Torino Üniversitesi

Torino Üniversitesi Tarihi

Torino Üniversitesi 1404 yılında kurulmuş İtalya ve Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biridir. 66 lisans ve 75 yüksek lisans bölümü ve 9 bütünleşik (lisans ve yüksek lisans eğitiminin bir arada verildiği) programa sahiptir. Üniversite kampüsü Torino’nun çeşitli yerlerine dağılmış şekildedir. 70.000’in üzerinde öğrencisi bulunmaktadır ve bu öğrencilerin %61’ini kadın öğrenciler oluşturur. 19. yüzyılda Cesare Lombroso, Carlo Forlanini, ve Arturo Graf gibi ünlü bilim adamlarının öğretim görevlisi olarak görev almış olduğu Torino Üniversitesi İtalyan pozitivizminin önemli bir kalesi konumundaydı. Ayrıca 20. yüzyıl İtalyan Anti-Faşizminin de merkezlerinden biri olarak kabul edilmekteydi.

Torino Üniversitesi Nerede?

Torino Üniversitesi ismini aldığı İtalya’nın kuzey batısında yer alan Torino şehrinden almaktadır. Torino şehri aynı zamanda bulunduğu Piyemonte bölgesinin de başkentidir. Torino şehri, diğer İtalyan şehirlerinin aksine akdeniz ikliminden daha soğuk bir iklime sahiptir.

Şehir ekonomik olarak ise İtalya’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Bu anlamda “İtalya’nın otomobil başkenti”, “İtalya’nın Detroit’i” ve “Alplerin Başkenti” sıfatlarıyla anılmaktadır. Fiat, Alfa Romeo, Lancia gibi dünyaca ünlü İtalyan otomobilleri bu şehirde üretilmektedir.

Torino Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Torino Üniversitesinden mezun olanlar arasında ünlü siyaset bilimci Antonio Gramsci, “Gülün Adı” kitabıyla dünyaya ün salmış edebiyatçı Umberto Eco, kimya alanında Avogadro yasasının sahibi Amedeo Avogadro, ünlü filozof Erasmus eski İtalya cumhurbaşkanlarından Luigi Einaudi, Nobel tıp ödülü sahibi Rita-Levi Montalcini ve dünya kültür ve bilim mirasına katkıda bulunmuş daha nice isim bulunmaktadır.

Torino Üniversitesi Burs İmkanları

Üniversite öğrencileri İtalyan Hükümetinin sunmuş olduğu burs imkanlarından faydalanabilmektedirler. Yıllık 2000-5200 Euro arasında değişen miktarlarda verilen bursların öğrencilerin yaşam maliyetlerine önemli katkısı bulunmaktadır. Ancak bursların tüm yaşam maliyetlerini karşılamayacağını da belirtmek isteriz. İtalya’da burslu üniversite eğitimiyle ilgili daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Torino Üniversitesi Yurt İmkanları

Torino Üniversitesi’nde eğitim alan öğrencilerimiz konaklama için daha çok yurtları tercih etmektedirler. Okul çevresi ve İtalya’da yaşama daha da adapte oldukça oda kiralama veya diğer öğrencilerle ev kiralama yollarına da gidebilmektedirler. Burada önemli olan öğrencilerin tercihidir. Biz de konaklamayla ilgili desteğimizi öğrencilerin taleplerine göre yapmaktayız.

Torino Üniversitesi’nde Lisans Okumak

Torino Üniversitesinde genel olarak eğitim dili İtalyancadır. Ancak uluslararası öğrencilerin artan talepleri karşısında birçok İngilizce bölüm de üniversite bünyesinde açılmıştır. Türk öğrenciler Torino Üniversitesi’nin daha çok tıp ve işletme-ekonomi eğitimi için tercih etmektedirler.

Torino Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Okumak

Üniversite bünyesinde birçok yüksek lisans programını da tamamen İngilizce olarak sunmaktadır. Türk öğrenciler tarafından daha çok işletme, ekonomi, hukuk gibi sosyal bilimler ve kimya, biyoloji, ve sağlık bilimleri gibi alanlar için tercih etmektedirler.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Torino Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail