İtalya’nın ‘Turizm Vergisi’ Nedir?

İtalya’nın ‘Turizm Vergisi’: Nedir ve Kim Ödemek Zorunda?

İtalya’da bir otele vardınız ve hiç bilmediğiniz ekstra bir ücret ödeminizi istediler, ne yaparsınız? Bu beklenmeyen ekstra Euro’lar İtalya’nın turizm vergisi olabilir.

Dünyada giderek artan sayıda turistik yerler gibi, İtalya da eski mirasları ve eşsiz manzaraları ziyaret eden turistlerden ayrıcalık için ekstra ödeme yapmalarını istemektedir.

Tüm İtalyan belediyeleri 2011’den bu yana turistlerin yaptığı konaklamalardan doğrudan ziyaretçi tarafından ödenecek bir vergi tahsil etme yetkisine sahiptir.

İtalya’nın sözde turizm vergilerinin sistemi şu şekilde işlemektedir:

İtalya Neden Turistlerden Vergi Almaktadır?

İtalya, 1910’dan beri tatil beldelerine de genişletilen ve sahil kıyısındaki tatil yerlerine de uygulanan turist vergisini uygulamaktadır. Bu vergi 1989’da tekrardan uygulanmamak üzere kaldırıldı fakat 20 yıl sonra tekrar yürürlüğe girdi. Bu verginin temel nedeni ise yerel insanların ödedikleri vergilerle yapılan tesisleri ve imkanları turistlerin seyahatleri sırasında kullanmasıdır. ‘Tassa di soggiorno’ veya ‘turizm vergisi’, bu maliyetlerin bir kısmını turistlere yüklemektedir. Toplanan fonlar, şehir merkezinin bakımını yapma, toplu taşıma, kültürel etkinlikler yapma veya wifi sağlama gibi hem turistlere hem de yerlilere yarar sağlayan kamu hizmetleri için ayrılmıştır.

Kim Bu Vergiyi Ödemek Zorunda?

Yerel meclisler bu verginin uygulanıp uygulanmayacağına karar verme yetkisine sahiptir. Roma, Venedik, Floransa, Napoli, Milano, Bologna, Torino, Amalfi sahili, Cinque Terre, Como dahil olmak üzere İtalya’nın en popüler yerleri bu vergiyi uygulamaktadırlar.

Turistik konaklama otelleri, pansiyonlar, Airbnb, tatil evleri ve kamp alanlarında kalan herkes bu ücreti doğrudan ev sahiplerine ödemek zorundadır.

Aynı kurallar yabancı uyruklular ve İtalyan vatandaşları için de geçerlidir. Ancak çoğu durumda, kaldığınız kasabanın bir sakini iseniz, ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Milano ve Napoli’de 18, Floransa ve Torino’da 12, Roma ve Venedik’te 10 ve Sorrento 6’da olan yaş sınırlarıyla çocuklar bu vergiden muaftır. Venedik ayrıca 10-16 yaş arasındaki çocuklara %50 indirim uygulamaktadır. Ayrıca yaşlı konuklar, engelli konuklar ve refakatçileri, hastaları ve bakıcıları, öğrenciler veya rehber gruplarına liderlik eden kişiler başta olmak üzere bazı kişiler de bu vergiden muaftır.

Peki Ücret Ne Kadar?

Turizm vergisi yetişkin konuk başına gecelik hesaplanır. Net vergi yerel meclisin takdirinde olduğu için İtalya’nın farklı bölgelerinde farklı miktarlarda ücretlendirilirsiniz. Meclisler genellikle farklı konaklama türleri için farklı bir ücret alır ve lüks otellerde kalan konuklardan daha fazlasını ister.

Roma’da misafir başına gecelik ne ödeyeceğiniz aşağıda verilmiştir:

 • Bir / İki yıldızlı oteller: € 3
 • Üç yıldızlı oteller: € 4
 • Dört yıldızlı oteller: € 6
 • Beş yıldızlı oteller: €7
 • Oda ve Kahvaltı Dahil Oteller, Tatil Evleri, Airbnb: € 3,50
 • Kır Evleri: € 4
 • Kamp alanları: € 2

Bu nedenle, üç yıldızlı bir otelde yedi gece kalan bir çift, faturalarına 56 € – (4 x 2) x 7  eklemeyi göze almalıdır.

Floransa’da ise:

 • Bir yıldızlı oteller: € 2
 • İki yıldızlı oteller: € 3
 • Üç yıldızlı oteller: € 15
 • Dört yıldızlı oteller: € 4.80
 • Beş yıldızlı oteller: € 5
 • Konut otelleri: (lüksüne göre) € 3-4,80
 • Oda ve Kahvaltı Dahil Oteller, Airbnb, tatil evleri: € 3
 • Tarihi rezidanslar: 4,80 €
 • Kır Evleri: (lüksüne göre): € 2-4
 • Kamp Alanları, Hosteller: € 2

Venedik’in özel bir durumu vardır, çünkü tarihi merkezde (tam fiyat), Lido’da veya diğer adalarda (yüzde 20 daha az) veya anakarada (yüzde 30 daha az) kalmanıza bağlı olarak farklı fiyatlar talep edilir.

Birçok meclis kaç gecenin vergilendirileceğine bir sınır koyuyor: örneğin, Floransa şehri kalışınızın sadece ilk yedi gecesini vergilendirirken, Roma’da ise otel, oda ve kahvaltı dahil oteller ve kır evleri için sınır 10 gün olmakla beraber kamp alanları için 5 gecedir.

Birçok İtalyan şehri Airbnb evleri için ayrı bir orana sahiptir. Örneğin Bologna’da, misafirler beş geceye kadar liste fiyatının yüzde 6’sını veya maksimum 5 € ödemektedir.

Bazı yerler turizmin düşük olduğu sezonda oranlarını düşürür veya vergiden tamamen feragat eder.

Her bir yerel meclisin web sitesinde ne ödeyebileceğinizle ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz (google: “comune di [şehir ismi] + imposta di soggiorno”).

Not: Turizm vergisi KDV’ye tabi değildir, bu nedenle belirtilen ücrete hiçbir şey eklenmemelidir.

Turizm Vergisini Nasıl Ödersiniz?

Birçok ziyaretçi otel ücretlerini tam olarak ödeyip geldiklerini düşünürken; otele ulaştıklarında ekstra ücret istendiğinde şaşırmaları İtalya’da oldukça normaldir. Konuklar turizm vergisini vergiyi beyan eden ve yerel makamlara ödemekle yükümlü olan konakladıkları yere ödemek zorundadırlar.

Doğrudan konaklama yerinizle rezervasyon yaptıysanız, muhtemelen bu ücret faturanıza eklidir. Aynı şey vergileri yer sahibi adına toplayan Airbnb için de geçerlidir. Ancak bir tur şirketi veya rezervasyon sitesi aracılığıyla rezervasyon yaptıysanız vergiyi konaklamanızın bitiminden önce ev sahibinize ayrıca ödemek zorundasınız.

Ancak ücretlendirilme şeffaf olmalıdır. Faturanızda açıkça belirtilmeli veya ayrı olarak öderseniz, istek üzerine bir makbuz ile belgelenmelidir. Sadece nakit olarak ödenmesi gerektiği konuklara söylense de vergiyi nakit olarak veya kartla ödeyebilirsiniz.

İtalya’daki Turistler İçin Başka Ekstra Ücretler Var Mı?

Tam olarak yok. Ziyaretçiler müzelere ve anıtlara girmek için yerlilerden biraz daha fazla para ödüyor olabilirler, ancak bunun nedeni birçok yerin kendi vatandaşları için bir indirim sunmasıdır.

İtalya’nın en çok turist akınına uğrayan şehri Venedik, bir gece kalmadan kenti ziyaret edip giden gündüz gezginlere yönelik bir “şehre giriş ücreti” getireceğini açıkladı. Bu giriş ücreti, sezona bağlı olarak 2,50-10 € arasında değişecek ve konaklama rezervasyonu yapan ve turizm vergisini ödeyen kişiler hariç şehrin tarihi merkezine gelen herkes için uygulanacak.

Ücretin Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor, ancak nasıl uygulanacağı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’nın ‘Turizm Vergisi’ Nedir? hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail