İtalya’da Okumak İçin Yapmanız Gerekenler

İtalya, her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmakta ve her geçen yıl bu sayı artmaktadır. Burada “yabancı öğrenci” yerine “uluslararası öğrenci” kavramını özellikle kullanıyoruz. Çünkü İtalya’da Üniversite ‘ler “internationalization” denilen Türkçeye de uluslarasılaşma, evrenselleşme olarak çevrilebilecek kavrama özellikle önem vermektedir.

Her gittiğiniz şehir ve üniversitede Türkiye ve dünyanın çok farklı ülkeleri ve kültürlerinden öğrencilerle karşılaşmanız mümkün. İtalya’ya artan ilginin çok farklı sebepleri bulunmaktadır. Öncelikle İtalya’da Üniversite ‘de birçok bölümde İngilizce eğitim imkanının bulunması, devlet üniversiteleri öğrenci ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça düşük olması, İtalyan üniversitelerinin genel sıralamada dünyada ilk 500 de; mimarlık, mühendislik, arkeoloji, tıp gibi alanlarda daha da yukarılarda sıralamalara sahip olması, düşük eğitim harçları yanında geniş burs imkanlarına sahip olması gibi sebepler başta gelmektedir.

İtalya’da Üniversite başlangıç aşamasına kadar çok farklı aşamalardan geçilen çetrefilli bir süreçtir. Kimi öğrenciler bu süreci kendi başlarına yürütürken çok farklı sorunlarla karşılaşabilmekte, çok kısa süre içerisinde halledebilecekleri bürokratik süreci bilmedikleri için stres altında kalabilmektedirler. Bu da beklenilenden daha yüksek bir maliyete ve zamana sebep olmaktadır. Özellikle İtalya’ya gittiklerinde belirli süre içerisinde yapılması gereken birtakım bürokratik işlemler bulunmaktadır. Bu gibi konularda destek almak sürecin daha hızlı ve verimli olması açısından önemlidir. İtalya’da okumak için yapmanız gerekenler;

İtalya’da Üniversite ‘de İngilizce eğitim alabilmeniz için öncelikle en az B2 seviyesinde İngilizcenizin olması ve bunu uluslarası geçerliliği olan (TOEFL-IELTS) gibi sınavlarla belgelemeniz gerekmektedir. İtalya’da İngilizce hazırlık seçeneği bulunmamaktadır. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için İtalyan konsolosluğunun belirlediği seviyede İtalyanca gerekmektedir.

İtalya’da Üniversite Ücretleri

Üniversite ücretleri 550-2300 Euro arasında değişmektedir. Türkiye’den gelen öğrenciler genelde 1000 Euro gibi bir ücret ödemektedirler. İtalya’da bir yıllık yaşam maliyeti ise tüm giderler dahil 7000-8000 Euro civarındadır.

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. İtalya’da Üniversite eğitim dili genel olarak İtalyancadır ancak 200 ün üzerinde bölümde de İngilizce eğitim verilmektedir. İtalya’da Üniversite ‘de en çok mimarlık, mühendislik, tıp, psikoloji, moda-tasarım ile uluslarası ilişkiler, işletme ve ekonomi gibi sosyal bilimler tercih edilmektedir.

İtalya’da Üniversite eğitiminiz sonrası bir yıl daha iş bulmak için oturum izni almanız mümkündür. İş bulduğunuzda ise çalışma izni alabilirsiniz. İtalya’da Üniversite boyunca öğrencilik döneminizde de haftada 20 saat çalışma imkanınız bulunmaktadır.

İtalya’da Üniversite eğitiminin size katacağı birçok kazanım bulunmaktadır. Bunların başında uluslararası öğrenciler ve İtalyan öğrencilerin olduğu kozmopolit bir ortamda eğitim almak ve dünya kültürlerini tanımak, dünyanın en iyi okulları arasında kaliteli bir eğitim almak, iş hayatı için öz geçmişinize İtalya imzası atmak, İngilizcenin yanında İtalyanca gibi ileride size önemli katkılar sunacak bir dili öğrenmek ve en önemlisi farklı bir kültür ortamında kendi ayaklarınız üzerinde durmayı öğrenerek özgüvenli bireyler haline gelmenize sağlaması gibi kazanımları sayabiliriz.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Okumak İçin Yapmanız Gerekenler hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail