Palermo Üniversitesi

Güney’in İncisi: Palermo

 2800 yıllık geçmişine birçok Barok, Gotik kiliseleri, sarayları ve önemli mimari yapıları sığdıran, tipik Akdeniz iklimiyle turistik açıdan her dönem popüler olan, Sicilya’nın kültürel, ekonomik ve turistik başkenti: Palermo. M.Ö. 734 yılında Fenikeliler tarafından kurulan bu liman şehri, 855.000 nüfusu ile bölgenin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca kozmopolit bir yaşamı sonucunda ortaya çıkan kültürel zenginliği sayesinde 2018 Palermo için harika bir yıl olmuştur. Bu yılda İtalya Kültür Başkenti unvanını alan Palermo gece hayatı ve festivalleri ile oldukça hareketlidir. 1624 yılında gerçekleşen veba salgınıyla mücadelede büyük bir kahramanlık gösteren Santa Rosalia adına temmuz ayında düzenlenen festivaliyle halkını ve turistlerini çekicilik ve güzellik dolu dünyaya çeken Palermo’da; nefis Limoncello’nuzu (limon likörü) içebilir, bohem butiklerini ziyaret edebilirsiniz. Ardından mükemmel sokak yemeklerini tadıp, Avrupa’nın en büyük opera binası olan Tiyatro Massimo’da keyifli bir şekilde kültür sanat gecenizi yaşayabilirsiniz.

Palermo Üniversitesi

 Arap ve Norman kültürünün bir parçası olan Palermo’da eğitimlerini uluslararası bir boyutta ve yabancı bir dille vermeyi odak noktası haline getiren Palermo Üniversitesi şehirde kendini göstermektedir. 1806 yılında Napoli Kralı ve Bourbonlu 3.Ferdinand tarafından Palermo Araştırma Akademisi’nin üniversiteye çevrilmesiyle akademik dünyaya adım atan Palermo Üniversitesi, 5 farklı fakültesinde 20’den fazla ana bilim dalı  ve 100’lerce bölümüyle  günümüze kadar gelmiştir. Bilimsel ve teknolojik eğitimde çağımızın standartlarında lisans, master ve doktora derecelerinde dersler veren Palermo Üniversitesi, 48.000’den fazla öğrencisiyle dünya çapında bir üniversite olmuştur.

Tıp fakültesi ile beraber çalışan Üniversite Hastanesi ile şehrinde sağlık konusunda ana merkez olan Palermo Üniversitesi, iş dünyasıyla da bağlarını koparmamakta; lisans 3.sınıf ve master 2.sınıf öğrencilerine kamu ya da özel şirketlerde bilgilerini pratiğe dönüştürme imkanı sunmaktadır.

Palermo Üniversitesi araştırmacıları matematikten tıpa, sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar yaptıkları araştırmalar ile uluslararası topluma ve üretim dünyasına katkı sağlamakla beraber birçok Erasmus+ anlaşmaları ile Avrupa’ya açılım yapmakta, Brezilya’dan Rusya’ya, Polonya’dan Vietnam’a kadar ulaşan eğitim ağı ile öğrencilerine birçok ülkede çift diploma imkanı sunmaktadır.

Palermo Üniversitesi laboratuvarlarında, akademik dünyadaki ve iş dünyasındaki araştırmacılar arasında iş birliğinin ilk adımları atılıyor, temel ve uygulamalı araştırmalar gerçekleştiriliyor ve genç beyinlere sezgilerini iyi bir yeteneğe çevirme şansı veriliyor. 

Dünyada 401.sırada yer alan Palermo Üniversitesi, ailelerin gelir durumuna göre değişen, ortalama 500 ile 1650 ile Euro arasında bir eğitim ücreti uygulamaktadır.

Palermo Üniversitesi Lisans Bölümleri 

Mimarlıktan edebiyata, mühendislikten siyasal bilimlere kadar birçok programda İtalyanca eğitim alabileceğiniz Palermo Üniversitesi lisans hayatınızda hayalinizdeki bölüme kavuşmanızı sağlayacaktır. İtalyanca yeterliliğinizi kazandıktan sonra eğitim alabileceğiniz lisans programları şunlardır:

-Ziraat, Gıda ve Orman Bilimleri

-Mimarlık

-Sağlık Hizmeti

-Beşeri Bilimler 

-Hukuk 

-Ekonomi ve Finans

-Mühendislikler

-Yabancı Diller ve Edebiyat 

-Fen Bilimleri

Palermo Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

 Sicilya’nın köklü üniversitesi Palermo Üniversitesi’nde lisans eğitiminizi aldıktan sonraki akademik adımınız olan yüksek lisans için İngilizce eğitim alabileceğiniz 5 farklı seçeneğiniz olacaktır:

-Turizm İşletmeciliği

-Uluslararası ilişkiler

-Ekonomik ve Finansal Analiz

-Kamu yönetimi

-Girişimcilik ve Yönetim

Palermo Öğrenci Yaşamı

Çok kültürlülüğü ile insanı büyüleyen şehir Palermo’da üniversite hayatınızdan arta kalan zamanda mermer ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan Palermo Katedrali’nde Neoklasik mimarinin izlerine ulaşıp, Politema (Utanç) Meydanı, günün nerdeyse her saati hareketliliğini koruyan Palazzo Normanni ve Quatro Canti Meydanı’nı gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın.Avrupa’nın sıcak şehirlerinde olan Palermo’da Limoncello ile beraber Cannolo ya da Ricota peyniri ile yapılan ve içine dondurma konulan meyveli bir kek olan Cassata ile ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Paolo Giaccone Üniversitesi Hastanesi ile beraber çalışan Palermo Üniversitesi öğrencilerine ve akademisyenlerine ücretsiz sağlık hizmeti sunmakla beraber bünyesinde bulunan spor merkezi ve kütüphanesiyle sosyal ve sportif alanlarda da imkanlar sunmaktadır.

Diğer Kuzey şehirlerine göre ekonomik olarak uygun olan Palermo, konaklama konusunda da öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Palermo Üniversitesi’nin sunduğu konaklama servislerinin yanı sıra yemek, temizlik ve ütü konusunda da öğrencilerine destek olmaktadır. Ortalama aylık 200-450 Euro olan konaklama ücretleri ödeyeceğiniz Palermo’da aynı zamanda üniversite sayfasında duyurulmuş olan burslardan da faydalanabilirsiniz. 

Palermo’da canınız mı sıkıldı? Genova, Napoli ve Roma gibi büyük şehirlere olan tren seferleriyle İtalya’yı keşfedebilir, otobüslerle küçük ama şirin kasabaları ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. Güneyin incisi olan bu şehirde yaşamak ve mega bir üniversite olan Palermo Üniversitesi’nde eğitim almak için bir an önce adımınızı atmalısınız.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Palermo Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail