İtalya’nın Milli Bayramı Ferragosto

Ferragosto Nedir?

İtalya’nın Milli Bayramı Ferragosto, her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan bir bayramdır. Katolikler için Meryem Ana’nın Göğe Kabulü’nü kutlama günüdür. Aynı zamanda tüm ülke için resmi tatil ve tatil sezonunun gerçek başlangıcı olarak sayılır. Bankalar, ofisler, mağazalar ve birçok restoran ve bar kapalıdır. Ferragosto, işten bir mola, aileyle zaman geçirme fırsatı ve genellikle plaj veya dağ gezisi anlamına gelir.

Ferragosto veya diğer adıyla “Varsayım Günü”, bir İtalyan ulusal bayramı ve Katolik Kilisesi’ndeki kutsal yükümlülük günüdür. 15 Ağustos’ta kutlanan Ferragosto, İtalya tatil sezonunun doruk noktasıdır. Büyük şehirlerdeki birçok işletme kapalı olabilirken, müzeler ve turistik dükkanlar açık ve hareketli olur.

Milyonlarca İtalyan yıllık tatillerini 15 Ağustos’tan önceki veya sonraki iki hafta içinde yapar, yani otoyollar, havaalanları, tren istasyonları ve plajlar solungaçlara kadar dolu olmaktadır. 1 Eylül civarında, İtalyanlar işe döndüklerinde ve çocuklar okula dönmeye hazırlandıklarında, işletmeler düzenli olarak planlanan saatlere ve uygulamalara geri döner.

Ağustos, İtalya’da çılgın bir aydır. İtalyanlar için genellikle yılın en iyi ayıdır – tatil, aile, arkadaşlar ve plaj zamanı anlamına gelir. Ama aynı zamanda turizm sezonunun doruk noktası ve otel fiyatları normal fiyatlarının 3 hatta 4 katına yükselirken, restoranlar aylar öncesinden rezerve edilmektedir.

Ferragosto Ne Zaman

Ferragosto, İtalya’da haftanın hangi gününe denk gelirse gelsin her zaman 15 Ağustos’ta kutlanır.

Ferragosto’nun İtalyadaki Kökleri

Ancak, İtalyanların bu rastgele görünen günü yılın en sıcak ayının ortasında neden kutladıklarını hiç merak ettiniz mi?

İster inanın ister inanmayın, Ferragosto eski bir gelenektir. İmparator Augustus’un “Feriae Augusti” ya da “Augustus festivalleri” olarak bir tatil yarattığı M.Ö. 18 yılından kalmadır.
O gün, Roma İmparatorluğu’nun her yerinde at yarışları düzenlerdi ve her yerdeki insanlar büyük ziyafetler düzenler ve kutlardı.

“Ferragosto” adı, İmparator Augustus döneminde tatilin eski kökenlerine atıfta bulunmaktadır. Feriae Augusti, Ağustos ayında önceden var olan çeşitli festivalleri işçiler için çok ihtiyaç duyulan bir dinlenme dönemiyle ilişkilendirdi. İtalyanca “Ferragosto” adı, tıpkı Ağustos ayının, “agosto”nun İmparator Augustus’un adını alması gibi, doğrudan festivalin Roma ismine dayanmaktadır.

Yüzyıllar boyunca İtalyanlar, Ferragosto geleneğini sürdürürler ve bunaltıcı sıcakta Ağustos ayının ikinci yarısında işten ara verirler. Ancak Ferragosto’da bir gezi geleneği nispeten daha yenidir ve 1920’lerdeki faşist rejimden kaynaklanmaktadır. Dönemin hükümeti, büyük çapta ucuz tatiller ve tren yolculukları düzenlemiştir. Bu, fakir ailelerin Ferragosto çevresindeki dönemde, deniz kenarını veya dağ beldelerini ziyaret ederek seyahat etmelerine olanak sunmuştur.

Ferragosto’nun Tarihi

Bu ulusal bayramın, Katolik kutsal gününden bile eski Roma’nın kuruluşuna kadar yüzyıllar öncesine uzanan bir geçmişi vardır. İlk Roma imparatoru olan Roma imparatoru Sezar Augustus (Octavian), Ferragosto’nun Feriae Augusti adı verilen ilk yinelemesini M.Ö. 18’de gerçekleştirdi. Tatilin tarihi, Augustus’un Actium Muharebesi’nde rakibi Marc Antony’ye karşı kazandığı zaferi anıyor. 15 Ağustos, bu dönemde kendisine en az 13 gün adanmış olan tanrıça Diana’nın da bayram günü olarak sayılırdı.

Hasadı kutlayan Consualia da dahil olmak üzere birçok antik Roma festivali Ağustos ayında düzenlenirdi ve Augustus döneminde başlayan eski geleneklerin birçoğu bugün hala modern Ferragosto kutlamalarının bir parçası olarak devam eder. Örneğin atlar çiçeklerle süslenir ve her türlü tarımsal işten işçilere izin verilir.

Ferragosto’nun bir parçası olarak 2 Temmuz ve 16 Ağustos’ta düzenlenen Palio di Siena at yarışının da kökeni Feriae Augusti kutlamalarına dayanmaktadır.

İtalya gibi Katolik bir ülkede, Varsayım Bayramı dikkate değer bir olaydır ve aslında Varsayım Bayramı, 15 Ağustos’ta dünyanın birçok ülkesinde resmi bir tatildir.

Ferragosto, Mussolini’nin faşist rejimi sırasında modern bir tatil oldu. Roma İmparatorluğu kökenlerine ilgi duyan Mussolini, İtalya için ulusal bir kimlik oluşturma çabalarının bir parçası olarak bunu ulusal bayram ilan etti. Faşist iktidar döneminde rejim, Ferragosto sırasında özel tekliflerle geziler düzenlerdi. Niyet, daha az varlıklı sosyal sınıfların ülkenin farklı bir bölümünü ziyaret etme fırsatı elde etmesiydi. 15 Ağustos’ta başlayan gezi ve tatil geleneği, kültürün bir parçası haline geldi ve Mussolini’nin saltanatını geride bıraktı. Politika kaldırılmış olsa da, indirimli tren biletleri ve uzun hafta sonu tatilleri bugün hala yaygındır.

İtalya’nın Ferragosto Gelenekleri

Ferragosto’daki eski İtalyan gelenekleri genellikle at yarışlarını içerirdi – günümüzde 16 Ağustos’ta Siena’daki Palio dell’Assunta ile devam eden bir gelenektir. Bu ünlü at yarışı, şehrin merkezi meydanında gerçekleşir ve dini bayramla aynı zamana denk gelecek şekilde tasarlanmıştır.

Bugün, İtalya’daki Ferragosto genellikle büyük bir aile yemeği ile kutlanmaktadır.

Diğer ana gelenek ise bir geziye çıkmaktır – genellikle plaja, göle veya dağlara. Şehirler terk edilmiş olma eğilimindedir ve yerliler  kaçarken Roma ve Floransa gibi şehirlerde normale kıyasla büyük bir fark görmek mümkün olur. Bazı aileler hafta sonu tatili için uzaklaşırken, diğerleri ayın geri kalanında sahile inmektedir.

Ferragosto Döneminde Her Yer Kapalı Mı?

Kendinize bir gezi düzenleme şansınız yoksa, gününüzü en iyi şekilde nasıl geçirebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Genellikle, resmi tatiller, postanelerden toplu taşıma araçlarına kadar her şeyin kapalı olduğu, büyük kasaba ve şehirlerde bile tamamen kapanma anlamına gelir ve bu 15 Ağustos’ta da aynıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu İtalya’nın tatil sezonunun başlangıcı, yani her yerde “chiuso per ferie” tabelaları görebilirsiniz

Bununla birlikte, diğer birçok resmi tatilin aksine, Ferragosto’da çok sayıda müze ve kültürel alan açık kalmaktadır. Bu nedenle, başkentte iseniz Colosseum, Pantheon veya Galleria Borghese gibi önemli turistik yerleri veya İtalya’nın geri kalanındaki birçok müze ve siteden birini ziyaret etmek için mükemmel bir zamandır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail