İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitimi sonrası öğrencilerin en çok aklını karıştıran konu İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi devam edip etmeme kararıdır. Eğitim alınan alanda daha derin bilgi sahibi olmak için yüksek lisans eğitimine karar veren öğrencilerin ise akıllarındaki en önemli soru alacakları eğitimin iş sahasında ne kadar işlerine yarayacağıdır. Bu tabloda Türkiye’de yüksek lisans eğitimi geleneğinin etkisi büyüktür. Türkiye’de yüksek lisans denildiğinde akşam dersleri, maksimum 20 kişilik sınıflarda lisans eğitimine benzer mantıkta eğitim akla gelmektedir.

Yurtdışında yüksek lisans eğitiminde ise durum Türkiye’dekinden farklıdır. Teknik bölümler için devamlı olarak projeler, atölye çalışmaları; sosyal bilimler bölümleri için ise paperlar, makaleler, konferanslar, seminerler yoluyla eğitim çok daha geniş alana yayılmakta ve kalıcılık hedeflenmektedir. Ayrıca tamamen yabancı dil temelli olduğu için yapacağınız araştırmaların çok daha geniş ölçekli olması hedeflenmektedir.

Neden İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi?

İtalya, her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Türkiye’den her yıl artan sayıda öğrenci yüksek lisans eğitimi için İtalya’yı tercih etmektedir. İtalya’nın artan cazibesinin sebeplerinden kaliteli ve köklü eğitimi çok cazip imkanlarla sunmasıdır. Bu cazip imkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İtalya, “üniversite” kavramının ana vatanıdır. Dünyanın ilk üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi ve tarihi asırlara dayanan daha birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
  • İtalya Avrupa’da ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkedir. Bu da verilen eğitimin kalitesinin uluslararası objektif kriterlere göre değerlendirildiğinde ne kadar iyi durumda olduğunu göstermektedir.
  • İtalya, uluslararası öğrenciler için geniş burs imkanlarına sahiptir. Verilen burslar tüm yaşam masraflarınızı karşılamasa da konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir. İtalya’da burslu eğitim ve yaşam masrafları hakkında detaylı bilgi için ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.
  • İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça düşüktür. İtalya’da yıllık üniversite eğitim ücretleri 500-2300 Euro arasında değişmektedir. İşlemlerini yürüttüğümüz öğrenciler maksimum 1000 euro eğitim ücreti ödemektedirler. Yüksek Lisans Eğitimi ücretleri ilgili bilgi sahibi olmak için İtalya’da üniversite ücretleri konulu yazımıza göz atabilirsiniz.
  • İtalya’dan mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma”ya sahip olursunuz. Mavi diplomayla Türkiye’den mezun olmuş öğrenciler için geçerli olan akreditasyon sürecinin yükünden kurtulmuş olursunuz. Ve tüm Avrupa’da çalışma imkanı gibi çok önemli bir artınız olacaktır.
  • Yüksek Lisans Eğitimi süreciniz boyunca İngilizceyi ileri düzeyde konuşabilece seviyeye geleceksiniz. Bunun yanında İtalyancanızı geliştirerek kendinize gelecek iş hayatınızda çok önemli bir artı değer katmış olacaksınız. İtalya’da üniversiteler bünyesinde uluslararası öğrenciler için ücretsiz İtalyanca kursları düzenlenmektedir.
  • İtalya’da yüksek lisans eğitimi dili İngilizce olan 200 ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden bazıları Türkiye’de bulunmayan ve size alanınızda spesifik bir uzmanlık kazandıracak bölümlerdir. Bu da sizinle aynı eğitimi almış bireylere nazaran oldukça anlamlı bir artı değer olacaktır.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim ama Nasıl?

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ‘ne karar verdiniz ama hangi okullara başvuru yapabileceğiniz, ne gibi imkanlar sundukları ve bu imkanlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça uzun zamanınızı alacaktır. Aynı zamanda İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi için bürokratik süreçleri doğru şekilde yürütmek ve zaman ve para kaybını en aza indirmek için doğru bir danışmanlık hizmeti almanız sizin yararınıza olacaktır.

Okulların başvuru süreçleri birbirinden farklılık arz etmektedir. İstedikleri belgeler, başvuru süreci, yine burs ve konaklama başvurusu gibi konular okuldan okula veya şehirden şehre değişmektedir.   Başvurunuzdan eğitiminize başlayana kadarki sürecin en hızlı ve doğru şekilde ilerlemesi ve neticelenmesi için profesyonel destek almanız sizin yararınıza olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail