Roma Tre Üniversitesi

Caput Mundi: İtalya

İnsanların ziyaret etmeden hayran kaldığı, efsanevi bir tarihi olan ve caput mundi (dünyanın başkenti) olarak bilinen popüler şehir: Roma. Amerikan yazar Anatole Broyard’ın dediği gibi şehir olarak yazılmış bir şiir olan Roma, Rönesans başyapıtları, modern mimarisi ve yapılarının her birinin ahenkle dağıldığı şehrin tarih kokan daracık sokakları herkese hitap edecek sürprizler sunmaktadır. Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 4.en kalabalık kent konumunda olan Roma İtalya’nın başkenti olmakla beraber Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın da yaşadığı ve Hristiyanlığın merkezi olan Vatikan’ın da içinde bulunduğu yılda 11 milyon turisti ağırlayan kozmopolit bir şehirdir. ‘Ebedi Şehir’ gibi yüce bir ismi olan Roma güneşli iklimi, zengin kültürel mirası ve görkemli geçmişiyle üniversite eğitiminde öğrencilerin göz bebeği olmuştur. Sanat, mimari, moda, yemek, müzik ya da film ile ilgileniyorsanız, her birinin merkezi olan Roma konumu ve havayolu ulaşım sayesinde sizin için İtalya’nın diğer şehirlerine ve Avrupa’ya açılan bir kapı olacaktır.

Roma Tre Üniversitesi

Eğitim görürken yüksek dozda medeniyet almaya hazır olmanız gereken şehir Roma, İtalya’nın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan birisi olan Roma Tre Üniversitesi genç insanlar için düşünülmüş genç bir üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır. 1992 yılında kurulan üniversite, kayıt olan öğrencilerindeki artış ve farklı seçeneklerdeki bölüm çeşitliliğiyle yeni kurulan üniversiteler arasında büyük bir ün kazanmıştır. Kurulduğu günden bu yana kentin kimliğini değiştirerek, terkedilmiş endüstriyel binaların yeniden yapılandırılmasında, bilgi ve araştırma fabrikalarına dönüştürülmesinde katkı sağlayan dinamik, modern ve uluslararası Roma Tre Üniversitesi tüm disiplin alanlarında yüksek kalitede uluslararası araştırmayı, bilginin gelişimini ve yaygınlaştırılmasını teşvik edip çevrenin korunması, cinsiyet eşitliği ve dayanışma gibi ilkelere katkı sağlamaktadır.

Üniversite 40.000’den fazla öğrencisiyle mimarlıktan ekonomiye, hukuktan mühendisliğe kadar lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim vermektedir. Günümüzde 12 farklı fakültede 76’dan fazla lisans ve 71’den fazla yüksek lisans dersleri ile hayallerimizdeki bölümü okumanızı sağlayacak Roma Tre Üniversitesi çift diploma imkanı ile başka bir Avrupa üniversitesinde eğitim alıp çift diploma almamıza yardımcı olacaktır. Erasmus+ anlaşmaları sayesinde Avrupa’yı keşfetmenizde büyük rol oynayacak bu üniversite, neredeyse her bölümünde İngilizce eğitim vermektedir.

Üniversite hayatından sonra da size kariyer noktasında yardımcı olan Roma Tre Üniversitesi ’nde ortalama eğitim ücreti 900 Euro olmakla beraber üniversitenin sayfasında paylaşılan burslara başvuru yapabilir ya da Roma Tre Üniversitesi’ndeki ikinci yılınızdan itibaren üniversite içerisindeki kütüphanede, araştırma merkezlerinde veya ofislerde yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 Roma Tre Üniversitesi Lisans Bölümleri

Uluslararası öğrencilerini merkezine alan Roma Tre Üniversitesi yüksek nitelikli akademisyenler yetiştirmede ilk basamak olan lisans derecesinde öğrencilerine geniş yelpazede seçenekler sunmaktadır:

-Mimarlık

-Ekonomi

-İşletme Yönetimi

-Felsefe, İletişim ve Gösteri Sanatları

-Hukuk

-Mühendislik

-Dil Edebiyat Programları

-Fen Bilimleri (Matematik, Fizik, Biyoloji, Kimya)

-Eğitim Bilimleri

-Siyasal Bilimler

-Sosyal Bilimler (Sanat tarihi, arkeoloji…)

Roma Tre Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

2000’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Roma Tre Üniversitesi bahsini etiğimiz lisans bölümlerinin tamamında yüksek lisans derecesinde eğitimine devam etmekte, olup Biyomedikal Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler programlarında tamamen öğretim dili İngilizcedir.

Roma Tre Üniversitesi ‘nde Öğrenci Yaşamı

Her yıl milyonlarca yıl turiste ev sahipliği yapan bu yedi tepeli şehirde uluslararası bir öğrenci olmak sıkılmayacağınız bol bol boş zaman aktiviteleri ve kültürel zenginliğin içinde kaybolmak demektir. Bir parça ekmek, reçel ve lezzetli bir cappuccino ile yapılan sade ama doyurucu İtalyan kahvaltınızdan sonra Roma İmpatorluğu’nun çöküşünü Roma Forumu’nu ziyaret ederek öğrenebilir ya da gladyatör dövüşlerinin yapıldığı devasa Kolezyum’a doğru bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Aşıklar Çeşmesi olarak bilinen Travi Çeşmesi’nde sonsuza kadar bu büyüleyici şehir Roma’da kalmayı diledikten sonra otantik bir İtalyan yemeğinin keyfini çıkarmalısınız. Kızarmış tavuk ve alla norcina soslu makarnanızdan sonra meşhur İtalyan dondurması Gelato’dan yemeği unutmayın.

Sokakların Arnavut kaldırımlarında ayaklarınız tökezleyerek ilerlerken Roma tanrıları adına yapılan Pantheona’da uğramayı çok isteyeceksiniz. Yoğun bir günün ardından sakinleşmek ve biraz da eğlenmek için yeni arkadaşlıklar edinebileceğiniz  San Lorenzo bölgesine doğru yola çıkmalısınız.

Konaklama dışında aylık ortalama 750 Euro’ya yaşayabileceğiniz bu şehirde Roma Tre Üniversitesi yerel konaklama servisleri ile anlaşarak öğrencilerine yardımcı olmaktadır. 

İtalya’nın yönetim ve idari merkezi olan Roma’da çok uluslu şirketlerde staj imkanına sahip olabilir ve kariyerinize bu şirketlerde başlayabilirsiniz. Zengin sanat ve kültürü ile size büyük bir vizyon katacak bu edebi şehirde Roma Tre Üniversitesi’nin bir parçası olmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Roma Tre Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail