Napoli Federico II Üniversitesi

Edebiyat Şehri: Napoli

Lezzetli yemeklerin, samimiyetin ve eğlencenin eş anlamlısı olan, Avrupa başkentlerinin kültürel panoraması, İtalya’nın güneyindeki tarihle yoğrulmuş şehir: Napoli. İtalya’nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan Napoli aynı zamanda ulusal ve uluslararası alanda büyük ilgi çeken verimli ve ticari bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yürüyerek derinlerine inebileceğiniz sokakları ile her biri kendi tarzına ve çekiciliğine göre ayrılmış semtleri ile Napoli her zevke uygun bir şeyler sunmaktadır. Neapolis olarak Yunanlılar tarafından kurulan şehir 2.800 yıllık köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber UNESCO tarafından Edebiyat şehri olarak ilan edilmiştir. İnsanların kendilerine İtalyalıyım yerine Napoliliyim diyen şehir aynı zamanda ‘Pizzanın Anavatanı’ olarak anılmaktadır. Her mevsim güzel havasıyla ilgi odağı olan Napoli’den İtalya’nın diğer şehirlerine ya da Avrupa şehirlerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi

Vesuvius ve the Phlegraean Fileds volkanik bölge arasındaki büyüleyici şehir Napoli dünyanın en eski laik devlet üniversitesi olan Napoli Federico II Üniversitesi’ne (2. Federico Üniversitesi) ev sahipliği yapmaktadır. Sicilya Kralı ve birRoma imparatoru olan Frederick II tarafından 1224’te İmparatorluk sözleşmesiyle kurulan Napoli Üniversitesi’nin daha sonra kurucusunun isminin verilmesiyle 1987’de Federico II Üniversitesi ismini almıştır. Avrupa’da kamu tarafından ilk defa finanse edilen bu üniversitesi günümüzde 80.000’den fazla kayıtlı öğrencisi ve 2537 akademik personeli ile öğrencilerine entelektüel gelişimi ve mesleki becerilerinin gelişimine de katkı sağlayan araştırma odaklı eğitimiyle uluslararası öğrencilerin de tercih ettiği üniversiteler arasındadır.

Halihazırda dört fakülteden oluşan Napoli Federico II Üniversitesi 26 farklı ana bilim dalı ile geniş bir perspektifte seçenekler sunmaktadır. Başka yerlerde bulunmayan türleri de barındıran iki botanik bahçesi ve 14 müzesiyle öğrencilerine harika bir çevre sunan Federico II Üniversitesi, ücretsiz erişebileceğiniz birçok akademik kaynağı da barındıran kütüphanesiyle İtalya’daki en iyi üniversiteler arasındadır.

Lisans, master ve doktora derecelerinde eğitiminin yanı sıra 264 üniversiteyle olan bağlantısıyla öğrencilerin eğitimini uluslararası hale getiren Napoli Federico II Üniversitesi sahip olduğu Erasmus+ anlaşmaları ve yaz okulları sayesinde öğrencilerinin akademik kariyerlerine büyük destek olmaktadır. Ayrıca üniversite, Tıp Fakültesi, Güney İtalya’nın en büyük hastanesi olan Cardarelli’nin Kanser Enstitüsü ve Enfeksiyon Hastalıkları kısmını da içeren çok büyük bir üniversite hastanesine sahiptir.

Bir dünya üniversitesi olmak için çabalayan Napoli Federico II Üniversitesi sosyal bilimlerden fen bilimleri bölümlerine, işletmeden mühendislik programlarına kadar 74 farklı bölümde lisans seçenekleri sunmaktadır:

-Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Kültürel Miras Bilimleri

-İşletme ekonomisi

-Finansal İşletmeler Ekonomisi

-Ekonomi ve Ticaret

-Fizyoterapi

-Hemşirelik

-Mühendislik Programları

-Modern Avrupa dilleri, kültürleri ve edebiyatları

-Mimarlık 

-Siyasal Bilimler

-Tıbbi radyoloji, görüntüleme ve radyoterapi teknikleri

-Gıda teknolojileri

-Hayvansal üretim teknolojileri

Napoli Federico II Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

-Çevre Tasarım

-Deniz Çevresi Biyolojisi ve Ekolojisi

-Ekonomi ve Finans

-Endüstriyel Mühendislik

-Tıp

-Uluslararası İlişkiler

-Matematik Mühendisliği

-Yapısal ve Jeoteknik Mühendisliği

-Robot Teknolojisi

Öğrenci Yaşamı

Napoli’nin tam kalbinde sayılan tarihi merkez Centro Storico, eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile sizi baştan çıkaracak bir meydan. Burada görebileceğiniz dünyanın başka bir yerinde görmek pek mümkün olmayan ilginç dükkanları keşfedebilirsiniz. Kendinizi bir arkeoloji müzesinde hissetmek istediğinizde kemerleri ile ünlü Santa Chiara Kilisesi’ne uğramalısınız. Doğal bir park olan Parco Virgiliano’dan Napoli Körfezi’ne göz gezdirip Amalfi kıyıları ile büyülendikten sonra eğer  arkeolojiye meraklıysanız Pompei’ye de uğramak isteyeceksiniz.

Festival Musicale di Villa Rufolo gibi sanat festivalleri, Ethnos Festivali, caz festivalleri ve Napoli Film Festival’i gibi birçok organizasyonla Napolilerin festivalleri ne kadar çok sevdiğini anlayacaksınız.

Diğer İtalya şehirlerine oranla yaşam maliyetleri düşük olan Napoli’de aylık ortalama 250-500 Euro arası konaklama gideriniz olacaktır. Napoli Federico II Üniversitesi  birçok öğrenci kulübüyle sosyal ortamı aktif tutmakta, müzeleri ve spor merkeziyle öğrencilerine her konuda imkan sunmaktadır. 

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Napoli Federico II Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail