toplu Taşıma

İtalya, Ferrari ve Maserati gibi ünlü otomobil üreticilerine ev sahipliği yapan bir ülkedir. Ancak İtalyan şehirlerini arabayla gezen ve bunun getirdiği park sorunu gibi konuları deneyimleyen biri  bu deneyimi yeniden yaşama konusunda çok hevesli olmayabilir. İtalya’da toplu taşıma ağı oldukça iyi durumdadır. Biraz daha az stresli bir tatil deneyimi için arıyorsanız bolca tren, otobüs ve feribot seferleri bulunmaktadır ve bu deneyime kesinlikle değecektir. Bu yazımızda İtalya’da toplu taşıma ağı konusunu iredeleyeceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra İtalya’da direksiyona geçmek zorunda kalmadan seyahatinizi nasıl planlayacağınızla ilgili fikir sahibi olacaksınız!

İtalya’da Yüksek Hızlı Trenler

Uzun yıllar boyunca, İtalyan demiryolları ve İtalya’da toplu taşıma kalitesi ve zaman işleyişi konusunda itibarını kaybetti. Ancak şu anda altyapıya ve ülkedeki tren ağına yapılan önemli yatırımlar, büyük şehirler arasındaki seyahatlerin çoğunun uçuştan daha hızlı olan yüksek hızlı trenlere olan ilgiyi artırıyor. Bütçe konusunda nakit yerine vakti tercih etmek durumundaysanız, hızlı trenlere göre biraz daha fazla zaman alan yerel trenlerde seyahat edebilirsiniz. Ancak mümkün olduğu kadar önceden rezervasyon yapmak ve çevrimiçi rezervasyon sistemlerini kullanmak da çok uygun bir fiyata yüksek hızlı servislerden biriyle seyahat etmenizi sağlayabilir. Bunun için seyahatinizi önceden planlamalı ve tren biletleri için rezervasyon veya satın alma yoluna gitmelisiniz. 

Milano’dan Roma’ya ya da Roma ve Sicilya arasında seyahat etmek gibi daha uzun yolculuklardan birine gidiyorsanız, yataklı tren çeşitleri daha güvenli ve konforludur. Ayrıca uçağa binmenize ve fazladan bir gece konaklama için ekstra para ödeminize alternatif olması açısından deneme değer.

İtalya’da Yerel Tren Ağı

İtalya’da toplu taşımanın önemli bir ayağı da yerel trenlerdir. Yüksek hızlı trenler kadar hızlı olmasalar da, geniş yelpazede istasyonları kullanması ve yakın bölgelerde ulaşımı ağının hepsini kapsaması bölgesel trenleri daha cazip kılmaktadır. Ayrıca bilet fiyatları oldukça uygundur ve seferler oldukça sıktır. Size düşen istasyondan gişede veya otomatlardan biletinizi almak ve seyahatinizin tadını çıkarmaktır. Yüksek hızlı trenlerin aksine, bu trenlerde herhangi bir  rezervasyon durumu yoktur. Yoğun çalışma saatlerinde ise oturacak koltuk bulamayabilirsiniz. Çünkü büyük şehirlerde çalışıp daha küçük ve daha sakin çevre şehirlerde yaşayan İtalyanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu durumda olan İtalyanlar da arabalarla değil trenlerle işe gidip gelmektedirler. Ancak yerel trenler için bilet aldıktan sonra ve trene binmeden önce peronlarda veya bilet gişelerinin oralarda bulunan makinelerden biletinizi okuttuğunuzdan emin olun. Makineleri kullandığınızda biletinizin üzerine saat ve tarih basılacak ve bu da biletinizin sadece o seyahat için geçerli olduğunu gösterecektir. Aksi taktirde kontrol olduğunda ceza yiyebilirsiniz. 

Ayrıca bazı biletler belli bir bölgede sınırsız tren seyahati yapmanıza olanak verir. Bu da genellikle eyalet bölgelerini kapsar. Örneğin, Lombardiya bölgesi için aldığınız tren biletiyle Milano ve çevre şehirlerine seyahat edebilirsiniz. 

İtalya’da Otobüsler

İtalya’da toplu taşıma denildiğinde bir diğer alternatif ise otobüslerdir. İtalya’daki otobüs ağı hızla büyümektedir. Özellikle Megabus ve Flixbus gibi birçok ülkede otobüs seyahati hizmeti sunan firma İtalya’da da uzun mesafeli seyahat seçenekleri sunmaya başlamıştır. Yerel otobüsler trene göre çok iyi bir alternatif olmayabilir, ancak belirli bir bölgede toplu seyahat planlıyorsanız otobüsler iyi bir alternatif olabilir. Otobüs biletleri, otogardaki mağazalardan veya bilet otomatlarından satın alınır ve otobüse bindiğinizde bilet görevlileri tarafından kontrol edilir.

İtalya’da Tekneler Ve Feribot Hatları

İtalya’da toplu taşıma seçeneklerinden biri de tekne ve feribot hatlarıdır. Akdeniz ve Adriyatik denizi komşu ülkelere çok sayıda feribot rotası sunarken, bu hatların en yoğun olduğu yerler olan Cenova, Livorno ve Napoli’den Sardunya ve Sicilya gibi İtalyan adalarına seyahat eden pek çok feribot bulunmaktadır. Farklı rotaları araştırabileceğiniz çevrimiçi hizmet veren birkaç site vardır. Traghetti web sitesi bunun için yararlı bir kaynaktır. Ülkedeki Maggiore Gölü, Como Gölü, Garda Gölü ve Iseo Gölü gibi görülmeye değer yerler arasında bulunan birçok gölde de feribot seferleri bulunmaktadır.

İtalyan Şehirlerinde Metro Ağları

İtalya’da şehiriçi toplu taşıma denildiğinde akla geniş metro ağları gelmektedir. Roma ve Milano, ülkedeki en büyük metro ağlarına sahipken, Torino, Napoli ve Genoa gibi bazı şehirler de önemli yeraltı demiryolu sistemlerine sahiptir. Ayrıca İtalya metro ağları, otobüs durakları ve tren istasyonlarının birbirleriyle bağlantılı olduğu gelişmiş bir yerel ulaşım sistemine sahiptir. Otobüsler ve tramvaylar da bu İtalya’nın şehir içi toplu taşıma ağlarına katkıda bulunmaktadır ve en önemli faydalarından biri çoğu şehirde tüm bu ulaşım ağını kullanabilmek için tek bir biletin yeterli olmasıdır. İtalya’da toplu taşıma ağlarının hemen hepsinde aldığınız bileti istasyon veya duraklardaki makinelerden doğrulatmanız gerekir. Bu yüzden bunun nasıl yapıldığını yardım alarak öğrenmeniz bilet kontrolü yapan görevlilerle gereksiz tartışma ve ceza yeme ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Üniversite Egitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail