İtalya’da Yaşam Maliyeti

Yurt dışında eğitim, eğitim alacağınız ülkeye göre maliyeti değişen bir olgudur. Bu maliyet hesaplamasının içerisinde çok farklı kalemler bulunur. Bunların daha öncesinde iyi hesaplanması ve bu yönde bir bütçe oluşturulması önemlidir.

Bu yazımızda İtalya’da ortalama aylık ve yıllık yaşam maliyetlerini hesaplayacağız. Bu hesaplamalar gönderdiğimiz yüzlerce öğrenci ve İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesi olan bizlerin ortalama giderleri hesaplanarak ortaya konulmuştur. Belli başlı yaşam giderlerini konaklama, ulaşım, okul ücretleri ve diğer eğitim giderleri, mutfak giderleri ve sosyal yaşam giderleri olarak sınıflandırabiliriz. Haydi birlikte İtalya’da yaşam maliyeti yazımıza bir göz atalım…

 İtalya’da Konaklama Giderleri

Konaklama seçenekleri arasından yurt en çok tercih edilen seçenektir. Ancak yurtlarda belirli kontenjanlar bulunmaktadır. Bu yüzden yurt seçeceği her öğrenci için mümkün olamayabilmektedir. Böyle durumlarda paylaşımlı daire, stüdyo daire veya 2-3 kişinin birlikte kalacağı bir daire kiralama yöntemine gitmekteyiz. Bunlarında maliyetleri değişmekle birlikte 400-650 euro arasıdır.

 İtalya’da Ulaşım Giderleri

İtalya her şehirde sahip olduğu geniş ulaşım ağıyla dikkat çeken bir ülkedir. Türkiye gibi ulaşımı oldukça yoğun olan bir ülkeden sonra İtalya’ya bu konuda çok hızlı adapte olacağınıza emin olabilirsiniz. Şehir için ulaşımda aylık abonman en hesaplı seçenek olarak göze çarpmaktadır. Aylık ortalama abonman fiyatları 22-30 Euro arasındadır. Ulaşım kartınıza aylık abonman yaptığınızda şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

 İtalya’da Okul Ücretleri ve Diğer Eğitim Giderleri

İtalya’da yıllık üniversite ücretleri 550-2300 euro arasında değişmektedir. Türk öğrenciler yıllık ortalama 1000 euro ödemektedirler. Dersler için genel olarak notlar yeterli olsa da bunun yanında eğitim alacağınız bölüme göre ekstra kaynak kitap, araç-gereç gereksinimleri için ise aylık 20-30 euro yeterli olacaktır.

 İtalya’da Mutfak Giderleri

Yurtdışında yaşamın size katacağı en büyük artılardan birisi de kişisel ekonomi yönetimi konusunda size sunacağı katkıdır. İtalyan mutfağı Türk mutfağıyla ortak birçok öğeye sahiptir. Bu anlamda adapte olmakta sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. İtalyanlar da temel olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenirler. Alışkın olduğunuz tatlardan daha fazlasını bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Yemek için gün içerisinde okul yemekhanelerinden oldukça hesaplı bir şekilde yemek yiyebilirsiniz. Bunun yanında dışarıda yemek yemek isterseniz bunun da ortalama 10 euro maliyeti olacaktır. İtalyanlar genellikle akşam iş çıkışlarında hem sosyalleşmek hem de yemek yemek için aperativo denilen etkinliğe katılırlar. Evde yemek yapmak için ise market alışverişine ayıracağınız 100-150 euroluk bir miktar yeterli olacaktır.

 

İtalya’da Sosyal Yaşam Giderleri

İtalya’da sosyal hayat oldukça canlıdır. Her şehirde konserler, sergiler, müzeler; ülkenin her yanında gezilecek onlarca yer vardır. Eğitim hayatınızda tanıyacağınız birçok insanla İtalya sosyal yaşamını keşfetmek hayatınıza çok farklı boyutlar katacaktır. Ayrıca vizenizle tüm Schengen ülkelerinde (birkaç ülke hariç tüm avrupa ülkeleri) dolaşım hakkına sahipsiniz. Avrupa içi hesaplı uçuşlar, tren ve otobüs yolculukları için İtalya harika bir lokasyondur. İtalya’da sosyal yaşam giderleri olarak geziler, müze ziyaretleri, konserler, çeşitli eğlence aktiviteleri sayılabilir. Gezileriniz ve diğer sosyal faaliyetleriniz için aylık 50-100 euro civarı bir meblağ yeterli olacaktır.

Yukarıda saydığımız giderler aylık ortalama olarak verilmiştir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda İtalya’da tüm giderler dahil yıllık yaşam masrafı 7000-8000 euro civarıdır.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Yaşam Maliyeti hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, İletişim Formunu Doldurabilir veya info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilirsiniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail