İtalya’da Yaşarken Paranızı Tasarruf Etme Yolları

İtalya’da Öğrenci olarak bir dönem veya profesyonel olarak uzun mesafe yurtdışına gitmek fark etmez, yeni bir ülkeye gitmek her zaman beklenmedik masraflar içerir. Ama İtalya’da paranızı tasarruf etmenin çeşitli yolları vardır. Yiyecekten seyahate, seyahatten kolayca unutmuş olabileceğiniz çok çeşitli eşyaya, işte size bütçenizin içinde tutacak para tasarrufu methodları.

Yiyecek ve İçecek

İtalya’da yemek genelde zevk işidir ama bazen ayaküstü atıştırmak için de ödenebilir.

Paket pizza, piadina ve foccaccia almak sizi bir kaç Euro’ya mal olur. Dilim olarak satılan pizzalar için çevrenize bakın veya taze içeriklerden yapılan bir sandviç alabileceğiniz bir yer arayın.

Kafelerde genellikle kahvenizi ve sandviçinizi ayakta almak oturarak servis almaktan daha ucuza denk gelir.

İtalya’da restoranlar genellikle makul fiyatlara sahiptir, ama pahalı turist tuzaklarına yakalanmamanız gerekir. Devasa ve süslü işaretler içeren bazı kırmızı bayraklar, birden fazla dile çevrilmiş, resimlerle tasvir edilmiş menüler ve sizi kapının dışında karşılamak için bekleyen biri olan restoranlar iyi ve ucuz restoranlardır ve reklam vermeleri gerekmediğini bilirler. Üniversitesi olan şehirlerde kampüse yakın alanlarda iyi ücretli yemek yiyebileceğiniz yerler bulmanız mümkünken büyük şehirlerdeki iş merkezlerinin bölgesi sizlere “tavole calde” tipi kafeteryaları ile iyi kalitede, taze yiyecekleri ucuz fiyatlarda sunar. Akşamüstü yerine öğle arasında yemeğinizi yemek de size tasarruf ettirecektir, birçok restoran bol porsiyonları ucuz fiyatlardan sunar.

Akşam yemeği zamanında ise 5-10 Euro civarında “aperitivo” sunan bar ve kafeler arayın, açık büfe atıştırmaya ve içeceğinizi alabilirsiniz. Bulunduğunuz konuma ve araştırmanıza göre, “aperitivo” cips çeşitlerinden birbirinden lezzetli sıcak ve soğuk yiyeceklere kadar sizi tatmin edecek şekilde çeşitlilik gösterebilir.

Kendin için yemek mi yapıyorsun? Sezonluk ürünleri marketten daha düşük fiyata alabileceğiniz yerel bir pazara gidin. İtalyanlar ‘brutto ma buono’ (çirkin ama iyi) olan meyveyi ararlar, bu yüzden biraz dengesiz olabilir ama lezzet inanılmaz olmalıdır. Alternatif olarak, daha fazla pazarlık zincirleri yerine In’s Mercato, Lidl veya Penny Market gibi bütçe süpermarketleri arayın. İçeceklere gelince bir su şişenizin olması, bolca çeşmesi olan İtalyan kasaba ve köylerinden dolayı iyi bir yatırım olacaktır. Daha güçlü içecekler havasında mısınız? Alkoller, özellikle de şarap İtalya’da çok değerlidir(kulüplerde karışık içcekler de pahalıdır). Ancak, paranızın karşılığını daha iyi alabilmek için kendi şişenizi alabileceğiniz veya oldurabileceğiniz doğrudan satış noktaları olan “vino sfuso” ları takip edin. En önemli konu olan yiyecek ve içecek konusunda İtalya’da Yaşarken Paranızı Tasarruf Etme Yolları bu yöntemlerle sağlanabilir.

Seyahat

Siz de hem okuyup hem de birçok ülke görmeyi düşünenlerden misiniz? O halde nasıl uyguna seyahat edilir ipuçlarını İtalya’da Yaşarken Paranızı Tasarruf Etme Yolları adlı yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Birçok İtalyan şehrinde bisikletle veya yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak toplu taşıma araçlarını kullanmaya ihtiyacınız olursa biletinizi otobüse veya raylı hatta binmeden önce almanız daha ucuz olacaktır ve genellikle de öğrenciler için üniversite kimlik kartlarını gösterdiklerinde indirim sağlanmaktadır.

Taksi ise pahalı bir seçenektir ama Roma ve Floransa gibi bazı büyük şehirlerde gece tek başına dolaşan kadınlar için indirim uygulanmaktadır.

Uzun yolculuklarınız için ise biletlerini önceden almanızda fayda vardır. “Trenitalia” internet sitesinin kullanımı kolaydır ve siteyi İngilizceye de çevirebilirsiniz. Daha pahalı ama daha hızlı tren biletlerin tekliflerini e-posta alabilmek için Frecciarossa karta kayıt olun, ve seyahatiniz sırasında manzaranın tadını çıkarın.

İtalya’nın belli başlı şehirlerinde Ryanair ve Easyjet dahil olmak üzere uygun fiyatlı havayolları tarafından biletler sunulduğunu unutmayın, bu nedenle bir seyahate çıkmadan önce sizi gideceğiniz yere kısa zamanda ulaştıracak uygun fiyatlı uçak biletleri olup olmadığını kontrol etmenize değebilir.

Kültür ve Sanat

İtalya’da ücretsiz bir şekilde paha biçilmez sanat eserleri barındıran kiliselerden antik kalıntılara, ülkenin en iyi müzelerinden bazıları gibi birçok güzel eseri dolaşabilirsiniz.

Roma’da her ayın ilk pazarı ziyaret edilebilecek ünlü birçok yer ücretsiz olarak ziyarete açılır ve bu da yaz sezonu için uzun sıralara sebep olur ancak turizm sezonu dışında ücretsiz gezebilmek için iyi bir seçenek olacaktır.

Aksi takdirde, öğrenci kartınızı yanınıza aldığınızdan emin olun, birçok mekan 25 yaş altı Avrupa Birliği vatandaşlarına ve özellikle de sanat, tarih veya arkeoloji gibi alanlara kayıt olan öğrencilere indirimler sağlamaktadır.

Önemli

Amerika ve Kuzey Avrupa ile kıyaslandığı zaman daha ucuz bir ülke olan İtalya’da da bazı şeyler sizi zora sokabilir. Örneğin, eczaneler ve ilaçlar genellikle pahalıdır. Bundan dolayı yanınızda geldiğiniz yerden İtalya’da ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz ilaçları getirebilirsiniz.

Bir başka sıkıntı ise halka açık tuvaletleri bulmak oldukça zordur ve olanlar da nadiren ücretsizdir, örneğin Venedik’te 1.5 Euro’dur. Bundan dolayı kafelerde, barlarda veya restoran gibi mekanlarda kullanmak faydalı olabilir ama bir şey almadan bunu yapmanın kaba olabileceği unutulmamalıdır.

Elbiseler İtalya’da Turkiye’ye göre daha pahalıdır. Ama yerel marketlere giderek paranızdan tasarruf edebilirsiniz(pazarlık etmekten çekinmeyin!) veya senede iki defa Ocak ve Ağustos aylarında olan satışlara kadar bekleyebilirsiniz.

İtalya’ya yabancı dilinizi geliştirmek için de gelebilirsiniz ama bunun için özel derslere para vermenize gerek yok. Birçok şehir ve kasabada anadili İtalyanca olan ve size İtalyanca öğrenmeniz için yardımda bulunacak kişiler ile buluşabileceğiniz aktif gruplar bulunmaktadır. Siz de onların İngilizcelerine veya başka bir yabancı dil öğrenmelerine yardımcı olmanız şartı ile.

Yanınızda getirmeyi çok geç fark ettiğiniz çeşitli ürünler için ise Bakeca ve Kijiji incelemeye değer. Bunlar mobilya, bisiklet, gündelik aletler, spor ekipmanları ve daha aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz iki online sınıflandırılmış listedirler. Üniversitesi olan şehirlerde ise öğrenciler ikinci el kitaplarını ve bisikletleri gibi eşyalarını ucuz fiyatlarla satabileceği ilanlar ve duyurular bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Üniversite Egitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail