İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi son yıllarda öğrenciler tarafından oldukça yoğun talep görmektedir. Hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak verilen, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden ve dünyanın en büyük ekonomilerinden olan İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi Türk öğrenciler için önemli bir fırsattır.

Uluslararası ilişkiler eğitimi uluslararası toplumun üyeleri olan devletlerin diğer devletlerle, uluslararası, bölgesel, hükümetler arası organizasyonlarla, çok uluslu şirketlerle olan ilişkisini inceleyen disiplindir. Uluslararası ilişkiler eğitimi, teorik eğitimin yanında pratik uygulamalarının da incelendiği ve tüm yönleriyle analiz edildiği bir eğitim ortamı sunar. Uluslararası ilişkiler eğitimi verilen bölümlere talepler daha çok İtalya dışından olmaktadır. Bu sayede dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilerle tecrübe paylaşımı sağlanmakta ve bu da eğitime farklı bir yön katmaktadır. Ayrıca İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi veren üniversitelerin akademik kadrosu birçok ulusal ve uluslararası kuruluşta aktif rol oynayan ve dünyayı çok yakından takip eden kaliteli ve alanında uzman profesörlerden oluşmaktadır. 

Neden İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi?

İtalya’da bu bölümü lisans ve yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür.  Uluslararası ilişkiler eğitimini neden İtalya’da almanız gerektiğiyle sorusuna çok yönlü cevaplar vermek mümkündür. Hem İtalya bazında hem de Türkiye’ye bakan yönüyle birçok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümünü okumanın genel hatlarıyla avantajları şu şekildedir:

 • İtalya, Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Bu da uluslararası topluma aktif katılım gösteren İtalya’da size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. 
 • İtalya, Avrupa’da en büyük dış ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. ülkesidir. Türkiye’de aktif iş yapan 1200 civarında İtalyan firması bulunmaktadır. Bu da İtalya’da alacağınız uluslararası ilişkiler eğitimiyle Türkiye’de kariyeriniz için önemli bir adım demektir.   
 • İtalya’ya bakan yönüyle ise Türkiye, İtalya’nın en büyük 4. ticaret partneridir. İki ülke arasında çok eskilere dayanan iyi ticari ve siyasi ilişkiler bulunmaktadır. 
 • Uluslararası ilişkiler eğitiminde dil bilmek olmazsa olmazdır. Uluslararası ilişkiler eğitimini tamamen İngilizce alarak akademik anlamda çok iyi seviyeye gelebilir bunun yanında dünyanın en aktif kullanılan dillerinden olan İtalyancayı da öğrenme şansı elde edebilirsiniz. 
 • Mezuniyet sonrası alacağınız “mavi diploma”yla Avrupa’da çalışma şansı elde edeceksiniz. Bu da Türkiye’den mezun olan birine göre Avrupa’da çok daha rahat iş bulabilmeniz ve çalışma için gerekli prosedürleri daha rahat aşabilmeniz demek. 
 • Uluslararası ilişkiler eğitimi veren üniversiteler aktif olarak seminerler, konferanslar ve diğer çalışmalarla eğitimin teorik olduğu kadar pratik yönüne de katkı sunmaktadırlar. 

İtalya’da Nasıl Uluslararası İlişkiler Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitiminin lisans ve yüksek lisans düzeyinde verildiğinden daha önce bahsetmiştik. Lisans düzeyinde eğitim için gereken şartlar şunlardır:

 • İtalya’da uluslararası ilişkiler lisans eğitimi için gereken temel şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamanız ve üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmanızdır.    
 • Bunun yanında uluslararası geçerliliği olan (TOEFL/IELTS gibi) ve İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan bir dil belgesi de uluslararası ilişkiler eğitimi almanız için gereklidir.
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler lisans eğitimi için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Başvurunuz dil yeterliliğiniz, motivasyon mektubunuz, referanslarınız üzerinden değerlendirilir. 

İtalya’da uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimi için ise şu şartlar bulunmaktadır:

 • İlgili lisans bölümünden mezun olmanız kabul almanızda önemli bir etkendir. Çünkü başvuru yaptığınız zaman daha önce almış olduğunuz dersler incelenmekte ve yüksek lisans eğitimi için yeterliliğiniz bu dersler üzerinden kontrol edilmektedir. 
 • Yine lisans eğitimde olduğu gibi uluslararası geçerliliği olan dil belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Lisans eğitim diliniz yüzde yüz İngilizceyse veya yeterli düzeyde İngilizce ders aldıysanız dil belgeniz olmadan da kabul almanız mümkündür. 
 • İtalya’da uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimi için de herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Ancak bazı okullarda sizinle Skype üzerinden mülakat talep edilebilir. Bu da sizin eğitim için akademik yeterliliğinizi ve motivasyonunuzu ölçmek içindir. 

İtalya, tarihi ve siyasi geçmişiyle Avrupa’nın ve dünyanın önemli ülkelerinden biridir. Avrupa Birliği’nin de kurucu ülkeleri arasında yer alan İtalya, uluslararası ilişkiler eğitimi için oldukça önemli bir ülkedir. Tarihi ve siyasi birikimini eğitimine de yansıtan İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümü, sunduğu fırsatlar ve uluslararası ilişkiler eğitiminin olmazsa olmazı olan yabancı dil gelişiminize de olan katkısıyla kariyeriniz için önemli bir adım olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail