Messina Üniversitesi Öğrenci Yorumu

İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan Avrupa’nın en saygın üniversitelerinden bir tanesine ev sahipliği yapan Messina Üniversitesi’ nin İtalya’da Okuyoruz firması olarak Türkiye’de temsilciliğini yapmaktayız. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu senede Messina Üniversitesine birçok öğrencimizi yerleştirmenin gururunu yaşamaktayız. Messina Üniversitesi’nde tıp bölümüne kabul alan öğrencimizin izlenimlerini Messina Üniversitesi Öğrenci Yorumu yazımızda bulabilirsiniz.

1- Öncelikle biraz kendini tanıtabilir misin? Hangi lise mezunusun?

Merhabalar, Ben İsa. Bahçeşehir okulları mezunuyum.

2- Neden yurt dışında üniversite okumak gibi bir hedefin veya idealin vardı?

Biraz maceraperest ruhlu bir insan olmam ile lise dönemim de üniversiteye hazırlanırken Türkiye’de ki eğitim sisteminde görmüş olduğum zorluklar ve yurtdışın da özellikle italya da öğrenciler için olanaklar oldukça iyi olması neticesinde kararım italyada tıp okumak oldu.

3- Daha önce eğitim veya tatil için yurtdışı tecrüben olmuş muydu?

Evet daha önce bir kaç ülkede bulundum ama benim ilk seyahatim lise son sınıfta italya olmuştu o yüzden İtalya’nın yeri hep ayrı oldu benim için.

4- İtalya’da hangi üniversitede ve hangi bölümde eğitim alıyorsun? Okul ve bulunduğun şehirle alakalı bize izlenimlerini iletebilir misin?

Messina üniversitesinde İtalyanca adıyla Universita degli Di Messina Tıp fakültesinde 1.sınıf öğrencisiyim. Özellikle şehir olarak Messina’yı seçtim çünkü üniversite hastanesinin harika bir kampüsü var, ilk sınıftan itibaren tüm derslerin bu kampüste olmasının bana katkısının daha çok olucağını düşündüm. Ayrıca Messina şehri öğrenciler için oldukça yaşam şartları uygun ve çok kalabalık olmamakla birlikte insanların italyanın kuzeyine göre çok sıcakkanlı  olduğu turistik bir şehir.

5- Üniversite eğitimi sonrası ne yapmayı planlıyorsun? Hedeflerinden biraz bize bahsedebilir misin?

Daha önce ki soruda belirttiğim gibi türkiyede bazı zorluklar var o yüzden şimdilik mezun olduktan sonra türkiyeye dönmeyi pek düşünmüyorum. Mavi diplomanın avantajlarını kullanmayı tercih ederim.

6- Eğitim aldığın program tamamen İngilizce olarak sürdürülmekte ama İtalyanca’da sanırım öğreniyorsun? İtalya’da İtalyanca öğrenmek bir yabancı öğrenci için kolay mıdır? Ne tür zorluklarla karşılaştın?

Evet okulun çok cüzii bir rakamda sunmuş olduğu italyanca kursu var onun dışında da boş zamanlarımda YouTube daki videolar ile çalışıyorum. Bana göre öğrenmesi çok  zor bir dil değil. Şehrin insanı da çok sıcakkanlı olduğu ve sınıfta italyan arkadaşlarınız olduğu için speaking konusunda ayrı bir avantaj sağlıyor.

7- Sence İtalyanın eğitim için avantajlı yönleri nelerdir?

Öncellikle İtalya Unesco tarafından en çok dünya mirasına sahip ülke bu yüzden her yerin de ayrı güzellikler mevcut. Beni en çok cazip kılan noktası ise devletin öğrencilere sağladığı destek ve sosyal yardımlar. En basit örneğiyle sağlanan burslar ile eğitimin neredeyse ücretsiz olduğu gerçeği.

8- İtalya’da günlük yaşam giderleri ve harcamalar hakkında ne söylemek istersin?

Özellikle Messina ve İtalya’nın güney şehirleri için söylemek gerekirse genel anlamda hatta ev kirası dahil aylık 500 – 600 euro bir ortalama ücret yeterli oluyor. Bunun nedeni de kuzeye göre güney de yaşamın daha ucuz olması diyebilirim.

9- Türkiye’den aday öğrencilere eğitim için İtalya’yı tavsiye eder misin?

Evet çünkü kültürel ve yaşam biçimleri ile bize olan benzerlikleri çok fazla. Geldiğimden beri neredeyse hiç yabancılık çekmedim. Üniversite eğitimi işin tercih edilebilecek en uygun ve kalitesi yüksek tek yer olduğunu düşünüyorum nedeni ise uluslararası kuruluşların hazırlamış olduğu üniversite sıralamalarına baktığımızda İtalya’da ki neredeyse bütün üniversitesilerin dünyanın en iyi ilk 1000 üniversite içersinden yer almasıdır.

10- Son olarak Pisa Edu danışmanlık hizmetlerinden memnun kaldınız mı?

Kesinlikle, daha önce de danışmanlık ve IMAT sınavı tecrübesi olan biri olarak ikinci senem de tercihim PİSA Edu oldu. Hazırlamış oldukları kurs ve kaynaklar dan yararlandım. Oldukça memnum kalmam bir yana sınavda da çok etkisini gördüm. Sıfırdan başlayarak sınav dan iyi bir sonuç almam kısaca bu kurs ve kaynaklar sayesindedir. Sınava hazırlanıcak herkesin de alanında uzman olan hocaların olduğu bu kursa katılmasını tavsiye ederim. Danışmanlık konusun da tamamen öğrenci odaklı olan asla yarı yolda bırakmayan alanında uzman kişilerin olduğu, gönül rahatlığıyla tercih edebiliceğiniz bir kurumdur. Onlar olmasaydı belki bir sene daha hazırlanıyor olabilirdim o yüzden katkıları ve göstermiş oldukları tüm destekler için çok teşekkür ederim o yüzden pişman olmayacağınız tek adres gidip bir ziyaret edin yeterli derim.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Messina Üniversitesi Öğrenci Yorumu hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail