İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi icin İtalya’nın, hem turistleri hem de uluslararası öğrencileri cezbedecek çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Harika bir kültür ve yaşam ülkesi, muazzam kültürel ve tarihi miras, Roma’daki Kolezyum ve Pisa Pisa Kulesi başta olmak üzere ikonik ve tarihi yapılar, eşsiz bir mutfak, Rönesansa ev sahipliği yapmış derin bir bilimsel alt yapı… Ve tabii ki, dünyanın en eski ve en prestijli üniversiteleri.

Roma uygarlığı mirasının yanı sıra İtalya, dünya mirasında yerini almış birçok yeniliğin de doğduğu topraklardır. Bu mirasa katkıda bulunmuş kişiler arasında kaşifler Christopher Columbus ve Marco Polo, Enrico Fermi (dünyanın ilk nükleer reaktörünü yaratan fizikçi), dünyanın düz olmadığını kanıtlayan Leonardo da Vinci, Volt teriminin yaratıcısı Alessandro Volta ve Jüpiter’in etrafında dört uydu olduğunu keşfeden ve dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kanıtladığı teleskobu icat eden Galileo Galilei.

İtalya'da Üniversite Eğitimi

Bunlar tabii ki İtalya’dan çıkmış icat ve bilim eserlerinin sadece birkaçı. Daha birçok ünlü İtalyan düşünür ve mucidin gözlük, çatal, espresso makinesi gibi icatları ve otomobiller ve mimari eserlere kadar birçok alanda yenilikler bulunmaktadır. “Üniversite” kelimesinin de kökeni İtalya’ya dayanmaktadır ve Bologna Üniversitesi’nin Avrupa’nın ve dünyanın en eski üniversitesi olduğuna inanılmaktadır.

Bologna sürecenden sonra İtalya “vecchio ordinamento”dan “nuovo ordinamento”ya geçiş yapılmıştır. Yani eski sınıflandırmadan yeni sınıflandırmaya. İtalya’daki yüksek öğretim “laurea” adı verilen üç yıllık lisans derecesi ve “laurea magistrale” adı verilen iki yıllık yüksek lisans derecesinden oluşmaktadır. Bunun yanında “laurea specialistica” denilen uzmanlık eğitimleri de bulunmaktadır. Bazı bölümlerde ise beş yıllık “Laurea Magistrale Ciclo Unico” denilen  bütünleşik lisans ve yüksek lisans eğitimi verimektedir. Tıp eğitimi ise ülkemizdeki gibi altı yıldır.

İtalya’da Eğitim Dili

İtalya’da Üniversite Eğitimi dili birçok bölümde doğal olarak İtalyancadır. Bunun yanında 200 civarı bölümde ise İngilizce eğitim verilmektedir. Bu bölümlerden arasında mimarlık, mühendislik, tıp, psikoloji, uluslararası ilişkiler, işletme, moda-tasarım, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, gastronomi gibi üniversite eğitimi denildiğinde akla gelen ilk bölümler gelmektedir.

 İtalya’nın Avrupa’da En Cazip Eğitim Merkezi Olmasının Sebepleri 

İtalya birçok sebepten dolayı Avrupa’da eğitim alabileceğiniz en iyi ülkedir. Bu sebeplerin başında dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapması gelir. 1088 yılında kurulmuş dünyanın ilk üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi, yine bu tarihlerde kurulmuş Padova, Napoli Federico II, Siena ve Roma La Sapienza Üniversitesi İtalya’da bulunmaktadır ve halen aktif eğitime deva etmektedir.

İtalya, Avrupa’da ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkedir. QS, Shanghai, Times Higher Education gibi dünyanın önde gelen üniversite kalite araştırma kuruluşlarına göre İtalya’nın 30 civarında üniversitesi ilk 500’de kendine yer edinmiştir.

İtalya’da Üniversite Eğitimi ücretleri oldukça düşüktür ve bunun yanında geniş burs imkanları bulunmaktadır.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Almanız İçin Yapmanız Gerekenler

  • İtalya’da üniversite eğitimi alabilmeniz için ülkemizde yapılan üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmeniz gerekmektedir. Eğer hali hazırda dört yıllık bir bölümün ilk yılını başarıyla tamamladıysanız üniversite sınavına girmeniz gerekmemektedir.
  • İtalya’da Üniversite Eğitimi icin her bölümün için farklı kabul şartları bulunmaktadır. Bazı bölümler sınavla öğrenci alırken, bazı bölümlerde ise dil puanınız, başarı ortalamanız ve birkaç farklı kriter göz önünde bulundurularak sınavsız kabul almanız mümkündür.

İtalya’da Üniversite Eğitimi ve İtalya’da Yaşam Maliyetleri

İtalya’da üniversite eğitimi ve yaşamın bir yıllık maliyeti 7000-8000 euro civarındadır. Bu maliyet hesaplmasına okul ücretleri, konaklama ve diğer tüm yaşam masrafları dahildir. İtalya’da yaşam maliyetleriyle ilgili daha detaylı bilgi için İtalya’da Yaşam Masrafları yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Çalışma İzni

İtalya’da Üniversite Eğitimi alan öğrencilerin resmi olarak haftada 20 saat çalışma izinleri bulunmaktadır. Öğrenciler genelde part-time işlerde çalışmaktadır. Daha geniş iş imkanları için İtalyanca bilmeniz önem arz etmektedir. Siz de yasal olarak tanınan çalışma iznizi kullanarak İtalya’da Üniversite Eğitimi ‘nize ve iş tecrübenize katkıda bulunabilirsiniz. İtalya’da çalışma izniyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için İtalya’da Çalışma İzni yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Faydaları

  • İtalya, dünyanın en köklü ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. İlk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir.
  • İtalya’da mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli mavi diplomaya sahip olursunuz. Bu diplomayla tüm Avrupa ülkelerinde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Ülkemizden mezun olan bir öğrencinin ise çalışmak istediği ülkede diplomasına denklik alması gerekmektedir.
  • İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından da tanınmaktadır. Eğitiminiz sonrası Türkiye’ye dönüp alanınızda daha iyi bir eğitim almış, dünyayı tanıyan, en az iki dile hakim bireyler olarak uzmanlık gerektiren işlerde çalışma imkanı bulabilirsiniz.
  • İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bu da aynı dönemde üniversiteye başlayan öğrencilerden bir yıl önce mezun olmanız demektir. O bir yıllık süreyi İtalya’da veya Avrupa’nın farklı ülkelerinde staj veya farklı tecrübelerle değerlendirmeniz sizi bir adım öne geçirecektir.
  • İtalya’da okul harçları oldukça düşüktür. Türkiye’de özel üniversitelere vereceğiniz ücretlerden daha makul şekilde İtalya’da eğitim almanız mümkündür.
  • İtalyan kültürü ve mutfağı Türkiye’ye oldukça yakındır. Bu da ülkeye adaptasyonunuzun kısa sürmesi ve eğitiminize odaklanmanız için harika bir fırsattır.
  • İtalya, Türkiye’ye oldukça yakın bir lokasyondur. Türkiye ve İtalya arası ortalama 2-2 buçuk saatlik uçuş mesafesidir.
  • İtalya’da İngilizce eğitim alarak İngilizceyi hem de günlük yaşamda İtalyancayı kullanarak İtalyancayı akıcı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Böylece ömrünüz boyunca size katkısı olacak iki dil iş hayatında da sizi bir adım öne geçirecektir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail