Roma’da Üniversite Eğitimi

Bir kültür başkenti ve dünyadaki en popüler şehirlerden biri olan Roma, İtalya’daki en iyi üniversitelerin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve bu sayede birçok uluslararası öğrencinin tercih sebebi olmuştur. Seçeceğiniz alan ile hayalinizdeki bölümü okuyabilir; lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde adım adım ilerleyebilirsiniz. Sanatın, tarihin ve sihrin güç aldığı bu yerde ruhunuza renk katacak bir deneyim yaşamak için Roma’da Üniversite Eğitimi almalısınız. İtalya’nın başkenti olan bu tarihi şehir UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak seçilmiştir. Yüzyıllar boyunca, Roma  Aşk Şehri, Yedi Tepeli Şehir ve Ebedi Şehir gibi birçok isimle anılmıştır. 

Roma’da Üniversite Eğitimi

Yüksek öğrenimde itibarlı bir geleneğe sahip olmakla beraber, Roma’da Üniversite Eğitimi akademik eğitim açısından öğrencilere her imkanı sunmaktadır. Burada lisans, yüksek lisans, doktora eğitim alabilir, sayısız Erasmus+ fırsatları, profesyonel master ve hayat boyu öğrenme programları, MOOCs gibi açık çevrimiçi kurslar ve yaz okullarına sahip olabilirsiniz.

Bazı eğitim programları ya tamamen İngilizce olarak ya da özellikle lisansüstü programlarda İngilizce-İtalyanca olarak iki dilde verilmektedir.

Roma üniversiteleri eğitim almak isteyen öğrencilere işletme ,ekonomi, politika, hukuk, mühendislik, tıp, doğa bilimleri, biyomedikal bilim, mimarlık, eğitim, iletişim bilimleri, edebiyat ve felsefe gibi geniş yelpazede çeşitli bölümlerden fırsatlar sunmaktadır. 

Uluslararası ve değişim öğrencileri, çok çeşitli ders dışı etkinliklerle Roma’da eğitim almanın harika bir deneyim yaşadıklarını bildirmişlerdir. Boş zamanlarınızda, Roma’nın siyaset, yüksek kültür, sanat, müzik, moda, sinema ve dünya mutfağında neden küresel bir etkiye sahip olduğunu yaşayarak hissedeceksiniz.

Eğer isim vermek gerekirse, Roma’daki önemli mezun ve profesörlerden Enrico Fermi, Daniel Bovet, Maria Montessori, Cesare Borgia, Bernardo Bertolucci, Giorgio Agamben gibi dikkate değer isimleri sayabiliriz.

Roma’da Kariyer Fırsatları

Vatikan’a, Anayasa Mahkemesi’ne, İtalyan Hükümeti’ne ve çok sayıda uluslararası elçiliğe ev sahipliği yapan Roma, İtalya’nın idari ve siyasi merkezidir. Roma’daki ticaret ve ekonomi sektörünün bel kemiklerini yüksek teknoloji şirketleri (bilişim, telekomünikasyon, havacılık), araştırma, inşaat, ticari faaliyetler (özellikle bankacılık), moda ve otelcilik (konaklama endüstrisi) oluşturmaktadır.

Eğer Roma’da Üniversite Eğitimi alıyorsanız, burada bulunan çok uluslu şirketlerin iki dil konuşabilen uluslararası personellerinin yanında kendinize yer bulabilirsiniz. Aynı zamanda, Roma’da yabancı bir öğrenci olarak, staj ve hatta yarı zamanlı işler için birçok fırsatlar bulabilirsiniz. Roma’daki dikkate değer işverenler arasında Enel, Eni, FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), UniCredit Group, Bulgari, Fendi, Telecom Italia, KPMG, Pizza Hut gibi önemli şirketler bulunmaktadır.

Roma’da Yaşam

Kültürel ilgi alanlarınız ve eğlence tercihleriniz ne olursa olsun, hevesinizi kaybedip sıkılabileceğiniz son şehirdir Roma. Anıtsal mimarisi ve zengin tarihi, büyüleyici müzeleri, çok sayıda ulusal ve uluslararası festivalleri, canlı gece hayatı, lüks moda butikleri ve mükemmel mutfağı ile bir sanat şehri olan Roma’da, karşı konulamaz bu harikalar ile Ebedi şehir sizi uzun bir süre etkisi altına alacaktır.

Şehri keşfetmek istediğinizde listenize eklemek için birçok önemli yerler olucaktır: Roma Ulusal Müzesi, Castel Sant’Angelo Müzesi ve Ulusal Modern Sanat Galerisi.

Roma’nın büyüleyici özelliği, Kolezyum, Roma Forumu, the Domus Aurea, Panteon, Trajan Sütunu, yeraltı mezarlıkları, Maximus Sirki, Caracalla Hamamı , Augustus Mozalesi, the Ara Pacis, Konstantin Kemeri, Cestius Piramidi, ve the Bocca della Verità gibi bu şehri harika yapan ünlü anıtlardan gelmektedir.

Roma, ticaret fuarlarından, büyük işletme kongrelerine, müze ve modacılık gösterilerinden yaz kültür sanat ve spor etkinliklerine kadar çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunlarla beraber nisan ayında bir Romalı gibi Roma’nın doğum günü olan “Natale di Roma”yı kutlamayı unutmayın.

Porto Portese, Piazza Vittorio ve Trastevere, Piazza di Spagna, Via Condotti ve Via Cola di Rienzo gibi en iyi alışveriş merkezlerine de uğramaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Roma’da Uluslararası Atmosfer

Son derece zengin bir tarihi mirasa ve çok uluslu bir kültüre sahip olan Roma, dünyanın en çok ziyaret edilen, ünlü ve etkileyici bir başkenttir. Çok farklı milletlerden bir karışım sunan Roma, önemli bir sayıda göçmen nüfusuna ev sahipliği yapmakla beraber her yıl artan sayıda turist ve uluslararası öğrenciyle buluşuyor.

Roma gibi küresel bir şehirde edindiğiniz yurtdışı eğitiminiz farklı kültürleri anlamanıza ve dünyanın her köşesinden arkadaş edinmenize yardımcı olacaktır.

Yılda 12 milyondan fazla ziyaretçiyi merhaba diyen Roma, dünyadaki en iyi turistik merkezlerden birisidir.Bu küresel şehir Roma’daki en büyük etnik gruplar arasında ise Polonyalılar, Romenler, Ukraynalılar, Ermenilerin yanı sıra Filipinliler, Bangladeşliler ve Çinliler bulunmaktadır.

Roma’da Hava Koşulları

Roma’da insanlar serin ve nemli kışların, sıcak ve kurak yazların keyfini çıkarırlar. En sıcak aylar olan temmuz ve ağustosta gün boyunca ortalama sıcaklık 30 derece olur. Aralık, ocak ve şubat ise en soğuk aylardır ki ortalama gündüz sıcaklıkları 12 derece civarındadır.

Roma’da Konaklama Giderleri

Aylık bütçenizde büyük fark yaratacak olan kısım konaklama masraflarıdır. Örneğin, şehir merkezindeki tek yatak odalı bir daire aylık 960 Euro’ya kadar masraf çıkartabilir. İyi bir fiyat bulmak için, uniplaces.com gibi öğrencilere adanmış sitelere bakabilirsiniz. Eğer bu sitede yer bakarken promosyon kodumuzu kullanırsanız (SP19) ödeme kısmına geldiğinizde hizmet ücretlerinde %25’lik süper bir indirim kazanacaksınız.

Roma’da Yaşam Giderleri

Roma, aylık ortalama 850 – 1.450 Euro  olarak hesaplanan öğrenci yaşam maliyeti ile İtalya’nın en pahalı şehirlerinden birisidir. Bu miktara kira, faturalar, sosyal aktiviteler, ulaşım ve market alışverişleri dahildir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Roma’da Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail