Politecnico di Bari Üniversitesi

İtalyan Mutfağı Anavatanı: Bari

Büyük bir arzu ve istekle her zaman İtalya haritasını inceleyip birçok seyahat hayali kurmuşuzdur. Şeklinin bile bizi kendisine hayran bıraktığı İtalya’nın çizmesinin topuk kısmını kaplayan Puglia bölgesinde Adriyatik kıyısında uzanan her an arı gibi çalışan limanıyla sevimli bir şehir: Bari. Büyük bir liman kenti olan Bari, Puglia bölgesinin başkenti olmakla kalmayıp her bütçeye uygun uçuşların olduğu hava alanıyla da İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın rüya ülkelerine uçmakta, limanından yapılan feribot seferleri ile Arnavutluk, Yunanistan ve Hırvatistan adalarına küçük yolculuklar yapmaktadır. Labirent şeklinde tarihi bir şehir merkezine sahip olan Bari ayrıca İtalya’nın en önemli operalarının sahnelendiği Teatro Petruzzeli’ye sahiptir.

Tarihi şehir merkezinin ve denizin arasında yer alan, içinde yer alan şapeli ile de hem Katoliklere hem de Ortodokslara önemli bir dini merkez olan Basilica di San Nicola ve büyük Cattedrale di San Sabino kiliseleri ile de her geçen gün turistler için gözde bir şehir olmaya başlamıştır. ‘İtalyan mutfağı’ sözünün geldiği yer olan bu bölgede deniz mahsullerinden oluşan ‘cucina povera’ olarak adlandırılan fakir yemeğinden daha birçok yöresel lezzetleri tatma imkanına sahip olacaksınız.

Politecnico di Bari Üniversitesi

Üniversite eğitiminde de gün geçtikçe adından söz ettiren Bari, 1990 yılında kurulan Politecnico di Bari Üniversitesi ile de öğrenciler için güzel bir seçenek haline gelmiştir. Bir devlet üniversitesi olarak İtalyan yüksek öğreniminde özellikle de mimarlık ve mühendislik alanlarında bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Politecnico di Bari Üniversitesi, 11.000 öğrencisiyle Bari dahil olmak üzere 3 farklı yerde eğitim vermeye devam etmektedir. Uluslararası bir üniversite olmasında Istat tarafından onaylanan en iyi öğretim tekniklerini uygulamakla beraber mezun öğrencilerinin %89’unun 3 yıl içinde iş bulması da onun en büyük başarılarındandır.

POLIBA olarak da bilinen bu üniversite ‘En İyi Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 395. sırayı alarak da İtalya’da büyük bir ün yaratmıştır. Hayallerinizi süsleyen mühendislik bölümlerinden birini ya da mimarlık eğitimi alabileceğiniz POLIBA’da 300 akademisyen sizler için her daim çalışıyor olacaklardır. 5 farklı fakültede birbirinden değerli 12 programı bünyesinde bulunduran Politecnico di Bari Üniversitesi aynı zamanda 5 senelik bütünleşik programlar, master ve doktora ile de öğrencilerine akademik hayatta adımlarını kolayca atmalarını sağlamaktadır.

En geç teknik unvanına sahip olan Politecnico di Bari Üniversitesi’da İngilizce lisans eğitimi bulunmamakla beraber yüksek lisans programlarında İngilizce öğretim diliyle eğitim alabilirsiniz. Birey odaklı ve başarı temelli bir eğitim sunan Politecnico di Bari Üniversitesi, son sınıf ve mezun öğrencilerine kariyer günleri ve iş dünyası buluşma günleri düzenleyerek öğrencilerinin kendi yeteneklerini keşfetmesinde ve iş hayatına atılmasına yardımcı olmaktadır.

 Avrupa’dan birçok üniversite ile de Erasmus+ anlaşmaları olan POLIBA, uluslararası öğrenciler için yıllık 900 Euro gibi ortalama bir eğitim ücreti almaktadır.

Politecnico di Bari Üniversitesi Lisans Bölümleri

 Bölgesinin kalkınmasına da büyük katkı sağlayan Politecnico di Bari Üniversitesi’da İtalyanca yeterlilik testlerinden geçerek lisans eğitimine başlayabileceğiniz programlardan bazıları şunlardır:

– Elektrik ve Bilgi Teknolojileri Mühendisliği

– Bilgisayar Mühendisliği

– Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği

– İnşaat Mühendisliği

-Mimarlık

Politecnico di Bari Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Geleceğin bilim merkezi olmak için çalışmalarına devam eden POLIBA yüksek lisans derecesinde İngilizce öğretim dilinde programlarıyla karşımıza çıkmaktadır:

– Telekomünikasyon Mühendisliği

– Endüstri Mühendisliği

– Bilgi Mühendisliği

-Endüstriyel Tasarım

Politecnico di Bari Üniversitesi’nde Öğrenci Yaşamı

İtalya’nın güneyinde yer alması sebebiyle ekonomik olarak uygun olan Bari şehrinde öğrenci olmak Adriyatik Denizi’nin keyfini yaşatırken İtalyan mutfağının has lezzetlerine ulaşmanızı sağlayacaktır. Ders aralarınızda ya da boş günlerinizde Bari’nin daracık sokaklarında dolaşırken Venedik, Floransa gibi şehirlerdeymiş gibi hissedecek; muazzam katedraller ve bazilikaları gördükçe bu şirin şehirden ayrılmak istemeyeceksiniz. Günün yorgunluğunda en güzel restoranlarda uygun fiyatlara yöresel lezzetlerden olan tuz ile kurutulmuş morina balığı yemeği olan baccala’dan tadacak sonrasında akşamüstü Adriyatik sahilinde serinleyeceksiniz.

Konaklama konusunda CampusX ile size yer bulma konusunda yardım eden Politecnico di Bari Üniversitesi sayesinde aylık 150 Euro gibi makul bir ücretle yurtlardan faydalanabilirsiniz. Uluslararası öğrencileri için oryantasyon programları da düzenleyen POLIBA, kampüsündeki spor salonu ile de sportif faaliyetlere destek olmaktadır. Düşük bütçeli uçuşlar yapan Rynair havayolu firması ile de kendinize ödül vererek Avrupa destinasyonlarına kolayca seyahat edebilirsiniz. Güneyin şirin kenti olan Bari’de aylık ortalama 750 Euro’ya ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Her yıl 2000 öğrencisine kucak açan POLIBA’nın bir parçası olmak için adımınızı hızlı atıp bu şirin şehirde kariyerinize yön vermeye başlayın!

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Politecnico di Bari Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail