Kızıl Şehir Bologna

BOLOGNA

İtalya’ nın kuzey bölgesinde bulunan, kızılıyla ve orta çağ mimarisiyle tanınan bu güzel ve tarihi şehirde yaşam 7/24 ilgi çekici. Şehir ‘la dotta, la rossa ve la grassa’ olarak tanınıyor ve böyle sesleniliyor. La dotta bilgiyi, la rossa, kızılı ve la grassa ise Bologna mutfağında tattığımız yağlı ancak bir o kadar lezzetli tabakları simgeliyor. Şehirde dolaşırken kırmızı tonlu tuğlaların yansıttığı renkler ve binaların kolonlu yapıları adeta tarihin içinde yürüyormuş hissi uyandırıyor. Ayrıca turistik, artistik ve mutfağının bu denli lezzetli oluşu Bolognayı yaşaması oldukça zevkli bir şehir haline getirmiş.

Garisenda ve Asinelli kuleleri şehrin ikonik simgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin diğer ünlü turistik yerleri arasında Maggiore meydanı, San Petronio bazilikası ve Neptün çeşmesi var. Şehir portico adı verilen binaların önündeki sütunlu yapılarla çevrili, yağmuru seven romantik bir yapınız varsa bu şehirde yağmur yağarken bolca romantizm yapabilirsiniz.

Bologna’ nın bilgiç olarak tanınmasının sebebi ise Avrupa’nın en eski üniversitesine sahip olması. 1088 yılında inşa edilen üniversite Dante, Erasmus ve Kopernik gibi önemli isimleri bünyesinde barındırmış.

Bologna’dan ilginç bilgiler verecek olursak; şehre ‘la rossa’ diye seslenilmesinin sebebi tarihte Mussolini’ye karşı gösterilen ilk büyük komünist ve sosyalist ayaklanmalara ev sahipliği yapmış olmasıdır. San Domenica bazilikası ise inşa edilirken Katoliklerin en büyük kilisesi olacak şekilde planlanmış ancak Vatican’dan veto yiyince inşaatı sırasında bir takım aksamalar olmuş, ancak yine de çok büyük bir yapı olarak Maggiore Meydanının kontrastını dengeleyen kocaman bir görsel şölen. Bazilikanın içinde Michelangelo heykeli ve Mozartın Bologna’ da eğitim görürken çaldığı piyano yer almakta. Şehir 40 km boyu porticolarla (kemerli sütunlu kaldırımlar) kaplı, porticoların gölgesi şehrin kırmızı karizmasını daha da arttırıyor. Ve bu şehirde yaşamak tüm bu ilgi çekici tarihi miraslar ve daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok sürprizlerle capcanlı bir şekilde yeni misafirlerini bekliyor.

Rönesans zamanı yapıları ve sanat akademileriyle Bologna sanat ve sokakları ilhamla dolu bir şehir. Pinacoteca Nazionale, Municipal Art Collections, Galleria D’Arte Maggiore ve modern sanat müzesi MAMbo gibi müzeler şehrin sanatının sürekli ve dinamik olmasını sağlamasının yanı sıra Bologna’ da yaşayanlar ve ziyarete gelen sanat sever turistler için önemli noktalar. Bunların yanında Bologna sokaklarında dolaşırken birbirinden yetenekli sokak müzisyenlerini görmeniz mümkün

Bologna’ da eğitim konusuna gelecek olursak;

Bologna tam anlamıyla öğrenci dostu bir şehir. Şehir eğitim için gelen öğrencilere yüksek kalite lisans, yüksek lisans ve doktora kapıları açıyor. Avrupa’ nın ilk üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi‘ nin yanısıra uzmanlık alanlarına göre çeşitli üniversiteleri bünyesinde barından Bologna eğitim kalitesinin en yüksek olduğu Avrupa şehirlerinden biridir. Hatta bu nedenle Avrupa Birliği yüksek eğitim standartları oluşturmak adına yürüttüğü hareketin adını bu sebepten dolayı Bologna Process koymuştur. Şehirdeki üniversitelere örnek olarak tıp eğitimi almak ve alanında uzmanlaşmak isteyen tıp öğrencilerinin mutlaka göz önünde bulundurup araştırmaları gereken üniversite olan John Hopkins university, 1800’ lerde kurulan sanat çalışmaları ve uygulamalarının yapıldığı Accademia di Belle Arti di Bologna, kuruluş tarihi yine 1800’ ler olan müzik öğrencilerini yakından ilgilendiren Konservatuar Giovanni Battista Martini.

Bologna’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka Bolonez usulü makarna yemeyi, porticolardan yürüyerek şehri dolaşmayı, Neptün çeşmesini ziyaret etmeyi, İtalya’ nın bir çok yerinde ünlü bir gelenek olan aperitivo yapmayı unutmayın!!

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Kızıl Şehir Bologna hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail