Humanitas Üniversitesi

Humanitas Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

2014 yılında Milano’da kurulan Humanitas Üniversitesi, tıp bilimleri alanında uzmanlaşmış özel bir üniversitedir. Humanitas Üniversitesi Hunimed adıyla da bilinmektedir.

Üniversitenin temel hedefleri, kişisel büyüme ve öğrencilerin eğitimi ve dünyanın dört bir yanındaki araştırma ve klinik kariyerlerine başlama konusunda büyük bir hedeftir. 

Hunimed öğrencilerine tıbbi uzmanlık programları, ileri düzey eğitim programları, doktora ile lisans ve lisansüstü çalışmaları sunmaktadır.

Humanitas Üniversitesi’nin programları teori ve uygulama arasında iyi dengelenmiştir. Böylece öğrenciler eleştirel, öz düşüncelerini ve profesyonel yeteneklerini geliştirecektir.

Üniversite tıp alanında yüksek lisans programları sunmamaktadır, ancak öğrenci transferleri kabul edilmektedir.

Günümüzde Humanitas, 2000’den fazla lisans ve lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Tıp ve Cerrahi programı ile Tıp ve Biyomedikal Mühendisliği programları İngilizce olarak verilmektedir ve tüm dünyadan yılda yaklaşık 150 öğrenci kabul etmektedir.

Lisans Programları

 • Tıp ve Cerrahi (İngilizce)
 • Hemşirelik (İtalyanca)
 • Tıp ve Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce),
 • Fizyoterapi (İtalyanca)

Üniversite, öğrencilerine teorik bilgilerin yanı sıra klinik beceriler kazandırmak için pratik deneyim geliştirmeye teşvik eden programlar sunmaktadır.

Üniversite, akademik hastane olan IRCCS Instituto Clinico Humanitas ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Hastane, kardiyovasküler, onkolojik, nörolojik, ortopedi uzman birimleriyle birlikte bağışıklık sistemi hastalıklarıyla ilgili araştırmalarıyla da tanınır.

İlk yıldan itibaren, 3 Nobel Ödülü sahibi dahil olmak üzere uluslararası deneyime sahip profesörler ve araştırmacıların rehberliğinde gerçekleştirilen pratik eğitim ve simülasyon etkinlikleriyle birleştirilmiş multidisipliner modüller sayesinde teorik ve pratik beceriler kazanılabilir. Uluslararası bir Danışma Kurulu, Üniversiteyi eğitim ve öğretim hedeflerinde destekler.

Humanitas, 2000’den fazla lisans ve lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Üçüncü yıldan itibaren, öğrenciler klinik eğitimlerine, lisans öğrencilerini klinik uygulamaları boyunca takip eden uzman eğitmenlerin gözetiminde Humanitas Araştırma Hastanelerinde başlayacaklardır. Öğrenciler ayrıca, bilimsel araştırmalara aktif katılım sağlamak için, yılda bir ay olmak üzere, etkileşimli öğretim etkinlikleri ve laboratuvar deneyimi içeren, biyomedikal araştırmaya dayalı disiplinler arası bir program olan Virgilio Programına da katılabilirler.

Humanitas Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Hunimed öğrencilere 6 yıllık İngilizce tıp okuma imkanı sunar.

Okul Ücretleri ise şöyledir:

AB üyesi olmayan adaylar için ; 6 yıl boyunca yılda 20,000 €

AB üyesi olan adaylar için ise okul ücreti aile gelirine göre hesaplanır.

Ayrıca üniversite burs imkanı da sunmaktadır.

Giriş sınavındaki başarınıza göre yıllık ücretin tamamından veya 10 bin euro tutarındaki harçtan muaf olabilme imkanı sunmaktadır.

Humanitas Üniversitesi Kabul Şartları

Adaylar, lise diplomalarına göre, genellikle biyoloji ve kimya notlarıyla değerlendirilir. Ayrıca IMAT’den daha basit olan HUMAT testine de katılmaları gerekir.

HUMAT Sınavı , 4 seçenekli ve maksimum 120 dakika süresiyle birlikte 60 adet sorudan oluşur.

Sınav 2 bölümden oluşur: 

 • Bilimsel düşünme ve 
 • Akademik okuryazarlık/eleştirel düşünme. 
 • Her bölümde 30 soru bulunmaktadır. Birinci kısım matematiksel ve görsel düşüncenizi test ederken, ikinci kısım analitik düşünme ve mantıklı düşünme yöntemlerinizi test edecektir.

Konaklama

Humanitas Üniversitesi kampüsünde ihtiyacınız olan her hizmeti bulabileceksiniz.

Humanitas kampüsünde yaşarken, aşağıdaki ortak alanlara tam erişim imkanınız olacaktır:

 • Çalışma salonu
 • Spor salonu
 • Spor alanları
 • TV odaları
 • Çamaşır odaları
 • Ortak mutfak alanları
 • Kafeterya ve
 • Gıda hizmetleri.

Kampüste tek kişilik ve çift kişilik tam donanımlı odalarda 240 yatak bulunur. Ayrıca her odada ortak bir oturma odası, mutfak ve özel bir banyo bulunmaktadır.

Kampüsteki tek kişilik bir oda yılda 9,900 €’ya mal olacaktır.

Çift kişilik oda, öğrenci başına yılda 7,500 €’ya mal olur.

Ayrıca kampüste yaşamayı seçmek için başka nedenleriniz de var.

Odalarda ve ortak alanlarda haftalık temizlik, çarşaf ve havlu değişimi yapabilirsiniz. Ayrıca üniversitenin, kütüphanenin, çalışma odalarının ve daha fazlasının yakınında yaşamak gibi bir avantajınız olacaktır.

Başka bir deyişle, kampüste yaşamak, evinizde yaşamak gibi bir deneyim sunacaktır.

Yine de kampüste yaşamamayı tercih ederseniz, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak (kira dahil değildir) yaşam maliyetleriniz 600 – 800 € arasında olacaktır. 

Milano’da tek yatak odalı bir daireyi şehir merkezine ne kadar yakın olduğunuza bağlı olarak ayda 700€ – 1000€ karşılığında kiralayabilirsiniz.

Akreditasyon 

Hunimed ve çoğu İtalyan tıp okulundan alınan bir diploma, dünyanın her yerinde geçerlidir. Ayrıca Humanitas Üniversitesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınır ve Dünya Sağlık Okulları Dizini’nde yer alır. 

Öğrenciler seyahat hibeleri ve Erasmus programı aracılığıyla yurtdışında bir eğitim döneminden yararlanabilirler.

Kültürel farkındalığı artırmak ve profesyonel akademik büyümeyi desteklemek için İtalyan ve uluslararası üne sahip doktorlar ve araştırmacılarla konferanslar ve seminerler düzenlenmektedir.

Ayrıca üniversitede kültürel farkındalığı artırmak ve profesyonel akademik büyümeyi desteklemek için İtalyan ve uluslararası üne sahip doktorlar ve araştırmacılarla konferanslar ve seminerler düzenlenmektedir.

Humanitas Üniversitesi aşağıdaki kuruluşlar tarafından tanınmaktadır:   

     

     

Akademik Dönem

Humanitas’ta Sonbahar/Kış dönemi Ekim ayının ortasında başlar ve gelecek yılın Ocak ayı ortasına kadar devam eder. Sınav dönemi de Şubat ayında yapılmaktadır.

İlkbahar dönemi ise Mart ayı başında başlar ve Mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Sınav dönemi ise Haziran ortasından Temmuz sonuna kadar devam etmektedir.

Sonbahar dönemi başlangıcı 

15 Ekim 2021

Birinci dönemin sonu

14 Ocak 2022

İlkbahar Dönemi

1 Mart 2022

Yaz Dönemi Sonu

31 Mayıs 2022

Yaşam Maliyetleri

Aşağıda aylık ortalama yaşam giderleri yer almaktadır.

Kira: 800 Euro

Ulaşım: 40 Euro

Beslenme: 350 Euro

Aktivite: 150 Euro

Ekstra İhtiyaçlar: 160 Euro

Sıkça Sorulan Sorular

1. Humanitas Üniversitesi özel bir üniversite mi ?

Evet, Humanitas Üniversitesi özel bir üniversitedir.

2. Humanitas Üniversitesi akredite midir?

Evet, tüm programlar dünyaca tanınmaktadır.

3. Humanitas Üniversitesi’ne transfer olabilir miyim?

Evet , Humanitas öğrenci transferini kabul etmektedir.

Ücretsiz Danışmanlık ve Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Humanitas Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

 

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail