Parma Üniversitesi

Kültür ve Yemek Başkenti: Parma

Meşhur besteci Giuseppe Verdi’nin memleketi, jambonu, Parmesan peyniri ve el yapımı makarnaları ile 2015 yılının Yaratıcı Gastronomi Şehri ve 2020’nin kültür başkenti: Parma. Antik çağlardan beri zor zamanlardan geçmiş olan Parma, 1860 yılından sonra İtalya Krallığı’nın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Kuzey İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinde bulunan meşgul ama düzenli aynı zamanda hareketli ve güzel bir şehir olan Parma canlı ekonomisi, mükemmel gıda endüstrisi ile yaşayanlarına yüksek kalitede bir yaşam sunmaktadır.  Müzik konusunda evrensel bir üne sahip olan Parma’da ünlü Teatro Regio opera evinde birçok tiyatro, sergilere ve müzik performanslarına katılabilir, uluslararası Verdi Festivalleri ile besteci Verdi’nin şaheserlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanında tarihi ve sanatı buluşturan şehir Parma’da Rönesans sanatının en büyüleyici eserlerini içeren devasa Katedrali ziyaret edebilir, Katedral’in yanında yer alan sekizgen yapısı ile Vaftizhane’de ülkenin geçirdiği değişime tanıklık edebilirsiniz.

Kuzey İtalya’nın merkezinde yer alan Parma, Bologna, Milano ve diğer ünlü şehirlere tren seferleriyle İtalya’yı ayağınıza getirmekte, ucuz uçuşları ile ünlü Ryanair firmasının da sık kullandığı bir havaalanıyla Avrupa’nın diğer şehirlerine kapısını açmaktadır.

Parma Üniversitesi

Kuzey İtalya’nın saklı kenti Parma şehir merkezinde Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birisi olan Parma Üniversitesi’ne sahiptir. Devlet üniversitesi olmanın vermiş olduğu özerklikle, kendi kendine yetebilen aynı zamanda da öğrencilerine her imkanı sağlayan Parma Üniversitesi, 962 yılında İmparator Ottonian tarafından kurulmuştur. Her geçen gün gittikçe artan hizmetleri ve tesisleri ile büyüyen Parma Üniversitesi 9 farklı fakültede 39 lisans bölümü, 6 birleşik (lisans-yüksek lisans) ve 41 master programı ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Bunların yanı sıra Öğretmen Yetiştirme Programı ve doktora düzeyindeki eğitimleri ile akademik kariyer isteyenlerin gönlünde taht kuran Parma Üniversitesi 25.000’den fazla öğrencisi ve 1700 öğretim üyesi ile çağının gerektirdiği standartlarda eğitimine devam etmektedir.

Binlerce uluslararası öğrencisiyle; bilim ve teknolojinin önderliğinde uluslararası bilim topluluğuyla beraber çalışan Parma Üniversitesi birçok Erasmus+ anlaşması ve Avrupa Birliği hibeli projeleri ile öğrencilerine de bu uluslararası atmosferi yaşatmaktadır.

Binlerce kaynağa ulaşabileceğiniz kütüphanesi, birbirinden güzel yemeklerin servis edildiği yemekhaneleri ile öğrencilerine her alanda destek olmaya çalışan Parma Üniversitesi öğrencilerini mezun olduktan sonra da unutmamaktadır. Sağlamış olduğu staj ve iş pratikleri ile öğrencilerinin teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürmesinde fırsat sağlamakta, iş dünyası ile öğrencileri buluşturmaktadır.

Bilgi ve eğitim araştırmalarının yaygınlaştırılması yoluyla şehrinin refah ve gelişimine katkı sağlayan Parma Üniversitesi Dil Merkezi ile öğrencilerine hem IELTS ve DELE (İspanyolca) sınavlarında yardımcı olmakta hem de öğrencilerine diğer dilleri öğrenme konusunda danışmanlık yapmaktadır. 

Kültürel ve sosyal aktivitelerle her an aktif bir kampüs atmosferi yaşatan Parma Üniversitesi yarı zamanlı işlerle öğrencilerine finansal olarak destek olmakla beraber konaklama konusunda da öğrencilerine yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin ailelerinin durumuna göre değişiklik gösteren eğitim ücretleri uygulayan Parma Üniversitesi’nde harçlar 150 ile 2775 Euro arasındadır.

Parma Üniversitesi Lisans Bölümleri

İngilizce lisans bölümlerinin bulunmadığı Parma Üniversitesi’nde fen bilimlerinden işletme ve ekonomi bölümlerine mimarlıktan mühendisliğe kadar birçok alanda İtalyanca eğitiminizi aldıktan sonra bu eşsiz programlarda eğitim alabilirsiniz.

Parma Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de yer alan Parma Üniversitesi’nde İngilizce ve İtalyanca dilinde yüksek lisans programlarından faydalanabilirsiniz. İngilizce öğretim dilinde eğitim alabileceğiniz yüksek lisans bölümleri şunlardır:

-Otomotiv Elektronik Mühendisliği

-Otomotiv Mühendisliği

-İletişim mühendisliği

-Uluslararası İşletme 

-Gıda Bilimleri

Kampüs Hayatı ve Öğrenci Yaşamı

 İrili ufaklı, birbirinden güzel, estetik ve etkileyici onlarca meydanı olan Parma’da Garibaldi Meydanı bunlar arasında en ünlüsüdür. Hafta sonunuzda kendinize bir ödül vermek istediğinizde şehrin belediye sarayı, Comune di Parma ve Saint Paul the Apostole binalarıyla çevrili olan bu meydanda birkaç saat oturup espressonzu içerek, etrafı seyredebilirsiniz. Kuzeydeki Po nehrinin büyüleyici ovaları ve Güneydeki Apennilerin ormanları ile çevrili olan Parma aynı zamanda kırsal alanlarıyla ünlüdür. Torrechiara Kasabasına yolunuz düştüğünde hem İtalyan taşrasının doğal güzelliklerini görüp hem de 1400’lü yapılan şatolarda esen tarihi havayı içinizde hissedeceksiniz.

77 hektarlık bir alana kurulan kampüsüyle Parma Üniversitesi öğrencilerine modern konferans salonları, teknolojik açıdan gelişmiş laboratuvarlar, çalışma alanları ve spor tesisleriyle hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra Parma Üniversitesi kamu ve özel kurumlarla iş birliği yaparak kültürel ve sportif faaliyetlerde öğrencilerinin gelişimini sağlamak amaçlı birçok tesisler kurmaktadır. Parma Üniversitesi tarafından kurulmuş olan Botanik Bahçesi bunlara bir örnek olup sizleri tropik dünyaya götürecektir.

Ekonomik olarak da öğrenciler için uygun olan Parma’da seçeceğiniz oda tipine göre aylık 150 ile 450 arası bir konaklama ücreti ile karşılaşacaksınız. Parma’da sizi her yere ulaştıracak olan toplu taşıma için de 21 Euro ile ücretle bir ay istediğiniz yere özgürce gidebilirsiniz. Öğrencilerini her zaman düşünen Parma Üniversitesi 4 ile 8 Euro arasında değişen yemekhane ücretleri ile de keyiflice bir yemek yemenizi sağlamaktadır. Şehir merkezinde bir cadde olan Via d’Azeglio’da akşam arkadaşlarınızla eğlenebilir, Po Nehri’nin kenarında içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Parma Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail